Notowania

policja
12.03.2010 14:34

Związkowcy z policji przeciwko skróceniu czasu szkolenia

# dochodzi wypowiedź rzecznika KGP #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź rzecznika KGP #

12.03. Katowice (PAP) - Policyjni związkowcy sprzeciwiają się skracaniu czasu szkoleń młodych funkcjonariuszy i zamierzają zaalarmować w tej sprawie instytucje europejskie. Czas szkoleń nie został skrócony, a ich liczba ma być większa - odpowiada Komenda Główna Policji.

Stanowisko w sprawie szkoleń przedstawili na piątkowej konferencji prasowej w Katowicach szef NSZZ Policjantów, Antoni Duda i przewodniczący zarządu szkolnego związku w katowickiej szkole policji, podinsp. Jacek Kosmaty.

"Będziemy występować oficjalnie do instytucji europejskich. Nie można dalej skracać okresu szkolenia, adaptacji zawodowej policjantów. Jest to bardzo niebezpiecznie dla ich życia i zdrowia" - mówił Duda. Zapowiedział, że związkowcy zwrócą się w tej sprawie do unijnego komisarza ds. wewnętrznych, u którego skutecznie interweniowali już w przeszłości w sprawie uposażenia polskich policjantów podczas misji zagranicznych.

"Nie może być tak, że Polska jest krajem w Unii Europejskiej, który ponosi najmniejsze koszty i ma najkrótszy okres szkolenia. Tym samym zaniżamy poziom policyjnego szkolenia w Unii. Dlatego oficjalnie wystąpimy jako związek do Komisji Europejskiej" - zapowiedział szef związku.

Sprawa szkolenia polskich policjantów ma też być tematem międzynarodowej związkowej konferencji, którą zaplanowano na 10 maja w Krakowie. Związkowcy chcą też, aby sytuacja szkolnictwa policyjnego była tematem debaty w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

"Dzisiaj skracanie do sześciu miesięcy szkolenia podstawowego policjantów - tych, którzy mają chronić społeczeństwo, jest nieporozumieniem (). Nie widzimy powodu, żeby oszczędzać na szkoleniu i tym samym narażać policjantów na utratę życia i zdrowia" - powiedział Duda.

Związkowiec wytknął kierownictwu policji, że - jak mówił - "biadoli" w prasie i na pogrzebach policjantów o tym, że bije się funkcjonariuszy (w ubiegłym roku miało dojść do ok. 800 ataków na policjantów), podczas gdy świadomie skraca okres ich szkolenia. Duda powiedział, że wcześniej szkolenie podstawowe trwało siedem miesięcy - w ubiegłym roku skrócono je do sześciu.

Obecnie - według informacji związkowych - planowana jest kolejna redukcja etatów w szkolnictwie policyjnym. Jak mówił związkowiec z katowickiej szkoły policji, podinsp. Jacek Kosmaty, w ramach wcześniejszych redukcji ze szkół policyjnych w Polsce odeszło ok. 400 osób - według Dudy odpowiada to ok. 50 mln zł, które w ten sposób zaoszczędzono. "To tak, jakby po cichutku zlikwidowano jedną szkołę policyjną" - skomentował Kosmaty.

Według danych przedstawionych przez związkowców, na szkolenia specjalistyczne czeka obecnie w całym kraju ok. 15 tys. policjantów. Takimi szkoleniami zajmują się cztery szkoły: w Katowicach, Pile, Słupsku i Legionowie oraz Wyższa Szkoła Oficerska w Szczytnie. "Szkoły nie są w stanie przeszkolić tej liczby policjantów nawet w ciągu trzech lat" - ocenił Duda. "Policjanci na ulicy są niedouczeni (). Taki policjant jest zagrożeniem dla siebie samego i tych, których ma chronić" - dodał.

Związkowcy skarżyli się na oszczędności w szkolnictwie policyjnym. Ich zdaniem, wprowadzenie tzw. progów satysfakcji w zarządzaniu kosztami nie odpowiada specyfice szkół policji. Według Kosmatego, w katowickiej szkole np. powiększono grupy szkoleniowe z 20 do 26 osób, ograniczono liczbę wykładowców, oszczędza się na ćwiczeniach strzeleckich i wyrejestrowano radiowóz używany do szkoleń.

Rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Sokołowski powiedział PAP, że w 2010 roku liczba kursów ma być większa niż w latach ubiegłych. "Nieprawdą jest jakoby czas szkoleń został skrócony. Dodatkowo młodzi funkcjonariusze przechodzą prawie dwa miesiące praktycznej adaptacji zawodowej w dużych jednostkach policji. Dopiero po odbyciu tych dwóch etapów funkcjonariusz jest kierowany do swojej jednostki" - powiedział Sokołowski.

Odnosząc się do słów związkowców o tym, że w wyniku redukcji ze szkół policyjnych w Polsce odeszło ok. 400 osób, Sokołowski powiedział, że osoby te zostały przeniesione do innych jednostek. "Rozumiem, że może to wywoływać niezadowolenie, ale rezygnujemy z części szkoleń teoretycznych na rzecz szkoleń praktycznych" - wyjaśnił.

KGP chce, by liczba realizowanych przez szkoły policji kursów i szkoleń rosła i zbliżała się do europejskiej średniej. "Obecnie dziennie na jednego wykładowcę przypada do 2,4 godzin zajęć. Chcemy zbliżyć się do średniej obowiązującej w Unii Europejskiej, która wynosi 4,5 godz. na każdy dzień pracy policyjnego nauczyciela" - powiedział Sokołowski.(PAP)

mab/ gdy/ abr/ mow/

Tagi: policja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz