Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZTM: większość warszawiaków popiera buspasy

0
Podziel się

W Warszawie wytyczono już 35 km buspasów. Zdaniem Zarządu Transportu
Miejskiego zdecydowana większość mieszkańców stolicy popiera takie uprzywilejowanie komunikacji
miejskiej.

bEiniTWZ

W Warszawie wytyczono już 35 km buspasów. Zdaniem Zarządu Transportu Miejskiego zdecydowana większość mieszkańców stolicy popiera takie uprzywilejowanie komunikacji miejskiej.

ZTM powołuje się na wyniki "Barometru Warszawskiego", zgodnie z którymi 77 proc. warszawiaków popiera uprzywilejowanie komunikacji miejskiej.

Zarząd transportu przypomina, że w ciągu ostatnich miesięcy w Warszawie przybyły kolejne buspasy. W maju zaczął funkcjonować pas na Trasie Armii Krajowej. 1,5-kilometrowy korytarz szybkiego ruchu dla autobusów wytyczono pomiędzy ul. Słowackiego a Wisłostradą (w kierunku mostu Grota-Roweckiego). Buspas nie wpłynął na ruch prywatnych samochodów, ponieważ powstał na dotychczasowym pasie awaryjnym. Mogą z niego korzystać także licencjonowane taksówki. Specjalne pasy dla autobusów od sierpnia˙funkcjonują w Alejach Jerozolimskich. Wytyczone zostały na odcinku od ronda de Gaulle'a do ulicy Żelaznej (w kierunku placu Zawiszy) oraz od placu Zawiszy do ronda de Gaulle'a.˙Łącznie˙mają ok. 3,5 km. długości.˙Obowiązują w dni powszednie, w godzinach szczytu - od 7.00 do 10.00 oraz od 14.00 do 19.00. Z buspasów˙mogą korzystać taksówki, a także autobusy prywatnych firm przewozowych. W ciągu godziny szczytu wydzielonym pasem, tylko w jednym kierunku przejeżdża ok. 80 autobusów komunikacji miejskiej i niemal tyle samo
autokarów i busów prywatnych przewoźników. Komunikacja miejska będzie uprzywilejowana w czasie budowy centralnego odcinka II linii metra. Wraz z zamknięciem ulicy Prostej przedłużony został pas autobusowy na ulicy Kasprzaka (obecnie rozpoczyna się od ulicy Bema). Wytyczenie buspasów planowane jest przy okazji kolejnych etapów budowy podziemnej kolejki, m.in. na ulicach Kłopotowskiego, Targowej, Jagiellońskiej oraz w al. Zielenieckiej.

bEiniTXb

Buspasy mają powstać na odcinku od Dworca Zachodniego do ul. Grójeckiej, na ulicach: Grzymały Sokołowskiego i Kopińskiej. W ten sposób przedłużony zostanie buspas na Trasie Łazienkowskiej. W przyszłości planowane jest także wydłużenie tego pasa o ul. Ostrobramską.

ZTM rozpoczął kolejną odsłonę kampanii "Buspas - Jedź właściwym pasem". Warszawiaków do przesiadki z własnych "czterech kółek" do komunikacji miejskiej ponownie zachęca popularny aktor Mieczysław Hryniewicz, znany m.in. z seriali "Na Wspólnej" oraz "Zmiennicy". Wystąpił w spocie telewizyjnym i radiowym. Plakaty kampanii pojawiły się w instytucjach, urzędach i miejscach związanych ze sportem i kulturą, do których szybko i wygodnie można dojechać buspasami. (PAP)

pro/ malk/ bk/

bEiniTXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)