Notowania

Kambodża
24.04.2011 07:04

Znów walki na granicy Kambodży i Tajlandii

Nad ranem po raz kolejny doszło do zbrojnych starć na spornym odcinku granicy kambodżańsko-tajlandzkiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*W niedzielę nad ranem po raz kolejny doszło do zbrojnych starć na spornym odcinku granicy kambodżańsko-tajlandzkiej, około160 km na zachód od świątyni Preah Vihear. Do tej pory zginęło 11 żołnierzy obu stron, ewakuowano tysiące mieszkańców. *

Armie obu stron potwierdziły, że walki wybuchły około godz. 10 rano (godz. 5 czasu polskiego). Jak podali świadkowie, po obu stronach granicy słychać było strzały i eksplozje.

Konflikt graniczny zmusił tysiące wieśniaków z tamtych terenów do ucieczki. Pakowali swój dobytek na półciężarówki i odjeżdżali całymi rodzinami. Skryli się w tymczasowych schronieniach po obu stronach nieszczelnej granicy.

Nieznana jest przyczyna niedzielnego starcia, a obie strony obwiniają się nawzajem o sprowokowanie zajścia. Nie było doniesień o rannych ani zabitych.

Do tej pory zginęło 11 osób, a 43 zostały ranne w starciach wokół świątyń Ta Krabei oraz Ta Muean Tom, oddalonych o ok. 150 km od kompleksu Preah Vihear.

Ministerstwo obrony Kambodży oskarżyło Tajlandię o stosowanie pocisków _ zawierających trujący gaz _. Tajlandzkie MSZ odparło te zarzuty jako _ bezpodstawne _.

Spór o prawo do trzech kompleksów świątynnych - Ta Krabei, Ta Muean Tom oraz Preah Vihear, a także otaczające je ziemie, trwa od lat 50. XX wieku, tj. od wycofania się Francji z terytorium Kambodży.

W ostatnim poważnym incydencie w lutym, który trwał przez cztery dni, zginęło co najmniej 10 osób, a dziesiątki zostały ranne. ONZ apelowało wtedy o zawieszenie broni. 22 lutego obie strony zgodziły się na rozmieszczenie wzdłuż granicy obserwatorów z Indonezji. Jeszcze do tego nie doszło, ponieważ Tajlandia chce, by sprawę rozwiązała wspólna komisja, której od 10 lat nie udało się oznaczyć terenu.

Indonezja, sprawująca obecnie przewodnictwo w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), również zaapelowała do obu stron o zawieszenie broni.

W 1962 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ przyznał świątynię Preah Vihear Kambodży, jednak nigdy w jasny sposób nie określono, do kogo należy teren wokół niej. Do zaostrzenia sporu doszło w 2008 roku, gdy Bangkok najpierw poparł, a następnie odrzucił propozycję Phnom Penh, by zabytek wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t100317.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofiary;wymiany;ognia;na;azjatyckiej;granicy,17,0,766225.html) Ofiary wymiany ognia na azjatyckiej granicy Do incydentu doszło na granicy tajlandzko-kambodżańskiej. Zginęły dwie osoby.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t131337.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;pogodzi;tajlandie;z;kambodza,86,0,768342.html) ONZ pogodzi Tajlandię z Kambodżą? Konflikt wokół świątyni Preah Vihear wpływa negatywnie na wizerunek obu państw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t131117.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/starcia;na;granicy;kambodzy;z;tajlandia,30,0,767006.html) Starcia na granicy Kambodży z Tajlandią Niedaleko spornej świątyni Praeh Vihear słychać strzały z broni maszynowej i dział.
Tagi: Kambodża, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz