Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aion, nowy bank w Polsce. Na jego czele stanie założyciel Alior Banku Wojciech Sobieraj

15
Podziel się:

Aion to belgijski bank, który właśnie otworzył oddział techniczny w Polsce. Dyrektorem w komitecie wykonawczym został Wojciech Sobieraj – założyciel Alior Banku.

Na czele nowego Aion Banku stanie Wojciech Sobieraj.
Na czele nowego Aion Banku stanie Wojciech Sobieraj. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEKqCVNh

Sobieraj w rozmowie z "Pulsem Biznesu" zapewnia, że polska filia Aionu nie będzie prowadziła żadnej działalności bankowej nad Wisłą. Zamiast tego skupi się wyłącznie na działalności pomocniczej i technicznej dla belgijskiego oddziału.

O samym banku wiadomo niewiele – więcej na razie jest spekulacji niż potwierdzonych informacji. Sobieraj stwierdził, że Aion stanie się pełnowymiarowym bankiem, który koncentruje się na działalności w Belgii. Z czasem natomiast spróbuje podbić rynki Europy Zachodniej. Spekuluje się, że ambicją nowej instytucji finansowej jest stanie się bankiem paneuropejskim.

Inwestorem nowego przedsięwzięcia jest Warburg Pincus – amerykański fundusz. W składzie dyrektorskim Aionu zasiadają jego przedstawiciele, m.in. Sina Oefinger, wiceprezes Warburg Pincus, Daniel Zilberman, dyrektor zarządzający, head of Europe w Warburg Pincus, czy Peter Deming, dyrektor zarządzający, odpowiedzialny za sektor usług w Warburg Pincus.

bEKqCVNj
Zobacz także: Zobacz także: Polska spadła w międzynarodowym rankingu. "To jest porażka rządu"

Oprócz nich, na liście dyrektorów Aionu znaleźć można Erica Droka, prezesa portugalskiego Bison Banku, Richarda Laxera, byłego prezesa GE Capital i Guido Ravoceta, sekretarza generalnego European Money Markets Institute.

bEKqCVNp

Jeżeli chodzi o polski wątek, to pewnym jest, że spółka Vodeno – założona i kierowana przez współpracowników Wojciecha Sobieraja – zarejestrowała w Polsce dwie nazwy: Aion oraz Vodeno właśnie. Sam Sobieraj zapewnia, że obie firmy są niezależne od siebie.

"PB" podaje, że Vodeno obecnie prowadzi nabór na stanowiska, które sugerują, że nie będzie pełnić roli wyłącznie zaplecza dla Aion Banku. Spółka poszukuje pracowników na posadę m.in. financial wellbeing ownera (wymagana płynna znajomość angielskiego, proficiency z francuskiego lub holenderskiego), anti-fraud analist (biegły angielski, plusem dodaktowa znajomość francuskiego) oraz senior fintech recruitera (płynny angielski, dodatkowym plusem francuski).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKqCVNK
KOMENTARZE
(15)
domino17
3 tyg. temu
dla mnie ważny jest skład zarządu AION w Belgii,a są tam w większości ludzi pochodzący spod wzgórz golan...to wiele znaczy
Arpad
2 miesiące temu
Jak na razie opinie bardzo niepochlebne. Większość klientów nie polecam.
gość
4 miesiące temu
W Alior Banku jest kuzynka Dudy, nie życzyliśmy sobie by miała zgodę KNFU. Przedtem wykończyła NBP. Klienci nie życzą sobie inwigilacji także w Duda Cars przez salony Mercedesa.Firma Mercedes jest 3 najbardziej zadłużoną firmą na świecie.Jej dług sięga zadłużenia całego RPA i Rumunii. Duda zadłuża też siebie. Niech spada jakieś gówno znowu
bEKqCVNL
Maciek
5 miesięcy temu
Dziwie się, ze ten człowiek cokolwiek robi w bankowości, powinien mieć dożywotni zakaz, z odpowiedzialnością karną włącznie. Brzydzę się takimi osobowościami. zamienił życie wielu osób w bagno.
sim
2 lata temu
znów parę lat i sprzedaż, a później wyjdą trupy w stylu FUNDUSZY WI !!!!!