Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|
aktualizacja

Kredyty po nowemu. W 2020 r. wejdzie w życie kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej

40
Podziel się:

Nadchodzący rok 2020 przyniesie duże zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Zgodnie z nową rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, banki powinny oferować klientom nie tylko kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej, ale też o stałej stopie procentowej. Dzięki nim klienci będą mogli lepiej planować domowe budżety.

Kredyty po nowemu. W 2020 r. wejdzie w życie kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej
(123RF)

W III kwartale 2019 r. banki udzieliły 59 707 kredytów hipotecznych o rekordowej wartości 16,874 mld zł. Niemal 100% z nich oprocentowanych było według zmiennych stóp procentowych. Ta sytuacja może zmienić się już w przyszłym roku. W Rekomendacji S KNF znalazły się zapisy mówiące o tym, że bank powinien umożliwić klientowi detalicznemu zmianę formuły oprocentowania kredytu ze zmiennej stopy procentowej na stałą stopę procentową lub okresowo stałą stopę procentową –dotyczy to również umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie niniejszej Rekomendacji.

KNF oczekuje też, że rekomendacja zostanie wprowadzona przez banki i oddziały instytucji kredytowych nie później niż do ostatniego dnia 2020 r. (banki spółdzielcze dostały na jej wprowadzenie więcej czasu – do końca 2022 r.)

Kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej w Polsce – sytuacja obecna

Obecnie kredytów hipotecznych o okresowo stałej stopie procentowej udzielają trzy banki: ING Bank Śląski, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska. W każdym z tych banków, przez pierwszych 5 lat kredytowania, kredyt oprocentowany jest według stałej stopy procentowej. Po upływie tego czasu możesz:
• spłacać kredyt hipoteczny oprocentowany według zmiennej stopy procentowej, ustalanej jako suma stawki WIBOR i marży banku
• lub dalej (tj. przez kolejne 5 lat) korzystać z oprocentowania stałego.

Zobacz: Pod polską choinką królują kosmetyki. "Na gwiazdkę jesteśmy skłonni wydać więcej"

Wybór między oprocentowaniem zmiennym a stałym dają ING i PKO BP. W Santander Banku Polska po upływie pierwszego 5-letniego okresu kredytowania, będziesz spłacać kredyt oprocentowany według zmiennej stopy procentowej. Bank pracuje nad możliwością przedłużania stałej stopy procentowej na kolejne okresy 5-letnie.

W ING Banku Śląskim i Santander Banku Polska kredytem hipotecznym ze stałą stopą procentową możesz sfinansować dowolny cel mieszkaniowy. PKO BP ogranicza dostępne cele kredytowania do nabycia nieruchomości na rynku wtórnym, spłaty kredytu mieszkaniowego w innym banku i refinansowania poniesionych kosztów na cele mieszkaniowe.

Jeżeli po 27 sierpnia 2018 r. złożyłeś wniosek o udzielenie kredytu w PKO BP i zawarłeś umowę kredytu o zmiennym oprocentowaniu, możesz złożyć wniosek o zmianę na oprocentowanie oparte na stałej stopie procentowej.

Kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej – ile wynosi ich oprocentowanie?
W ING Banku Śląskim oprocentowanie kredytu hipotecznego ze stałą stopą procentową jest uzależnione od rodzaju oferty, z której będziesz korzystał i wynosi np.
• 3,44% (Ekokredyt hipoteczny),
• 3,49% (Świąteczna wyprzedaż, Lekka rata),
• 3,59% (Świąteczna wyprzedaż, Łatwy start).

W Santander Banku Polska w okresie pierwszych 5 lat obowiązuje oprocentowanie 3,85%.
PKO BP nie podaje konkretnej wysokości oprocentowania, ograniczając się do informacji, że składa się ono z 5-letniej stałej stopy bazowej i marży banku. Z przykładu reprezentatywnego wynika, że w pierwszym roku oprocentowanie wynosi 2,70%, od drugiego do piątego roku – 3,47%, a 5-letnia stopa bazowa to 1,6% rocznie.

Analitycy HRE Investment sprawdzili ile wynosi oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej m.in. w Niemczech, Kanadzie i USA. I tak:
• w USA oprocentowanie kredytu o stopie procentowej stałej w okresie 5 lat wynosi 3,36%, a kredytu o stałej stopie procentowej dla maksymalnego dostępnego okresu (od ponad 5 lat do nawet 30 lat) – 3,62%,
• w Kanadzie oprocentowanie kredytu o stopie procentowej stałej w okresie 5 lat wynosi 5,34%,
• w Niemczech oprocentowanie kredytu o stopie procentowej stałej w okresie 5 lat wynosi 1,38%, a kredytu o stałej stopie procentowej dla maksymalnego dostępnego okresu (od ponad 5 lat do nawet 30 lat) – 1,24%.

Kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej – jaka jest ich popularność?

Udział kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową jest w Polsce niewielki. Wynika to przede wszystkim z małej liczby instytucji oferujących ten produkt. Jak wygląda ich sprzedaż? ING Bank Śląski w III kwartale 2019 r. udzielił kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową na 607 mln zł (przy sprzedaży ogółem o wartości 3,1 mld zł). W tym samym okresie Santander Bank Polska uruchomił 71 kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej (na kwotę 20 mln zł). PKO BP nie informuje o wielkości sprzedaży kredytów o stałej stopie procentowej.

Jak popularne są kredyty ze stałą stopą procentową w Europie? Jak wynika z raportu EMF Hypostat 2018, zawierającego dane za 2017 r. (raport za 2018 r. nie obejmuje danych z Polski), największą popularnością kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu cieszą się w Belgii.

Ich udział wynosi 98% (z czego 78% stanowią kredyty o stałej stopie procentowej w okresie ponad 10 lat). Na drugim miejscu – z 94-procentowym udziałem kredytów ze stałą stopą procentową – znalazła się Estonia, a na trzecim – Niemcy, w których udział kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej wynosi 89%.

Na drugim końcu skali znajdują się: Finlandia (5%), Bułgaria (1%) i Polska, w której 100% udzielonych kredytów to kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej.

Co jeszcze może zmienić się na rynku kredytów hipotecznych w 2020 r.?
Analitycy HRE Investments, powołując się na najnowsze notowania kontraktów terminowych, są zdania, że w najbliższych kwartałach zmniejszy się stawka WIBOR. Mimo, że obniżka ta nie będzie duża, to jednak wpłynie na obniżenie rat płaconych przez kredytobiorców.

Jak podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments - rewolucja nie leży więc w tym o ile spaść mają raty, ale w tym, że rynkowe prognozy przestały straszyć mającymi nadejść podwyżkami rat kredytowych.

Trzeba tylko pamiętać o tym, że są to tylko prognozy, które mogą się nie spełnić.
W GPW Benchmark SA (spółce wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie) trwają prace nad nową stawką referencyjną, która ma zastąpić WIBOR. Nowa stawka ma zacząć obowiązywać od 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

kredyty
banki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(40)
Radny
3 lata temu
Coś czuję, że za kilka lat możemy mieć powtórkę z krachu w USA z 2007 roku tylko w polskiej odsłonie, Big Short polish edition. Istny szwindel kreowany przez banki a kto później za to zapłaci? Obywatel.
dziwne
3 lata temu
Ciekawe, że w artykule nie ma wzmianki o zwalniającym rynku globalnym. A może on mieć wpływ na zdolność przez podwyższenie cen i tym samym zwolnienie rynku nieruchomości. Drugą dziwną rzeczą jest ilość kredytów ze zmienną stopą gdy nie ma nawet możliwości oszacowania trendu na podstawie danych historycznych bo rynek ma niecałe 30 lat
Janek
3 lata temu
Masz negatywne wpisy w bazach a masz nieruchomość. Dlaczego nie możesz otrzymać w banku pożyczki pod zastaw hipoteczny, mieć jedną ratę i wreszcie odbić się od dna. Polska nie pomaga swoim obywatelom w takich sytuacjach. Propozycja: albo upadłość albo prywatna pożyczka.
Janek
3 lata temu
Jeste Masz negatywne wpisy w bazach a masz nieruchomość. Dlaczego nie można otrzymać bankowej pożyczki pod zastaw hipoteczny? Nie daje się Polakowi możliwości odbicia się od dna. W tej kwestii Polska nie udziela żadnej pomocy. Pozostaje upadłość lub prywatna pożyczka.
Da
3 lata temu
Kredyty w Polsce są już dość drogie, fakt, ale nie warto czekać z zakupem mieszkania. Osobiście kupiłem mieszkanie na osiedlu Praga Arte i śpieszyłem się ze wszystkimi formalnościami, żeby nie było przykrej niespodzianki. Wiem, że kilku moich znajomych też teraz intensywnie się stara o kredyt – jeśli ktoś z Was jeszcze się zastanawia, lepiej nie tracić czasu.
...
Następna strona