Notowania

francja
06.01.2011 06:58

Związkowcy nie chcą życzeń Sarkozy'ego

Związkowcy największego syndykatu nie pojawią się na przyjęciu z okazji Nowego Roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Związkowcy z największego francuskiego syndykatu - CGT - zbojkotowali zaproszenie od prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na tradycyjne przyjęcie z okazji Nowego Roku. CGT tłumaczy swoją decyzję nieustępliwością szefa państwa w sprawie reformy emerytalnej.

Zgodnie z francuską tradycją, w pierwszych dniach po Nowym Roku urzędujący prezydent organizuje w swojej siedzibie przyjęcia dla różnych organizacji i grup społecznych, składając im życzenia. W czwartek wieczorem odbędzie się w Pałacu Elizejskim takie spotkanie dla przedstawicieli organizacji pracodawców i największych związków zawodowych.

W przeddzień tego spotkania przedstawiciele CGT, najbardziej wpływowej centrali związkowej, zapowiedzieli, że po raz pierwszy w historii istnienia ich organizacji nie wezmą udziału w tej ceremonii. Działacze związku wyjaśnili, że niedawny niezwykle ostry konflikt społeczny w sprawie reformy emerytalnej świadczy o _ lekceważeniu _ przez Sarkozy'ego opinii związkowców.

Według CGT, nieustępliwość prezydenta kłóci się jaskrawo z _ zachęcaniem do dialogu społecznego _ i z _ koniecznością istnienia silnych związków _, o czym mówi się zwykle na noworocznym przyjęciu w Pałacu Elizejskim. Dlatego związkowcy odmówili udziału w czwartkowym spotkaniu, które określili jako _ pokazowe _.

Zaproszenie Sarkozy'ego przyjęli natomiast przedstawiciele czterech innych związków, m.in. CFDT i FO. Wytłumaczyli oni, że mimo sporów z prezydentem przyjdą, gdyż _ respektują republikańską tradycję _.

Mimo niezwykle silnej fali protestów społecznych i oporu związkowców francuski parlament przyjął w końcu października ubiegłego roku bardzo kontrowersyjną rządową reformę emerytalną. Przewiduje ona m.in. podniesienie minimalnego wieku emerytalnego z 60 do 62 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t96303.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;we;francji;strajki;generalne;w;kraju,166,0,691622.html) Reforma emerytalna we Francji: Strajki generalne w kraju Mimo protestów premier nie wycofa ustawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/reforma;emerytalna;we;francji;coraz;blizej;finalu,201,0,707529.html) Reforma emerytalna we Francji coraz bliżej finału Czeka już tylko na podpis prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Związki skapitulowały.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t113184.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/reforma;emerytalne;we;francji;strajki;na;kolei,169,0,691881.html) Reforma emerytalne we Francji: Strajki na kolei Nie ma już utrudnień w ruchu lotniczym.
Tagi: francja, sarkozy, związkowcy, związki, przyjęcie, reforma emerytalna, wiek emerytalny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz