Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Getin Holding chce się pozbyć biznesu na Białorusi. Są dwaj zainteresowani Idea Bankiem

Getin Holding chce sprzedać Idea Bank w Ukrainie i na Białorusi i skoncentrować się na bardziej dochodowych biznesach w Polsce i Rumunii. Na horyzoncie właśnie pojawili się dwaj zainteresowani białoruskim oddziałem banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Białoruski oddział Idea Bank jest na sprzedaż od kilku lat

Getin Holding po raz drugi próbuje spieniężyć biznes na Białorusi. Pierwszą, nieudaną próbę sprzedaży Idea Banku, podjął cztery lata temu. 8 lipca holding kontrolowany przez Leszka Czarneckiego podał w komunikacie, że ma dwie niewiążące oferty na kupno białoruskiego banku. "Puls Biznesu" ustalił, że jednym z oferentów jest Alfa Bank Białoruś. O drugim potencjalnym zainteresowanym nic nie wiadomo.

Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI przyznaje w rozmowie z "PB", że Getin Holding "od dłuższego czasu ewidentnie próbuje uprościć strukturę i faktycznie jest ona mniej złożona niż kilka lat temu".

Bank chce sprzedać banki na Białorusi i Ukrainie, by skoncentrować się na rynku krajowym i rumuńskim.

Obejrzyj: Banki podnoszą opłaty. "Nie ignorujmy listów i maili, to ważne"

- Ukraina i Białoruś to trudne rynki, a obydwa banki nie mają dużej skali i bez znaczących nakładów trudno będzie je osiągnąć – mówi ekspert.
Białoruski Idea Bank to mały bank z aktywami odpowiadającymi kwocie 837 mln zł i stosunkowo niewielką skalą działania. Żeby myśleć o zbudowaniu masy, potrzebne są duże nakłady. Podobnie jak większość biznesów Leszka Czarneckiego, Idea charakteryzuje się bardzo niskimi kosztami działania. To bank detaliczny, a więc bez klienta biznesowego, na którego łatwiej można nakładać opłaty.

"PB" jest zdania, że mimo tych mankamentów Idea Bank będzie cennym nabytkiem dla Alfa Banku, który w ostatnich latach nabrał dużego przyspieszenia. Wprawdzie dziś znajduje się gdzieś w połowie między najsilniejszymi i najsłabszymi bankami, ale jeśli doda do swoich aktywów aktywa Idea Banku, znacząco awansuje. Alfa w ostatnich czterech latach ponad dwukrotnie zwiększyła sumę bilansową.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by Alfa Bank znalazł się w czołówce niepaństwowych banków na Białorusi. Warunki są dwa: po pierwsze, musi utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju. Trudniejszy do spełnienia jest drugi warunek: sytuacja w kraju musi pozostać stabilna. A o tym, że planowanie biznesu w kraju rządzonym praktycznie jednoosobowo przez Aleksandra Łukaszenkę, jest obarczone ryzykiem, wie każdy, kto prowadził tam działalność gospodarczą.

Ile Getin zażyczyć sobie za Ideę?Jesienią ubiegłego roku, sprzedając Carcade Gazpromowi, holding równocześnie odkupił 22 proc. akcji Idea Banku na Białorusi, które należały do leasingowej firmy. Zapłacił wtedy za pakiet 34,8 mln zł. Biorąc pod uwagę tę wycenę, cały bank może być wart 120-130 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: getin holding, leszek czarnecki, banki, gospodarka, wiadomości, białoruś, idea bank
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2020

kolaA jak tam pan Chrzanowski z KNF ?

20-07-2020

Biere cyckiCzarnecki działa bez wsparcia wadzy. I ma się dobrze.

20-07-2020

wyjaśnienia dla niekumatychPrzerzucanie kapitału do raju.

Rozwiń komentarze (52)