Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Getin Holding chce się pozbyć biznesu na Białorusi. Są dwaj zainteresowani Idea Bankiem

52
Podziel się:

Getin Holding chce sprzedać Idea Bank w Ukrainie i na Białorusi i skoncentrować się na bardziej dochodowych biznesach w Polsce i Rumunii. Na horyzoncie właśnie pojawili się dwaj zainteresowani białoruskim oddziałem banku.

Białoruski oddział Idea Bank jest na sprzedaż od kilku lat
Białoruski oddział Idea Bank jest na sprzedaż od kilku lat (East News)
bESqzPBx

Getin Holding po raz drugi próbuje spieniężyć biznes na Białorusi. Pierwszą, nieudaną próbę sprzedaży Idea Banku, podjął cztery lata temu. 8 lipca holding kontrolowany przez Leszka Czarneckiego podał w komunikacie, że ma dwie niewiążące oferty na kupno białoruskiego banku. "Puls Biznesu" ustalił, że jednym z oferentów jest Alfa Bank Białoruś. O drugim potencjalnym zainteresowanym nic nie wiadomo.

Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI przyznaje w rozmowie z "PB", że Getin Holding "od dłuższego czasu ewidentnie próbuje uprościć strukturę i faktycznie jest ona mniej złożona niż kilka lat temu".

Bank chce sprzedać banki na Białorusi i Ukrainie, by skoncentrować się na rynku krajowym i rumuńskim.

bESqzPBz
Zobacz także: Obejrzyj: Banki podnoszą opłaty. "Nie ignorujmy listów i maili, to ważne"

- Ukraina i Białoruś to trudne rynki, a obydwa banki nie mają dużej skali i bez znaczących nakładów trudno będzie je osiągnąć – mówi ekspert.
Białoruski Idea Bank to mały bank z aktywami odpowiadającymi kwocie 837 mln zł i stosunkowo niewielką skalą działania. Żeby myśleć o zbudowaniu masy, potrzebne są duże nakłady. Podobnie jak większość biznesów Leszka Czarneckiego, Idea charakteryzuje się bardzo niskimi kosztami działania. To bank detaliczny, a więc bez klienta biznesowego, na którego łatwiej można nakładać opłaty.

"PB" jest zdania, że mimo tych mankamentów Idea Bank będzie cennym nabytkiem dla Alfa Banku, który w ostatnich latach nabrał dużego przyspieszenia. Wprawdzie dziś znajduje się gdzieś w połowie między najsilniejszymi i najsłabszymi bankami, ale jeśli doda do swoich aktywów aktywa Idea Banku, znacząco awansuje. Alfa w ostatnich czterech latach ponad dwukrotnie zwiększyła sumę bilansową.

bESqzPBF

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by Alfa Bank znalazł się w czołówce niepaństwowych banków na Białorusi. Warunki są dwa: po pierwsze, musi utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju. Trudniejszy do spełnienia jest drugi warunek: sytuacja w kraju musi pozostać stabilna. A o tym, że planowanie biznesu w kraju rządzonym praktycznie jednoosobowo przez Aleksandra Łukaszenkę, jest obarczone ryzykiem, wie każdy, kto prowadził tam działalność gospodarczą.

Ile Getin zażyczyć sobie za Ideę?Jesienią ubiegłego roku, sprzedając Carcade Gazpromowi, holding równocześnie odkupił 22 proc. akcji Idea Banku na Białorusi, które należały do leasingowej firmy. Zapłacił wtedy za pakiet 34,8 mln zł. Biorąc pod uwagę tę wycenę, cały bank może być wart 120-130 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESqzPCa
KOMENTARZE
(52)
Andrew
rok temu
To ten pan wrócił już z USA?
sprzedaj Balb...
rok temu
On ma tyle kasy, że na okrągło pilnuje jej 16 polucjantów i 12 ohroniarzy z GROMU-u
Zbankrutowany...
rok temu
Cały czas muszę dawać w łapę. POMÓŻCIE. Wpłacając na Fundację Jolki.
bESqzPCb
8939o3
rok temu
czas szukac kasy na złote rolexy PO nowaku... leszek, głowy do interesów nie masz - kumasz ze te rolexy sa bez faktury!!!????... a kradzione nie tuczy!!!???
nemesis
rok temu
A Czarnecki to czyich służb , czyj on jest
...
Następna strona