Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwiedzanie byłego KL Auschwitz - głównie z przewodnikiem

0
Podziel się:

Ogromna liczba turystów w Muzeum Auschwitz zmusiła placówkę do wprowadzenia
zmian w sposobie zwiedzania. Biuro prasowe muzeum podało we wtorek, że w sierpniu i wrześniu b.
obóz Auschwitz I w godzinach szczególnego nasilenia ruchu zwiedzać można jedynie z przewodnikiem, w
grupach zorganizowanych.

Ogromna liczba turystów w Muzeum Auschwitz zmusiła placówkę do wprowadzenia zmian w sposobie zwiedzania. Biuro prasowe muzeum podało we wtorek, że w sierpniu i wrześniu b. obóz Auschwitz I w godzinach szczególnego nasilenia ruchu zwiedzać można jedynie z przewodnikiem, w grupach zorganizowanych.

Z danych muzeum wynika, że latem w ciągu godziny do muzeum przybywa około 25 grup, liczących do 30 osób każda. Już w roku ubiegłym, w godzinach największego nasilenia, konieczne było ograniczenie dostępu do niektórych miejsc, ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających. Były to między innymi podziemia bloku 11 i krematorium I. Utrudnienia w zwiedzaniu pojawiają się także w niektórych salach i korytarzach oryginalnych poobozowych bloków, gdzie znajduje się muzealna ekspozycja.

"Wiemy, że odwiedzający przyjeżdżają, aby zobaczyć całość dostępnego terenu byłego obozu. Po konsultacjach, między innymi z Międzynarodową Radą Oświęcimską, zdecydowaliśmy się na zmiany w organizacji zwiedzania w sierpniu i wrześniu. Obowiązują wyłącznie w godzinach największego nasilenia, czyli od 9.00 do 15.00, i tylko w byłym Auschwitz I. Zmiany nie dotyczą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau" - powiedział kierownik sekcji obsługi odwiedzających Andrzej Kacorzyk.

Turyści indywidualni mogą swobodnie zwiedzać były obóz od godziny 8.00 do 9.00, po godzinie 15.00 do zamknięcia muzeum, a także w pozostałym czasie, o ile zbierze się 20-osobowa grupa.

Biuro prasowe podało, że teren byłego obozu to autentyczne miejsce pamięci, znajdujące się pod szczególną opieką konserwatorską. Zdaniem muzealników wejście do niego w grupach z przewodnikiem usprawni odwiedzającym poruszanie się.

"W wakacje każdego dnia muzeum odwiedza około 5-8 tysięcy osób z całego świata. Kiedy na terenie poobozowym przebywa wiele grup, poruszanie się sprawia często duże trudności. Dzięki wprowadzonym zmianom, zwiedzanie będzie o wiele wygodniejsze, bowiem nasi przewodnicy są przeszkoleni zarówno pod kątem organizacji ruchu, jak również bezpieczeństwa odwiedzających" - dodał Kacorzyk.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłego Auschwitz I oraz byłego Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum. (PAP)

szf/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)