Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt konsolidacyjny czy refinansowy? To dwa różne rozwiązania!

1
Podziel się:

Konsolidacja i refinansowanie to dwa zupełnie różne pojęcia, jednak ich wspólnym celem jest ułatwienie spłaty posiadanych przez nas zobowiązań finansowych. Zanim podejmiemy decyzję o tym, co wybrać – czy kredyt konsolidacyjny, czy refinansowany – dowiedzmy się, na czym polegają oba te rozwiązania.

Kredyt konsolidacyjny czy refinansowy?
Kredyt konsolidacyjny czy refinansowy? (East News, Pawel Sonnenburg/REPORTER)

Kredyt konsolidacyjny a refinansowany - różnice

Kredyt konsolidacyjny i refinansowany cieszą się popularnością wśród ludzi, którym zależy na poprawie swojej sytuacji finansowej, ponieważ zalegają ze spłatą kredytu lub innych zobowiązań. Jakie są więc różnice pomiędzy tymi dwoma produktami?

Kredyt konsolidacyjny zaciągany jest w celach spłaty innych zobowiązań. Debet na koncie bankowym, zaległe raty kredytu hipotecznego, długi w spłacie pożyczek – wiele osób boryka się z takimi zadłużeniami. Wyjście z nich bywa trudne, ale wtedy z pomocą może przyjść konsolidacja. Zasada takiego rozwiązania jest bardzo prosta. Banki udzielające kredytów konsolidacyjnych zsumują wszystkie zadłużenia, by móc je spłacić. Tym sposobem klient posiada już tylko jeden kredyt, konsolidacyjny. Oczywiście nie za darmo – wydłużenie okresu kredytowania na pewno zwiększy całkowite koszty kredytu. Konsolidacja zobowiązań nie jest najtańszym, ale czasami najlepszym rozwiązaniem dla zadłużonych.

Obejrzyj także: Prezes mBanku szczerze o "frankowiczach"

Dzięki konsolidacji miesięczne raty mogą zostać obniżone nawet o 30%, co jest niezwykle opłacalne, szczególnie jeśli klient posiada zobowiązanie zaciągnięte na kilkanaście lat na niekorzystnych warunkach.

W przypadku kredytu refinansowanego sytuacja jest nieco inna. Najczęściej dotyczy on tylko kredytów mieszkaniowych i zakłada ustanowienie zabezpieczenia na nieruchomości. Jego założeniem, w przeciwieństwie do konsolidacji, jest zaciągnięcie nowego, tańszego (bo zabezpieczonego) zobowiązania..

Korzyści płynące z konsolidacji i refinansowania

Jakie plusy ma kredyt refinansowy? Przede wszystkim koszt takiego zobowiązania jest dużo niższy niż w przypadku innych kredytów konsumpcyjnych, gdyż jest on zabezpieczony hipoteką.

Z kolei zaletą konsolidacji jest wydłużenie okresu kredytowania nawet do 30 lat. Takie rozwiązanie z pewnością będzie korzystne dla osób, które mają problem ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Wszystkie poprzednie raty, zamienione w jedną, niższą, z pewnością ułatwią spłatę zadłużenia, w mniejszym stopniu obciążając domowy budżet.

Procedura udzielenia kredytu konsolidacyjnego nie jest skomplikowana. Banki zazwyczaj wymagają od klientów okazania potwierdzenia zatrudnienia oraz wyciągów bankowych. Oczywiście klient musi mieć ze sobą umowy kredytowe potwierdzające zobowiązania, które chce spłacić.

Kredyt refinansowany umożliwia przeniesienie niekorzystnej umowy kredytowej do innego banku, który oferuje lepsze warunki. Jego zaletą jest przede wszystkim opłacalność. Najczęściej z tego typu rozwiązania korzystają osoby, które posiadają kredyty mieszkaniowe.

Konsolidacja często umożliwia pozyskanie dodatkowej gotówki, którą klient może przeznaczyć na dowolny cel. Tego typu rozwiązanie przydaje się też przy nagłej zmianie sytuacji finansowej, na przykład zwiększenia swoich dochodów, jednak bywa niebezpieczne. Rozsądniej będzie zrezygnować z dodatkowej gotówki, jeśli nie mamy na jej wydanie żadnego konkretnego planu.

Czy kredyt konsolidacyjny lub refinansowany to oszczędność?

Czy na konsolidacji można zaoszczędzić? Raczej nie pieniądze. Ale dzięki wydłużeniu okresu spłaty i obniżeniu wysokości rat, a także dzięki temu, że z kilku zobowiązań zostaje nam tylko jedno, można zaoszczędzić czas i nerwy. A ta oszczędność może być dużo ważniejsza.

Przed podjęciem decyzji o konsolidacji zobowiązań, warto przeanalizować swoje wcześniejsze zadłużenia. Jeśli klient boryka się z naprawdę trudną sytuacją finansową, to warto, by sięgnął po pomoc w postaci konsolidacji.

Dzięki temu rozwiązaniu dłużnik na pewno zminimalizuje swój poziom stresu, wynikający z problemów finansowych. Ponadto uniknie on wielu problemów związanych z tak zwaną spiralą zadłużenia, która łatwo może zrujnować domowy budżet. Łącząc swoje zobowiązania w jeden kredyt, klient może zaoszczędzić nawet 30% na miesięcznych ratach.

Przeniesienie posiadanego kredytu do banku, który oferuje lepsze warunki, pozwoli zaoszczędzić klientom spore kwoty, jednak wypływ na to ma wiele czynników. Aby uzyskać informacje o konkretnych sumach, należy przejrzeć swoją obecną umowę kredytową.

Często zdarza się, że banki udzielające kredytów refinansowanych obniżają ich oprocentowanie ze względu na konkurencję. Przez to zmienia się koszt comiesięcznej raty. Obniżone oprocentowanie nawet o jeden punkt pozwoli klientom sporo zaoszczędzić.

Przy decyzji o kredycie refinansowanym należy także zwrócić uwagę na wiele zmiennych, jak na przykład koszt nowego kredytu czy wartość pozostałą do spłaty. To, czy refinansowanie jest faktycznie opłacalne i przyniesie zysk, może dopiero pokazać rozliczenie wydatków oraz oszczędności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
YYY
5 lata temu
Mialam kredyt konsolidacyjny to blad jaki w zyciu zrobilam MIALAM NA SIEDEM LAT .DO SPLATY OGROMNA SUMA A DOTEGO ODSETKI. SZYBCIEJ BYM SPLACILA POJEDYNCZO I BEZ NERWOW ALE TO MAM JUZ ZA SOBA ,OSOBY KTORE SIE NA TO ZGODZA TO NIECH SIE DWA RAZY ZASTANOWIA I SOBIE SAMI ZSUMUJA