Notowania

banki
07.10.2019 12:37

Ciekawie wokół mBanku. Kolejny bank do repolonizacji?

Minister finansów i inwestycji nie wyklucza, że mBank mógłby być dobrym uzupełnieniem oferty któregoś z banków kontrolowanych przez Skarb Państwa. We wrześniu niemiecki Commerzbank poinformował, że przewiduje pozbycie się większościowego pakietu akcji mBanku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Jerzy Kwieciński nie mówi wprost, że kontrolowany przez państwo bank kupi mBank. Ale tego nie wyklucza ©European Union/Fred Guerdin (Fot: European Committee of the Regions)

Kwieciński rozmawiał z dziennikarzami w kuluarach Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem. - Zawsze, gdy pojawiają się ciekawe aktywa bankowe, to ekscytuje rynek. Z mojego punktu widzenia najlepiej by było, gdyby te aktywa zostały przejęte przez taki bank, dla którego to jest dobre uzupełnienie obecnego portfela produktowego - powiedział minister, cytowany przez PAP.

Czy to oznacza, że to może być uzupełnienie dla któregoś z banków pod kontrolą Skarbu Państwa? - Nie wykluczam - powiedział. - Mogę zapewnić, że te banki, z którymi jako rząd bliżej współpracujemy, dobrze zerkają na to co się dzieje na rynku - dodał.

Zobacz też: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "kłamstwo aż się sączyło, minister finansów powtarzał nieprawdę"

Słowa ministra wpisują się w pojawiające się regularnie deklaracje PiS. W przedwyborczym programie partia rządząca ogłosiła, że będzie "na bieżąco analizować sytuację i w razie pojawiających się korzystnych, rynkowych warunków podejmie działania mające na celu zwiększenie udziału kapitału polskiego w sektorze finansowym".

Jak już pisaliśmy w money.pl, Commerzbank za swój pakiet w mBanku może dostać nawet 9 miliardów złotych. Tak się składa, że właśnie tyle ma PKO Bank Polski, więc wcielenie do niego mBanku jest więcej niż możliwe.

PKO BP może przejąć mBank, który to idzie na sprzedaż
mBank skrojony na miarę PKO BP

Z kolei Commerzbank potrzebuje gotówki. "Projekt strategii przewiduje sprzedaż należącego do Commerzbanku większościowego pakietu akcji mBanku. To pozwoli bankowi wygenerować środki finansowe pozwalające na szybszą implementację strategii oraz powiązanych inwestycji" - podał Commerzbank.

To już pewne: mBank trafi pod młotek
mBank pójdzie na sprzedaż. Commerzbank potwierdza

Wiadomo już, że udziałami mBanku nie jest zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju. Prezes Funduszy Paweł Borys zdementował już te pogłoski.

mBank jest obecnie wyceniany na 13,5 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, gospodarka, mbank, sprzedaż mbanku, Jerzy Kwieciński
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2019

bolkoTo będzie powód do migracji. Po 10 latach.

07-10-2019

obserwator 3Pissowiec kupi za złotówkę mbank

07-10-2019

asdfghPKO BP ma 1000 razy lepszą ofertę od mBanku.

Rozwiń komentarze (52)