Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Brytyjczycy walczą o dostęp do gotówki. Kary dla banków

22
Podziel się:

Brytyjskie ministerstwo finansów przekazało, że na banki będą nakładane kary, o ile nie zapewnią klientom możliwości bezpłatnej wpłaty i wypłaty gotówki.

Brytyjczycy walczą o dostęp do gotówki. Kary dla banków
Brytyjski rząd naciska na banki w sprawie dostępu do gotówki (Unsplash, Massimo Virgilio)

Według wytycznych resortu każdy klient banku w miastach powinien mieć bankomat lub placówkę banku w zasięgu jednej mili (ok. 1,6 km), zaś na terenach wiejskich - w odległości maksymalnie trzech mil (ok. 4,8 km).

Zamykane oddziały banków w Wielkiej Brytanii

Według danych opublikowanych w lipcu przez związek zawodowy Unite od 2015 r. w całym kraju zamkniętych zostało ponad 6000 oddziałów banków. Banki uzasadniają to tym, że w miarę jak coraz powszechniejsze stają się płatności bezgotówkowe, utrzymywanie wielu oddziałów staje się nieopłacalne. Przechodzenie na płatności bezgotówkowe przyspieszyło szczególnie podczas pandemii Covid-19.

Ale organizacje konsumenckie wskazują, że najczęściej zamykane są oddziały na terenach najuboższych, gdzie ludzie są najbardziej nieufni wobec płatności bezgotówkowych albo wolą mieć pieniądze w gotówce, gdyż daje im to większą możliwość kontrolowania wydatków. Poza tym, jak wskazują, im firmom trudniej będzie wpłacać gotówkę na własne konto bankowe, tym większe jest ryzyko, że w ogóle przestaną ją akceptować jako formę płatności.

"Gotówka ma do odegrania ważną rolę"

"Choć rosnący wybór i wygoda płatności cyfrowych są świetne, gotówka ma do odegrania ważną i stałą rolę. Ludzie nie powinni być zmuszani do wielogodzinnych wędrówek, aby wypłacić dziesięciofuntówkę, aby włożyć ją do czyjejś kartki urodzinowej. Ani też firmy nie powinny być zmuszane do pokonywania dużych odległości, aby wpłacić gotówkę. Są to środki, które przynoszą korzyści każdemu, kto korzysta z gotówki, ale w szczególności osobom mieszkającym na obszarach wiejskich, osobom starszym i z niepełnosprawnościami" - oświadczył Andrew Griffith, jeden z wiceministrów finansów.

Sposób nakładania kar i ich wysokość określone zostaną w późniejszym terminie.

Według danych sektora bankowego w Wielkiej Brytanii działały w zeszłym roku 51 272 bankomaty, z czego 78 proc. oferowało wypłatę pieniędzy bez prowizji. Z kolei jak pokazuje opublikowane w maju badanie FCA, brytyjskiego regulatora rynku finansowego, 96,3 proc. populacji kraju mieszka obecnie w promieniu 1,24 mili od bezpłatnego punktu dostępu do gotówki, a 99,8 proc. w promieniu 3,1 mili.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Marco
8 miesięcy temu
Socjalistyczne regulacje. Podmioty rynkowe same ustalają ceny i zakres usług, a nie jakieś rządowe przymusy jak w Chinach.
Fakt
8 miesięcy temu
ONLY CASH TO DAJE WOLNOSC ALE LEFFFAKI TEGO NIE POJMĄ BO TO STAN UMYSŁU
babcia
8 miesięcy temu
To ciekawe, bo w banku Santander tylko jedna wpłata i wypłata w miesiącu są bezpłatne a przelew to 10 zł.
Dyktatura ban...
8 miesięcy temu
Rządy za namową bankowców dążą do całkowitego uzależnienia ludzi od banków. Już teraz nie da się funkcjonować bez konta w banku. Kto powstrzyma bankierów od dyktowania warunków, cen? Już teraz bankowcy czują się bezkarni (co pokazał ostatni kryzys finansowy) i mogą zrujnować każdego obywatela lub firmę - wystarczy, że odmówią mu założenia/prowadzenia konta z tylko sobie znanych powodów.
samson
8 miesięcy temu
Znajomy opowiadał mi jak jedna kobieta groziła mu w jego sklepie że od przyszłego roku klijent ma mieć wybór albo bliki czy siki bo inaczej będą karać mówił że gadała jak nawiedzona.
...
Następna strona