Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

KNF zwróciła się do banków. Chodzi o pieniądze Polaków

152
Podziel się:

W ostatnim czasie widać spory rozdźwięk między wzrostem stóp procentowych a brakiem wzrostu oprocentowania lokat. Problem zauważyła również Komisja Nadzoru Finansowego, która zwróciła bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat.

KNF zwróciła się do banków. Chodzi o pieniądze Polaków
KNF zwróciła bankom uwagę na oprocentowanie lokat wz. ze wzrostem stóp (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

PAP zapytała KNF o jej ocenę pojawiających się wobec banków zarzutów, że wraz ze wzrostem stóp procentowych podniosły oprocentowanie kredytów, a w zdecydowanej większości nie podniosły analogicznie oprocentowania lokat.

W przeciwieństwie do zasad oprocentowania kredytów, które zostały określone na poziomie przepisów ustawowych, sposób wyznaczania oprocentowania konkretnych bankowych produktów depozytowych (oszczędnościowych) zależy od ich regulaminów (lub innych dokumentów ustalających sposób ich funkcjonowania). Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują sfery oprocentowania depozytów terminowych lub rachunków oszczędnościowych. Oznacza to, że banki mają swobodę ich kształtowania w oparciu o wewnętrzną politykę oraz przyjęty model biznesowy - napisała KNF w odpowiedzi.

Jak dodano, "niezależnie od tego Urząd KNF zwracał w ostatnim czasie bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat i depozytów w związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z ulgą dla klasy średniej. "Niektóre osoby poczują się pokrzywdzone"

Oprocentowanie lokat i depozytów

Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. Po tej podwyżce stopa referencyjna wynosi 3,5 proc., stopa lombardowa – 4 proc., stopa depozytowa wynosi 3 proc., stopa redyskontowa weksli wyniosła 3,55 proc. a stopa dyskontowa weksli - 3,60 proc. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku.

Po ostatniej podwyżce stóp na przykład oprocentowanie kredytów hipotecznych oferowanych w tej chwili przez banki oscyluje wokół 7-7,5 proc. RRSO.

Z kolei oferowane przez największe banki lokaty standardowe na trzy miesiące są oprocentowane na 0,01 proc. w skali roku, a lokaty nieodnawialne, na nowe środki, lub obwarowane dodatkowymi warunkami, jak np. posiadanie odpowiedniego konta w banku, rzadko przekraczają 2,5 proc. w skali roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(152)
Marcin
2 miesiące temu
Islandia pokazała co robi się z banksterami . Informacje mocno wyciszone . Na początek proponuję zabierać od nich swoje pieniądze leżące na ROR , z których bez umownie korzystają .
mieszko
2 miesiące temu
Nakazać im natychmiastowe podwyższenie oprocentowania lokat, a który bank tego nie zrobi to do zamknięcia jego działalność w Polsce. Na lichwiarzy musi być sposób
kazan
2 miesiące temu
banda złodziei KNF dopiero teraz się obudziło tyle tylko z tego nic nie wynika !!!!!!
bic
2 miesiące temu
Może czas najwyższy by KNF zaczęła coś w tym temacie działać, a nie tylko zauważać z dużym opóźnieniem. No chyba, że nadal mamy inflację przejściową ??? A Prezes RPP z cała ekipa powinien się mocno zastanowić przed wygłaszaniem komunikatów, które ni jak mają się do rzeczywistości !!!
dcs
2 miesiące temu
Rządzący i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja prawie 10%, lokaty na 1%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
...
Następna strona