Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związki partnerskie na tapecie po wyborach

0
Podziel się:

Premier zapowiedział, że projekt ustawy autorstwa SLD będzie jednym z pierwszych głosowanych w nowej kadencji Sejmu.

Związki partnerskie na tapecie po wyborach
(kprm.gov.pl)

Tak będzie uczciwie - ocenił Tusk i przypomniał, że na głosowanie w Sejmie jeszcze przed wyborami czeka około 200 ustaw._ - Jeżeli chodzi o związki partnerskie, ja jestem gotowy do dyskusji w tej kwestii. Nie chciałbym, żeby ona była taką "wrzutką wyborczą" ze strony niektórych. Chyba nie będzie piekła, jeżeli damy sobie kilka miesięcy czasu, aby te kwestie spokojnie i precyzyjnie uregulować _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej we Włocławku.

Premier przypomniał, że koniec kadencji oznacza dyskontynuację, czyli w przyszłym Sejmie na nowo trzeba będzie rozpoczynać prace legislacyjne nad projektami, których nie zdąży się przegłosować w kończącej się kadencji.

_ - Ponieważ wiemy, że raczej nie zdążymy do końca kadencji, więc dajmy sobie spokojnie czas. Możemy zrobić takie porozumienie między ugrupowaniami, co do których można sądzić, że znajdą się w przyszłym parlamencie. Można to wziąć na tapetę jako jeden z pierwszych projektów w przyszłej kadencji. Uważam, że tak będzie uczciwie _ - zaproponował premier.

Projekt ustawy autorstwa SLD daje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci, prawo do wspólnoty majątkowej, wspólne opodatkowanie i dziedziczenie po zmarłym partnerze. Projekt Sojuszu powstał we współpracy m.in. z działaczami Kampanii przeciw Homofobii. Oparty jest na rozwiązaniach francuskich. Tam osoby zarówno tej samej, jak i różnej płci mają prawo zawierania specjalnych umów cywilnych, tzw. PACS ("Pacte civil de solidarite" - _ Paktu Solidarności _).

Związek partnerski zawierany byłby w formie pisemnej w obecności notariusza, a następne zgłaszany kierownikowi urzędu stanu cywilnego. O jego wygaśnięciu miałaby decydować śmierć któregoś z partnerów lub złożenie wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o zawarciu związku. Gdyby na zakończenie związku zdecydowała się tylko jedna ze stron, wówczas umowa w sprawie jego zawarcia traciłaby ważność po upływie 6 miesięcy od daty złożenia przez nią takiego oświadczenia.

Projekt SLD zawiera też kilka warunków, pod którymi można byłoby zawierać umowy o związkach partnerskich. Osoby, które zdecydują się na to, muszą m.in. mieć ukończone 18 lat i nie pozostawać w związku małżeńskim lub związku partnerskim z inną osobą. Ponadto umowy takiej nie miałyby też prawa - zgodnie z propozycjami SLD - zawierać osoby m.in.: całkowicie ubezwłasnowolnione; rodzeństwo lub krewni w prostej linii.

Zgodnie z projektem Sojuszu, osoby pozostające w związku partnerskim miałyby m.in. możliwość posiadania wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i odmowy zeznań przeciwko partnerowi. Przysługiwałoby im też prawo do pochowania zmarłego partnera i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym. Partner miałby również, w razie śmierci drugiego z partnerów, możliwość starania się o prawo do przejęcia po nim umowy najmu mieszkania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;sondaz;po;zyskuje;sld;traci,173,0,829357.html) Kolejny sondaż. PO zyskuje, SLD traci Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, Platformę poparłoby 35, 3 proc. wyborców, a PiS 27,7 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;nie;chce;zgnilego;kompromisu,180,0,828852.html) Premier nie chce "zgniłego kompromisu" - Dwudniowe wybory nie będą miały wpływu na to, jakie poparcie dostanie dana partia, ale na pewno frekwencja będzie większa - uważa premier Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t139153.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;zadal;cios;sld;i;otworzyl;sie;na;lewice,11,0,826635.html) Tusk zadał cios SLD i otworzył się na lewicę Dziś władze PO zaproszą Bartosza Arłukowicza do przystąpienia do klubu Platformy.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)