Notowania

wiadomości
06.09.2019 15:19

Bankowa rewolucja w płatnościach. Urząd ostrzega przed wyłudzeniami danych

Dyrektywa unijna PSD2 wejdzie w życie już 14 września i wymusi na bankach zmiany w sposobie autoryzacji swoich klientów. A to stwarza nowe możliwości oszustom czyhającym na nasze poufne informacje. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed udostępnianiem ich u niezweryfikowanych źródeł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
UKNF ostrzega przed fałszywą korespondencją z banków

Dyrektywa PSD2 ma w założeniu zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z elektronicznych usług płatniczych. Zakłada ona obowiązek wprowadzenia procedury tzw. silnego uwierzytelnienia, które wymaga od banków potwierdzenia tożsamości swoich klientów na dwa różne sposoby (np. kod PIN lub hasło i kod SMS wysyłany każdorazowo przy logowaniu i transakcji).

Jednakże osoby nieprzygotowane na zmiany mogą być narażone na nowe formy oszustw, przed którymi przestrzega UKNF. Szczególnie niebezpieczne są tzw. ataki phishingowe – czyli podszywanie się pod osobę lub instytucję celem wyłudzenia informacji lub danych.

Dlatego korzystający z ofert bankowych muszą zwracać uwagę, czy przychodząca od banku korespondencja jest rzeczywiście przez ten bank wysyłana. UKNF zwraca uwagę, że powinniśmy uważać na "wszelkiego rodzaju wiadomości mailowe, SMS oraz próby kontaktu telefonicznego powołujące się na wejście w życie nowych rozwiązań, gdzie klient proszony jest o przekazanie informacji zawierających dane wrażliwe".

Zobacz także: Zrównoważony rozwój. Firmy stoją przed wyzwaniem

Wrażliwymi danymi są m.in. dane logowania do bankowości elektronicznej, kody autoryzacyjne i kody PIN, a także dane osobowe.

Klienci muszą też uważać na linki i załączniki zawarte w fałszywych e-mailach od banku. Oszuści często za nimi ukrywają programy śledzące, które łatwo mogą "zapamiętać" nasze dane, a następnie ułatwić wykorzystanie ich w niepożądany przez nas sposób.

UKNF zwraca też uwagę na wykonywanie podejrzanych płatności czy przelewu internetowego i zaleca konsumentom korzystanie tylko z zaufanych i znanych przez nich stron internetowych. Urząd zachęca również do kontaktu z dostawcą usług płatniczych w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z korzystaniem z usług bankowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki, psd2
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2019

RachmistrzNależy natychmiast wypłacać możliwą maksymalną kwotę pieniędzy z banków! I po problemie z płatnościami (gotówka zawsze mile widziana). A banki? … Czytaj całość

07-09-2019

to janależy wiedzieć , że płacąc kartą kredytową bank otrzymuje także paragon z zakupami , które zostały zapłacone.wszystkie te dane są potem przetwarzane … Czytaj całość

07-09-2019

skorpionPo takim artykule należy zamknąć konto i usunąć dane osobowe.Tylko ja mam uważać?A banki?To one dążyły do zakładania kont chcąc mieć wgląd we … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (35)