Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Facebook czy Facebank? "Libra to będzie coś więcej niż kryptowaluta"

57
Podziel się:

W przyszłym roku na rynek ma trafić kryptowaluta Facebooka – Libra. Oprócz konsorcjum Marka Zuckerberga tworzy ją 20 innych podmiotów. Eksperci mówią wprost: Facebook tworzy własny system płatności, zostawiając na marginesie banki komercyjne, centralne i rządy.

- Facebook tworzy globalną walutę - mówi jeden z ekspertów.
- Facebook tworzy globalną walutę - mówi jeden z ekspertów. (Getty Images, NurPhoto)

Z dokumentacji technicznej (tzw. white paper) dowiadujemy się, że "Libra ma dać większy dostęp do lepszych, tańszych i otwartych usług finansowych". Przy pomocy kryptowaluty będzie można płacić za różne rzeczy poprzez Messengera czy w WhatsAppie.

Mark Zuckerberg i jego specjaliści nie działają jednak sami. Lista partnerów biznesowych przy projekcie Libra jest imponująca: są tam m.in. PayPal, Visa, Mastercard, PayU, eBay, Spotify czy Uber. To by oznaczało, że do ludzi trafi pierwszy, uniwersalny system płatności online.

- Facebook dąży do stworzenia globalnej waluty, która docelowo ma zastąpić waluty fiducjarne emitowane przez państwa (np. dolary, euro, złotówki – przyp. red.). Pracodawcy będą płacić w libra pensje. Freelancerzy będą otrzymywać libra od klientów jednym kliknięciem na Messengerze – komentuje przedsiębiorca i ekspert rynku blockchain Kamil Stasiak.

Zobacz także: Obejrzyj: Polski BLIK globalnie zbliżeniowy. Prezes Mastercard o polskich innowacjach

Ludwik Sobolewski, prezes platformy crowdfundingowej Emerging Europe Marketplace, a w przeszłości szef Giełdy Papierów Wartościowych, uważa że Facebook pójdzie o krok dalej. Dzięki nowemu, jednolitemu systemowi będzie mógł sprawnie pobierać płatności od innych marek za swoje własne usługi.

- Pomysł wydaje mi się genialny, a zarazem genialnie prosty. Facebook jest największą siecią, a zarazem łączy to umiejętnie z tym obiegiem środków płatniczych, który nie jest autoryzowane przez państwa i banki centralne. To koncepcja, na której oparte są kryptowaluty – komentuje Ludwik Sobolewski w programie "Money. To się liczy".

Facebook stworzy nie tylko własną kryptowalutę, własny blockchain, ale też swoją mobilną aplikację Calibra, która będzie służyła do rozliczeń. Narzędzie ma być integralną częścią wspomnianych wcześniej aplikacji WhatsApp i Messenger.

W teorii wszystko brzmi wspaniale, jednak eksperci mają jedną, zasadnicza wątpliwość: czy ten projekt będzie bezpieczny? Facebook, który już jest ogromnym centrum danych o swoich dwóch miliardach użytkowników, będzie wiedział jeszcze więcej.

Dziś Facebook wie już, jak wyglądamy, co jemy, gdzie spędzamy wakacje. Wie, jak nazywają się nasi znajomi, zwierzęta, ulubione zespoły i firmy. Wie, co czujemy. A teraz dowie się, co mamy w portfelach.

Zdaniem analityków z Binance Research Libra może nieźle namieszać na rynkach finansowych. Jeśli projekt rzeczywiście się powiedzie, będzie można zaobserwować zmniejszenie uzależnienia od dolara w handlu globalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
mati161
3 lata temu
Po wprowadzeniu tej kryptowaluty Facebook będzie PŁATNY
rozz
3 lata temu
Nie napisano najważniejszego. Jaki będzie mechanizm emisyjny. Czy Facebook będzie emitentem? I jaka będzie polityka emisyjna. Czy oparta wyłącznie na widzimisię Zuckerberga, czy będzie to jakiś algorytm.
tom
3 lata temu
a temu ciągle mało - co za pazerny gość
ax
3 lata temu
i za wszystko zapłacisz chipem umieszczonym w dłoni, inwigilacja społeczeństw.
Sinus
3 lata temu
Wszystko się zgadza, tylko że to co zaprezentował Facebook to nie jest ani kryptowaluta, ani blockchain. Libra nie ma żadnej z 5 cech, które musi posiadać kryptowaluta. W najlepszym razie jest to zagrywka marketingowa z wykorzystaniem nośnego hasła "kryptowaluta" i "blockchain".
...
Następna strona