Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Kiedy przelew dotrze na konto? Wszystko zależy od rozkładu sesji w bankach

3
Podziel się:

Wiesz, że ktoś wysłał ci przelew. Mijają godziny, a na twoim koncie ciągle nie ma pieniędzy. To, kiedy przelew dotrze na konto odbiorcy, zależy od kilku istotnych czynników. Może być to kwestia dwóch, trzech godzin, ale równie dobrze pieniądze możesz dostać… za kilka dni.

Kiedy przelew dotrze na konto? Wszystko zależy od rozkładu sesji w bankach
Kiedy przelew dotrze na konto odbiorcy? Wszystko zależy od rozkładu sesji w bankach. (Unsplash.com, Tech Daily)

Wiedza o systemach bankowych jest też przydatna dla osób, które spłacają kredyty. Kredytodawcy określają bowiem dokładne terminy spłaty zobowiązań i za rozliczoną ratę uznają tę, która dotrze określonego dnia na ich konto, a nie tę, która zostanie wysłana i utknie pomiędzy sesjami.

Każdy bank ma ustalone godziny sesji wychodzących – kiedy wysyła pieniądze, i przychodzących – kiedy księguje je na kontach swoich klientów. Nazywane są one sesjami Elixir – od nazwy systemu elektronicznego łączącego polskie banki.

Zobacz także: Banki wprowadzają dodatkowe opłaty. Coraz trudniej o darmowe konto

Sesje Elixir pomiędzy bankami księgowane są przez Narodowy Bank Polski trzy razy dziennie, w ramach sesji rozrachunkowych. Pierwsza trwa od 9:30 do 11:00, druga od 13:30 do 15:00, trzecia zaś od 16:00 do 17:30. W każdej sesji rozrachunkowej są oddzielne sesje wychodzące i przychodzące.

Każdy bank ma 3 sesje wychodzące i 3 przychodzące. Ich dokładne pory bank ustala sobie sam – ważne, by mieściły się w ramach sesji rozrachunkowych NBP.

Przelewy Elixir, które zostały zlecone przez nas rano, teoretycznie powinny znaleźć się wieczorem tego samego dnia u odbiorcy. Warunkiem jednak jest to, że ostatnia sesja wychodząca z naszego banku odbywała się przed ostatnią sesją przychodzącą w banku odbiorcy.

Sesje nie odbywają się w dni wolne. Przelew wysłany w piątek po południu (a także sobotę, niedzielę czy święto) dotrze na konto odbiorcy w poniedziałek.

Najlepiej puścić przelew najpóźniej do godz. 14:00, by mieć pewność, że dotrą do adresata tego samego dnia. Przelewy zlecone po godz. 20:00, a także w soboty, niedziele i inne dni świąteczne, zostaną zaksięgowane i wysłane z datą najbliższego dnia roboczego.

Wszystko to da się dokładnie wyliczyć. Najlepiej skorzystać z kalkulatora sesji bankowych money.pl, który pokazuje kiedy przelew dotrze na konto odbiorcy.

Banki oferują także przelewy natychmiastowe, realizowane pomiędzy sesjami. Noszą one nazwę Elixir Ekspres, na ogół kosztują od 3 do 5 złotych. Przelewy zwykłe realizowane są bezpłatnie (w ramach opłaty za konto).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
BialorusPL
6 miesięcy temu
A gdzie bankomaty u mnie w mieście w centrum jest dziesięć jeden koło drugiego a następne 20km² miasta pusto. Kołchoz.
Janusz Dzban
rok temu
Zacofana Polska ale nie, bo w telewizji beda wciskac ze jestesmy liderem z powodu ilosci kart platniczych i blika (system platnosci dla biedakow). Sesje, elixiry, sredniowiecze. W UK robie przelew miedzy bankami z HSBC do Lloydsa (nieistotne czy to wtorek czy niedziela) i kasa jest dostepna na koncie w drugim banku po kilkunastu sekundach. To jest STANDARD a nie extra platna usluga...
Dzik
rok temu
W cywilizowanych krajach o 13.30 robię przelew, a o 13.31 kasa jest na koncie odbiorcy. Ale nie w Pisolandzie...Tu banki są ponad wszelkimi prawami i przepisami, oczywiście tymi, które nie są dla nich wygodne. Od kiedy obowiązuje zakaz kserowania dowodów osobistych? A co a to banki? Mają to głęboko w d...Ostatnio panienka z okienka(AliorBank) dała mi wybór...Albo zrobi ksero mojego dowodu albo nie wypłaci mi pieniędzy z konta walutowego... To, że zdrowo się wk...em to mało powiedziane. Gdzie jest Inspektor Ochrony Danych Osobowych??