Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związkowcy z TVP spotkają się w czwartek z radą nadzorczą

0
Podziel się:

Protestujący związkowcy z telewizji publicznej spotkają się w czwartek z
nową radą nadzorczą TVP - poinformował PAP w środę jeden z członków rady, Bogusław Szwedo.

Protestujący związkowcy z telewizji publicznej spotkają się w czwartek z nową radą nadzorczą TVP - poinformował PAP w środę jeden z członków rady, Bogusław Szwedo.

Informacje potwierdził rzecznik związkowców Mariusz Jeliński. "Rozmowa będzie dotyczyła aktualnej sytuacji w TVP" - powiedział. Dodał, że do spotkania z członkami rady nadzorczej dojdzie przed południem w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w południe zaś związkowcy poinformują o szczegółach rozmów na konferencji prasowej.

W TVP trwa od 13 sierpnia pogotowie strajkowe, gdy po raz kolejny fiaskiem skończyły się rozmowy na temat zwolnień grupowych w telewizji. Podpisano wtedy protokół rozbieżności, a zarząd TVP zatwierdził regulamin zwolnień. Rozpoczęły się one w poniedziałek.

Zanim zacznie się ewentualny strajk, muszą zakończyć się negocjacje pomiędzy protestującymi związkowcami a zarządem. Ponieważ nie udało się uzgodnić mediatorów - zarząd nie zgodził się na związkowych i zaproponował swoich, na których nie zgodzili się z kolei związkowcy - obie strony zwróciły się o wyznaczenie mediatorów do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. "Na chwilę obecną nie mamy jeszcze informacji z ministerstwa" - powiedział w środę Jeliński.

Pierwsze zebranie nowej RN TVP wyznaczone jest na 16 września. Nie została ona na razie wpisana do KRS, ponieważ sąd rejestrowy odesłał prezesowi TVP Piotrowi Farfałowi wniosek o jej rejestrację. Zdecydowały o tym względy formalne - dane części członków rady były niekompletne, brakowało w nich numerów PESEL. TVP informowała, że takie niekompletne dane telewizja otrzymała z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "To jest bardzo infantylny zarzut. Jest oczywiste, że to TVP wypełnia wniosek" - odpierał zarzut przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Maciej Gieros z biura prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie poinformował w środę PAP, że dotąd do sądu nie wpłynęły uzupełnione dane członków rady. W piątek KRS wpisał jedynie do składu rady wyznaczoną przez ministra skarbu profesor Ewę Nowińską.

W lipcu KRRiT wskazała po ośmiu członków rad nadzorczych w Polskim Radiu i TVP. Swoich przedstawicieli do tych rad w sierpniu wskazał minister skarbu. Jak zaznaczył Gieros, w KRS czeka na rozpoznanie wniosek dotyczący wpisania do rejestru rady nadzorczej Polskiego Radia.

Spotkanie z ministrem skarbu na temat sytuacji w TVP planuje też przewodniczący KRRiT. "Chciałem poinformować ministra o tym, jakie dochodzą do mnie skargi i o niepokojących sygnałach ze strony związkowej" - powiedział PAP. Dodał jednak, że o konkretnym terminie spotkania będzie można mówić, gdy wiadome będzie m.in. stanowisko związkowców mające być zaprezentowane na czwartkowej konferencji.

Kołodziejski powiedział też, że kolejne spotkanie Krajowej Rady zaplanowane jest na piątek. Wówczas KRRiT ma kontynuować kwestię wyboru członków rad nadzorczych regionalnych publicznych rozgłośni radiowych. Mandaty dotychczasowych rad nadzorczych tych rozgłośni wygasły z końcem lipca.

Tymczasem we wtorek rzecznik ministra skarbu Maciej Wewiór informował PAP, że także ministerstwo nie wskazało jeszcze swoich kandydatów do tych rad. "Przedstawiciele ministerstwa w radach nadzorczych regionalnych rozgłośni Polskiego Radia zostaną wybrani po przeanalizowaniu nadesłanych kandydatur" - informował Wewiór.

Oprócz rad nadzorczych w tzw. dużych: radiu i telewizji, KRRiT i minister skarbu muszą jeszcze wskazać rady nadzorcze dla 17 regionalnych spółek radiofonii publicznej. (PAP)

mja/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)