Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zoll przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź prof. Zolla
#

# dochodzi wypowiedź prof. Zolla #

03.12. Warszawa (PAP) - Prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll został przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wręczył akty powołania jej członkom.

Jak poinformował PAP wydział informacji ministerstwa, Kwiatkowski podczas spotkania z nowymi członkami komisji podkreślił, że jest przekonany, iż jej "powstanie pozytywnie wpłynie na jakość podejmowanych inicjatyw legislacyjnych". "Sprzyjać będzie także formułowaniu długofalowych programów tych działań. Z pracami Komisji wiążę duże nadzieje na przygotowanie niezbędnych zmian w obszarze prawa karnego" - powiedział.

Wśród priorytetów wymienił m.in.: zmianę przepisów wyznaczających kształt polityki karnej, w szczególności dotyczących struktury orzekanych kar i środków karnych oraz "poszukiwanie nowych dróg wykorzystania technologii dozoru elektronicznego".

Za najpilniejsze zadania dla komisji nowy przewodniczący uznaje uporządkowanie projektów nowelizacji prawa karnego, przyspieszenie postępowań karnych, działania na rzecz częstszego orzekania kar innych niż więzienie.

"Podstawową sprawą jest uporządkowanie prawa karnego, bałagan legislacyjny jest ogromny" - powiedział PAP Zoll. Dodał, że projekty dotyczące prawa karnego są "rozstrzelone, bez jednej podstawy aksjologicznej". "Chodzi o to, by nie było tylu nowelizacji, gdy z powodu jednego przestępstwa zmienia się kodeks karny. To musi być oparte na spójnej, konsekwentnie realizowanej koncepcji" - podkreślił.

Propozycje zmian mają też dotyczyć przyspieszenia postępowania karnego. "Potrzebna jest zmiana modelu postępowania przygotowawczego oraz postępowań w pierwszej i drugiej instancji. Jest niedopuszczalne, by postępowania trwały latami, a ludzie latami siedzieli w aresztach tymczasowych" - uważa Zoll.

"Dziś w Polsce w więzieniach przebywa 88 tys. osób. 40 tysięcy czeka na wykonanie kary. Kolejka do więzienia to sytuacja kuriozalna, oznacza to, że za dużo ludzi siedzi w więzieniach. Nie trzeba budować nowych więzień, trzeba racjonalnie stosować karę pozbawienia wolności i częściej stosować kary nieizolacyjne, także dolegliwe. To musi być połączone ze wzrostem liczby kuratorów sądowych" - powiedział nowy szef komisji.

Komisja ma się też zająć "zsynchronizowaniem kodeksu karnego z kodeksem karnym skarbowym" i zmianami w prawie o wykroczeniach. Zoll powiedział, że komisja już otrzymała od ministra "dużą pulę" projektów, nad którymi pracuje resort sprawiedliwości.

W skład powołanej przez Kwiatkowskiego Komisji wchodzi w sumie 13 ekspertów z zakresu prawa, sędziów, prokuratorów. Zastępcą Zolla został prof. dr hab. Piotra Hofmański - sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego i Kierownik Katedry Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poprzednią Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego powołał w maju 2006 roku minister Zbigniew Ziobro. Na jej czele stanął prof. Andrzej Siemaszko.

Przy ministrze sprawiedliwości działa też Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Na jej czele stoi prof. Zbigniew Radwański. Komisja ta zajmuje się m.in. opracowaniem projektu nowego Kodeksu Cywilnego. Według zapowiedzi, prace mają być ukończone do końca 2010 r. Do tej pory komisja przedstawiła projekt pierwszej księgi nowego kodeksu. Jest to część ogólna kodeksu, zawierająca m.in. przepisy dotyczące dóbr osobistych, statusu osoby fizycznej i prawnej, kwestie czynności prawnych, przedawnienia i przedstawicielstwa.(PAP)

pru/ brw/ abr/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)