Notowania

świnoujście
03.02.2008 15:12

Związkowcy chcą blokować Świnoujście

Jeżeli rząd nie da pieniędzy na remont promów Świnoujście może zostać odcięte od świata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Lech Muszyński)

Związkowcy reprezentujący _ Solidarność _ '80'zapowiadają blokadę przepraw promowych w Świnoujściu oraz dróg dojazdowych do międzynarodowego terminala promowego i dawnych przejść granicznych w Gartz i Ahlbecku. Chcą rozmów z przedstawicielem rządu na temat wyasygnowania dodatkowych pieniędzy na przeprawę.

Celem manifestacji _ jest protest przeciwko nieprzyznaniu dla Świnoujścia przez rząd i parlament RP pieniędzy na remont promów, jak i dodatkowej sumy na uruchomienie dodatkowego promu, co odblokowałoby tragiczną sytuację, w jakiej znalazło się Świnoujście po otwarciu granic z Niemcami _ .

Związkowcy grożą, że podobne blokady będą organizować co miesiąc, jeżeli do 5 lutego nie zostaną podjęte rozmowy lub wyznaczony ich termin.

W czasie trwania blokady mają być przepuszczane tylko samochody straży pożarnej, karetki pogotowia i radiowozy policyjne - zapowiadają organizatorzy protestu.

Jego inicjatorem jest radny Świnoujścia i wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Federacji Regionów i Komisji Zakładowych Związku Zawodowego- _ S _ 80' Stanisław Huszcza, którego podczas blokady ma wspierać ok. 300 działaczy.

O planowanym proteście został poinformowany świnoujski magistrat. Rzecznik prezydenta tego miasta Robert Karelus powiedział, że z oficjalnego pisma dostarczonego do urzędu wynika, że 8 i 9 lutego działacze _ S _ 80 zamierzają prowadzić blokadę w godz. 8-17.

W tym czasie zamknięty ma być dojazd do obu miejskich przepraw promowych, z których korzystają głównie mieszkańcy, dojazd do przeprawy Karsibór, drogi dojazdowe do międzynarodowego terminala promów pływających do Skandynawii oraz drogi w kierunku Niemiec, prowadzące do Gartz i Ahlbecku.

ZOBACZ TAKŻE:
Sytuacja na granicy wraca do normy
Jak przyznał Karelus po wejściu naszego kraju do strefy Schengen ruch w Świnoujściu- _ wzrósł diametralnie _ , ale przepustowość przepraw promowych - jak się wyraził _ została przyblokowana _ .

- _ Nasze promy - chodzi o Karsibory - mają ponad 30 lat i bezwzględnie wymagają m.in. kapitalnego remontu silników. Potrzebne są też dodatkowe fundusze na obsługę promową, bo ciągle rosną ceny paliwa. Od 6 lat mamy przyznaną stałą dotację rządową na ten cel w wysokości 19,3 mln złotych, ale to za mało _ - wyjaśnił rzecznik.

| Świnoujście położone jest na 44 wyspach, ale tylko Uznam, Wolin i Karsibór są zamieszkane. Jedyna łączność z resztą kraju to przeprawy promowe |
| --- |

Tagi: świnoujście, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz