Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żołnierze bez opieki. Przez korupcję

0
Podziel się:

Rosyjska prokuratura wojskowa informuje, że armia cierpi na
brak leków, a całe jednostki są de facto pozbawione opieki medycznej.

Żołnierze bez opieki. Przez korupcję
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Rosyjska prokuratura wojskowa oświadczyła, że armia cierpi na brak leków, a całe jednostki są de facto pozbawione opieki medycznej z racji nieprawidłowości w procesie zakupów. Dwa tygodnie temu za korupcję aresztowano naczelnego lekarza wojskowego.

Według generała Aleksandra Nikitina, cytowanego przez agencję Interfax, szpitale Floty Północnej i Floty Bałtyckiej otrzymały odpowiednio 25 i 34 procent przewidzianych leków.

_ - W licznych wojskowych szpitalach w centralnym obwodzie wojskowym poważne braki leków spowodowały ograniczenie dostępu do opieki medycznej dla wojskowych i ich rodzin, szczególnie ze względu na niemożność wykonania znieczulenia i operacji chirurgicznych _ - dodał gen. Nikitin.

Wskazał, że problemy z aprowizacją były związane przede wszystkim z nieprawidłowościami w procesie zakupu bądź składania ofert.

Powiedział, że wszczęto kilka dochodzeń z zarzutem zawyżania cen na zakup sprzętu medycznego, które przyniosły wojskowemu budżetowi straty w wysokości 70 mln rubli (1,75 mln euro). Sprawy dotyczą zakupu skanerów, aparatury radiologicznej i fiberoskopów (umożliwiających wziernikowanie).

_ - Zidentyfikowano pewną liczbę przypadków, w których osoby odpowiedzialne za realizację zamówień dowództwa wojskowego, szukając własnych korzyści, dokonywały zakupu sprzętu po cenach dwukrotnie wyższych od rynkowych _ - powiedział gen. Nikitin.

Aresztowani na początku czerwca pod zarzutem korupcji szef Głównej Dyrekcji Medycznej rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał Aleksander Bielewitin i jego zastępca są podejrzewani również o planowanie zabójstwa niewygodnego świadka, byłego wiceministra zdrowia Romana Wilkina, który pośredniczył w przekazywaniu im dużej łapówki.

Korupcja, jak pisze agencja AFP, jest w Rosji plagą endemiczną, która nęka tak sektor prywatny, jak administrację, wojsko i policję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t85793.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;piaty;rubel;na;armie;jest;rozkradany,131,0,837507.html) Co piąty rubel na armię jest rozkradany Główny prokurator wojskowy Federacji Rosyjskiej Siergiej Frindinski oświadczył we wtorek w wywiadzie dla rządowej _ Rossijskiej Gaziety _, że 20 proc. środków przeznaczanych co roku na zakup uzbrojenia i usług dla rosyjskich sił zbrojnych jest rozkradana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gwaltownie;rosnie;liczba;skorumpowanych,148,0,769428.html) Gwałtownie rośnie liczba skorumpowanych W Rosji zatrzymano blisko tysiąc milicjantów i żołnierzy. To o połowę więcej niż rok wcześniej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)