Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znów burza w Sejmie? Grad i Rostowski ocalą stołki

0
Podziel się:

Według opozycji minister finansów odpowiada za tsunami cenowe, a polityka ministra skarbu zagraża bezpieczeństwu energetycznemu.

Znów burza w Sejmie? Grad i Rostowski ocalą stołki
(PAP/Tomasz Gzell)

**Sejm zajmie się wnioskami o odwołanie ministrów: finansów - Jacka Rostowskiego oraz skarbu państwa - Aleksandra Grada. Posłowie wysłuchają też informacji rządu o nasilającym się procesie likwidacji szkół przez samorządy.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra finansów złożył klub SLD. Według Sojuszu, Rostowski to _ najgorszy minister finansów w ostatnim 20-leciu _, który _ doprowadził do zapaści finansów publicznych _ i _ jest odpowiedzialny za tsunami cenowe, które ma miejsce w ostatnim czasie _. W ocenie klubu SLD, szef resortu finansów jest też odpowiedzialny za wzrost deficytu sektora finansów publicznych.

Kluby PiS, SLD i PJN poprą wniosek o odwołanie Rostowskiego; koalicja PO-PSL zapowiada, że będzie go bronić. Podczas wtorkowego posiedzenia komisja finansów zdecydowała w głosowaniu, że będzie rekomendować Sejmowi odrzucenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra finansów. W głosowaniu uczestniczyło 41 posłów komisji, przeciw wnioskowi opowiedziało się 28, a za - 13.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/profesorowie;ekonomii;ocenili;rostowskiego;minister;na;troje;z;plusem,209,0,818129.html) Profesorowie ekonomii ocenili Rostowskiego

Odwołania ministra skarbu chce klub PiS. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński argumentując złożenie wniosku w sprawie Grada zarzucił ministrowi złe prowadzenie prywatyzacji i niewłaściwy nadzór nad majątkiem państwa.

Wiceprezes PiS Beata Szydło, pytana dlaczego z resortu skarbu powinien odejść minister Aleksander Grad, powiedziała, że błędnych decyzji Grada jest wiele. Chodzi przede wszystkim o umowę gazową z rosyjskim Gazpromem oraz o niedawno ogłoszoną prywatyzacją Lotosu.

POSŁUCHAJ BEATY SZYDŁO:

Politycy PiS argumentują także, że Grad wywiązywał się ze swoich obowiązków nierzetelnie, prowadził działania na szkodę interesów Skarbu Państwa oraz _ stwarzał swymi działaniami zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski _.

Zdaniem PiS zaniechania Grada miały negatywny wpływ na spółki: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Grupę LOTOS S.A., Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., a także koncerny elektroenergetyczne PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Tauron Polska, Energa Gdańsk S.A. i ENEA.

PiS i PJN zagłosują za wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada; poparcia wniosku PiS nie wyklucza także SLD. Według PO wniosek jest motywowany politycznie, zdaniem PSL - zarzuty PiS wobec Grada wynikają z _ manii prześladowczej _. Komisja skarbu będzie rekomendować Sejmowi odrzucenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra skarbu. Za odrzuceniem wniosku o wotum nieufności głosowało 15 posłów komisji, 5 poparło wniosek PiS.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;obroni;grada;rostowski;juz;trzeci;raz;cwiczy,75,0,804171.html) Koalicja obroni Grada. "Rostowski już trzeci raz ćwiczy" Jarosław Kaczyński chce odwołać ministra skarbu państwa za _ całokształt _. PO wniosek traktuje w kategoriach humorystycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t137719.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piekarska;nie;ma;sojuszu;sld;z;pis;nie;dzialamy;bez;sensu,161,0,815009.html) Piekarska: Nie ma sojuszu SLD z PiS. Nie działamy bez sensu Wotum nieufności to jedyny sposób, by zmusić rząd do dyskusji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t136521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/money;pl;prezentuje;bilans;grada;33;miliardy;zlotych;w;trzy;lata,115,0,803955.html) Money.pl prezentuje bilans Grada. 33 miliardy złotych w trzy lata Minister Skarbu preferuje prywatyzację pozorowaną. Sprzedaje państwowym firmom, albo tak, by zarobić, ale nie tracić kontroli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t131974.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;jeden;z;najgorszych;w;historii,133,0,803973.html) "Rostowski jeden z najgorszych w historii" Lider SLD Grzegorz Napieralski wierzy, iż nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Rostowskiego szybko dojdzie w Sejmie do debaty.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)