Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZZ Górników zawiesił uczestnictwo w górniczym zespole trójstronnym

0
Podziel się

Związek Zawodowy Górników w Polsce - największa obok Solidarności górnicza
centrala związkowa - zawiesił w czwartek swoje uczestnictwo w pracach zespołu trójstronnego ds.
bezpieczeństwa socjalnego górników. We wtorek taką samą decyzję podjęła Solidarność, a w środę
związek Sierpień 80.

bEhqUVpN

Związek Zawodowy Górników w Polsce - największa obok Solidarności górnicza centrala związkowa - zawiesił w czwartek swoje uczestnictwo w pracach zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. We wtorek taką samą decyzję podjęła Solidarność, a w środę związek Sierpień 80.

Związkowcy uważają, że prowadzony na forum zespołu dialog społeczny jest pozorowany, a uzgodnienia dokonywane w ramach zespołu pozostają na papierze.

O czwartkowej decyzji prezydium ZZGwP poinformował PAP wiceszef związku, a zarazem wiceprzewodniczący zespołu trójstronnego ze strony społecznej, Wacław Czerkawski. Jak powiedział, trzy związki, które dzień pod dniu ogłaszały zawieszenie uczestnictwa w pracach zespołu, nie uzgadniały ze sobą tych decyzji.

bEhqUVpP

"Po prostu doszliśmy do takich samych wniosków. Należy liczyć się z tym, że podobne decyzje podejmą także pozostałe związki, uczestniczące w pracach zespołu. Prawdopodobnie niebawem spotkamy się także w gronie górniczych central, by zdecydować o dalszych działaniach" - powiedział Czerkawski.

Zespół trójstronny to odpowiednik komisji trójstronnej, stworzony jako stałe forum rozmów o problemach górnictwa. W jego skład, oprócz związkowców, wchodzą przedstawiciele pracodawców oraz rządu: wiceministrowie gospodarki, pracy, finansów i skarbu.

Związkowcy zarzucają stronie rządowej i pracodawcom, że ustalenia zespołu nie mają żadnego faktycznego znaczenia.

"Wszystkie nasze stanowiska, chociażby te przyjęte podczas poprzedniego posiedzenia, pozostały na papierze. Dwa z nich dotyczyły spraw bezpieczeństwa, inne zawierało postulat zwiększenia w projekcie budżetu środków na tzw. inwestycje początkowe w górnictwie o 60 mln zł, także pod kątem spraw bezpieczeństwa" - powiedział wiceszef związku.

bEhqUVpV

Jego zdaniem, najważniejsze obecnie dla górnictwa sprawy dotyczą właśnie bezpieczeństwa, a także odblokowania przyjęć do pracy w kopalniach nowych pracowników. Limitowanie przyjęć także ma - według związkowców - wpływ na pogorszenie stanu bezpieczeństwa. Związki zarzucają też pracodawcom łamanie zasad dialogu społecznego, przede wszystkim w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Czerkawski zastrzegł, że zawieszenia przez związki udziału w pracach zespołu trójstronnego nie należy łączyć z postulatami płacowymi w poszczególnych spółkach węglowych, które mają być przedmiotem odrębnych rozmów.

Związkowcy uważają, że dla uspokojenia sytuacji w branży wskazane byłoby spotkanie przedstawicieli związków z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. (PAP)

mab/ je/ gma/

bEhqUVqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)