Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związkowcy "S" na mszy w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

0
Podziel się

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" z całego kraju uczestniczyli we wtorek we
mszy w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku odprawionej w Katedrze na Wawelu. Nabożeństwu
przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

bEgyIqBN

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" z całego kraju uczestniczyli we wtorek we mszy w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku odprawionej w Katedrze na Wawelu. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Przed mszą członkowie związku odwiedzili kryptę, w której spoczywa para prezydencka. Złożono tam wieniec w imieniu całej Solidarności.

We wtorkowej uroczystości uczestniczył m.in. przewodniczący Komisji Krajowej Janusz Śniadek, członkowie Komisji Krajowej oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych z całej Polski. Po mszy uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński u stóp Wawelu, gdzie odbyła się wspólna modlitwa.

bEgyIqBP

Kardynał Dziwisz w homilii mówił, że przeżycia ostatnich dwóch miesięcy stanowią trudne doświadczenie dla nas wszystkich. Złożyły się na nie najpierw katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, a od kilkunastu dni - niszczycielska powódź.

"Czuliśmy, że pomimo codziennych sporów i napięć, towarzyszących zmaganiom o właściwy kształt życia naszego narodu, przecież i przede wszystkim stanowimy wspólnotę wiary i nadziei, języka i kultury, dobra i solidarności. Jednoczyło nas nieszczęście i skupiało ono naszą uwagę na tym, co naprawdę istotne i ważne w życiu człowieka, w jego jakże kruchej egzystencji" - zaznaczył metropolita krakowski.

Jak podkreślił, nieszczęście budzi odzew i wyzwala pokłady dobra w ludzkich sercach. "Z wdzięcznością myślimy o wszystkich, którzy spieszą z pomocą ofiarom powodzi" - dodał.

Kard. Dziwisz mówił do przedstawicieli Solidarności, że dzięki solidarnościowemu zrywowi od dwóch dziesięcioleci możemy żyć w wolnym kraju. Zaapelował, aby wolność, zwłaszcza wewnętrzną, "zdobywać i chronić codziennie przed egoizmem, małostkowością, kierowaniem się partykularnymi interesami".

bEgyIqBV

"Wolność jest trudnym darem, bo jest jednocześnie zadaniem. Dzisiaj Polsce potrzebna jest Solidarność, bo zawsze, w każdych warunkach będą ludzie cierpiący, bezbronni, zepchnięci na margines społeczeństwa, szukający oparcia i domagający się dla siebie słusznych praw" - mówił hierarcha.

Związkowi zawodowemu Solidarność życzył, aby pozostał wierny korzeniom, z których wyrastał. "Były to i są korzenie chrześcijańskie, ewangeliczne" - podkreślił.(PAP)

rgr/ itm/ jbr/

bEgyIqCq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)