Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Ciekawie wokół mBanku. Kolejny bank do repolonizacji?

53
Podziel się:

Minister finansów i inwestycji nie wyklucza, że mBank mógłby być dobrym uzupełnieniem oferty któregoś z banków kontrolowanych przez Skarb Państwa. We wrześniu niemiecki Commerzbank poinformował, że przewiduje pozbycie się większościowego pakietu akcji mBanku.

Jerzy Kwieciński nie mówi wprost, że kontrolowany przez państwo bank kupi mBank. Ale tego nie wyklucza ©European Union/Fred Guerdin
Jerzy Kwieciński nie mówi wprost, że kontrolowany przez państwo bank kupi mBank. Ale tego nie wyklucza ©European Union/Fred Guerdin (flickr.com, European Committee of the Regions)

Kwieciński rozmawiał z dziennikarzami w kuluarach Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem. - Zawsze, gdy pojawiają się ciekawe aktywa bankowe, to ekscytuje rynek. Z mojego punktu widzenia najlepiej by było, gdyby te aktywa zostały przejęte przez taki bank, dla którego to jest dobre uzupełnienie obecnego portfela produktowego - powiedział minister, cytowany przez PAP.

Czy to oznacza, że to może być uzupełnienie dla któregoś z banków pod kontrolą Skarbu Państwa? - Nie wykluczam - powiedział. - Mogę zapewnić, że te banki, z którymi jako rząd bliżej współpracujemy, dobrze zerkają na to co się dzieje na rynku - dodał.

Zobacz także: Zobacz też: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "kłamstwo aż się sączyło, minister finansów powtarzał nieprawdę"

Słowa ministra wpisują się w pojawiające się regularnie deklaracje PiS. W przedwyborczym programie partia rządząca ogłosiła, że będzie "na bieżąco analizować sytuację i w razie pojawiających się korzystnych, rynkowych warunków podejmie działania mające na celu zwiększenie udziału kapitału polskiego w sektorze finansowym".

Jak już pisaliśmy w money.pl, Commerzbank za swój pakiet w mBanku może dostać nawet 9 miliardów złotych. Tak się składa, że właśnie tyle ma PKO Bank Polski, więc wcielenie do niego mBanku jest więcej niż możliwe.

Z kolei Commerzbank potrzebuje gotówki. "Projekt strategii przewiduje sprzedaż należącego do Commerzbanku większościowego pakietu akcji mBanku. To pozwoli bankowi wygenerować środki finansowe pozwalające na szybszą implementację strategii oraz powiązanych inwestycji" - podał Commerzbank.

Wiadomo już, że udziałami mBanku nie jest zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju. Prezes Funduszy Paweł Borys zdementował już te pogłoski.

mBank jest obecnie wyceniany na 13,5 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
ftftft
5 lata temu
Niemcy chcą się pozbyć padliny póki jeszcze nie zaczęła się fala pozwów od frankowiczów
PrawdaOnich
5 lata temu
Jestem za repolonizacją wielkich firm i instytucji Polskich. Ale PKO BP jest drogie. Oba te Polskie banki są drogie! Molohy Państwowe Prowizje od kupna/sprzedaży akcji na rachunku maklerskim mają 0.29% a nawet 0.39% TO SKANDAL! Jaką spółke nie kupisz, czegokolwiek na GPW nie zrobisz to Ci sporo ZABIORĄ ZA NIC! Ja w swoim banku mam 0.19% od transakcji choć też niedawno został przejęty, ale sobie to chwale. A Pańswowe molochy skoro są największe powinni być bardziej konkurencyjni! I przy okazji rozbudzić WIGi i giełde takimi cenami. A są po prostu bezczelni i drodzy! Chciałbym by Santander nie był największy w Polsce, a takie PKO BP po przejęciu znaczyło więcej na arenie międzynarodowej, miałoby prawie 0,5bln aktywów. Bo PKO w europie wschodniej są duzi i coś znaczą, ale wobec zachodu są kiepscy, no ale jak mają być najwięksi a mieć takie ceny to PRECZ OD mBanku! Czas stanieć!
Jan
5 lata temu
Wraca PRL, przy rzadach pis nikt rozsadny nie bedzie inwestowal, pozostaje skarb panstwa, czyli podatnicy
ja
5 lata temu
państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy - ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce „Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize”. Niedawno opisany w niej system uchronił przed ostatnimi spadkami.
999666
5 lata temu
Po co wam tyle banków państwowych, wystarczy jeden z oddziałami i będzie jak dawniej.
...
Następna strona