Notowania

mBank w polskich rękach? Twórca banku: "nie wyobrażam sobie, by było inaczej"

- To, co będzie się działo z mBankiem, zmieni cały rynek. Po połączeniu z PKO BP, Pekao czy Aliorem, będziemy mieli największą instytucję bankową w Polsce - mówi money.pl twórca i były prezes mBanku Sławomir Lachowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sławomir Lachowski, twórca mBanku, twierdzi, że po akwizycji bank może stać się największą tego typu instytucją w Polsce. (Fot: filip miller)

- Mając na uwadze niekończące się problemy Commerzbanku można było się spodziewać, że mBank będzie na sprzedaż. mBank, który jest 20 raz mniejszy od Commerzbanku, stanowi jego najbardziej wartościową część – mówił money.pl twórca i były prezes mBanku Sławomir Lachowski.

O sytuacji na polskim rynku bankowym rozmawialiśmy podczas konferencji Polish Tech Day w Londynie, organizowanej przez fundację PLUGIn. Lachowski dodał, że dziś mBank jest czwartym największym bankiem pod kątem aktywów. Po połączeniu z inną instytucją rynek w Polsce może się bardzo zmienić.

- Wedy mBank stanie się drugim, jeśli nie pierwszym, największym bankiem w Polsce, mając potencjał na stanie się bankiem paneuropejskim. mBank już teraz kontroluje 1/10 rynku w Czechach i na Słowacji. Czas, aby bank wszedł do innych krajów - wyjaśniał.

Obejrzyj: Zbigniew Jagiełło: Zainteresownie mBankiem wyrażają 2-3 instytucje i my

Czy jest zaskoczony tym, że mBankiem interesują się spółki skarbu państwa? Lachowski odpowiada: - Nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej. Niezależnie od tego, czy nowym właścicielem będzie PKO BP, Pekako czy Alior, nowy inwestor powinien patrzeć na akwizycję poprzez możliwości mBanku - podkreśla były szef tej instytucji.

Niemiecki Commerzbank poinformował niedawno w komunikacie prasowym, że projekt nowej strategii banku przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku. Commerzbank ma ok. 70 proc. udziału w akcjonariacie mBanku.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju skomentował doniesienia dotyczące przyszłości mBanku, z których wynika, że instytucję może kupić PZU lub Alior Bank, którego największym udziałowcem jest właśnie PZU.

- Jako rząd jesteśmy zainteresowani, by te aktywa przeszły w ręce instytucji, które są bardziej krajowe aniżeli zagraniczne - wyjaśnił Jerzy Kwieciński.

Zainteresowany kupnem mBanku ma być też piąty co do wielkości bank w Polsce, ING Bank Śląski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akwizycja, wiadomości, rynki, mbank, pzu, alior bank
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2019

bimbakcałkiem przypadkiem mbank idzie na sprzedaż po decyzji TSUe, skonczlo sie golenie polakow teraz trzeba to komus wcisnac , csonie ?

25-10-2019

OLAPali się grunt mBankowi, aktywa zawierające kredyty trafią do "szemranej" spółki, nie mającej kapitału aby CHF nie mieli co fikać w sądzie a … Czytaj całość

26-10-2019

RLJuż tak było za komuny. Wszytko było jedno i największe. Społem, PKS, PKO, PZU, CPN, pagart, ORBIS. Jak się skończyło wszyscy wiemy.

Rozwiń komentarze (21)