Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZNP za tworzeniem szkół środowiskowych jako miejsc edukacji i kultury

0
Podziel się:

Przekwalifikowywanie nauczycieli, którzy utracili miejsce pracy lub są
zagrożeni jego utratą oraz przekształcanie małych szkół wiejskich w szkoły środowiskowe, czyli
centra edukacji i kultury - takie rozwiązania, przeciwdziałające bezrobociu pedagogów, proponuje
ZNP.

bEEwiZfp

Przekwalifikowywanie nauczycieli, którzy utracili miejsce pracy lub są zagrożeni jego utratą oraz przekształcanie małych szkół wiejskich w szkoły środowiskowe, czyli centra edukacji i kultury - takie rozwiązania, przeciwdziałające bezrobociu pedagogów, proponuje ZNP.

"Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje systemowe rozwiązania, które nie tylko będą przeciwdziałały bezrobociu, ale będą gwarancją poprawy jakości edukacji, zapewnią dostęp do niej nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym" - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz w środę na konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że propozycje wysuwane przez związek spowodują, że nauczyciele tracący obecną pracę, nadal będą pracować w systemie edukacji.

Przypomniał, że według szacunków MEN z początkiem roku szkolnego 2013/2014 pracę straciło około 7 tys. nauczycieli. Dodał, że z danych ZNP wynika, że w niepełnym wymiarze godzin zatrudnionych jest około 30 tys. nauczycieli. "To osoby potencjalnie zagrożone utratą pracy w nadchodzących latach" - ocenił.

bEEwiZfr

ZNP proponuje nauczycielom przekwalifikowania m.in. na doradców zawodowych w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnej. Jak zaznaczył Broniarz chodzi mu o doradców, którzy nie są nimi na cząstce swego etatu, lecz są w pełni zatrudnieni w tym celu, tak jak np. psycholodzy czy pedagodzy szkolni.

Według ZNP nauczyciele po przekwalifikowaniu się mogą także zostać: asystentami nauczyciela w klasie, w której jest wielu uczniów wymagających indywidualnego wsparcia, asystentami rodzinnymi, nauczycielami uczącymi dorosłych, animatorami środowiskowymi lub nauczycielami etyki.

Zdaniem Broniarza, w tym kierunku powinna iść zapowiadana przez resort edukacji pomoc w dokształcaniu dla nauczycieli, którzy stracili pracę. "Chcielibyśmy, by nauczyciele, którzy zdecydują się przekwalifikować, mieli możliwość powrotu do swojej szkoły" - powiedział.

Związek postuluje także przekształcanie małych szkół wiejskich w szkoły środowiskowe, czyli centra edukacji i kultury. Szkoła środowiskowa ma być placówką dydaktyczno-wychowawczą, publiczną - prowadzoną przez samorząd, prowadzącą nie tylko nauczanie dzieci i młodzieży, ale także oferującą zajęcia edukacyjne i kulturalne dla osób w każdym wieku. Powinna łączyć w sobie najlepsze doświadczenia pedagogiczne z ideą uczenia się przez całe życie.

bEEwiZfx

Broniarz przypomniał, że w Polsce idea szkół otwartych ma długą tradycję, rozwinęła ją twórczyni polskiej pedagogiki społecznej Helena Radlińska. W latach 70., odwołując się m.in. do jej dorobku naukowego, próbowano stworzyć założenia pod zbiorcze szkoły gminne i szkoły osiedlowe.

"Wydaje się, że, paradoksalnie, idea szkoły środowiskowej ma dziś większe szanse na urzeczywistnienie niż kiedykolwiek w przeszłości. Nic więc dziwnego, że wracają do niej i próbują ją implementować, w całości lub częściowo, politycy i władze oświatowe w różnych krajach - Danii, Francji, Anglii czy Norwegii. Wynika to m.in. z konieczności objęcia edukacją coraz większych grup osób dorosłych" - ocenił.

Broniarz opowiedział się również za upowszechnianiem doradztwa edukacyjno-zawodowego. Postulował konieczność wysokiej jakości doradztwa oraz ścisłego powiązania go z rynkiem pracy. Zaapelował o poparcie ogłoszonej przez ZNP akcji "Rozmiar klasy ma znaczenie" promującej tworzenie mniej liczebnych klas, jeśli chodzi o liczbę uczniów w nich. Jak mówił, mniej liczne klasy to wyższa jakość edukacji, ale także więcej miejsc pracy dla nauczycieli.

Ze swojej strony ZNP zapowiada uruchomienie od nowego roku internetowej giełdy pracy dla nauczycieli, w celu ułatwienia nawiązywania kontaktów pomiędzy pracodawcami i nauczycielami poszukującymi zatrudnienia. Portal ma dawać m.in. możliwość bezpłatnego zamieszczenia ogłoszenia, jego codzienną edycję. Ma też oferować: bazę CV, bank kadr, system wyszukiwania ofert w całej Polsce, a także w krajach sąsiadujących z Polską, w których funkcjonują związki zawodowe współpracujące z ZNP. (PAP)

bEEwiZfy

dsr/ mlu/ mag/

bEEwiZfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)