Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

PKO BP w Europejskiej Inicjatywie Płatniczej. Powstanie zupełnie nowy system płatności

7
Podziel się:

PKO Bank Polski - jako pierwszy bank w Polsce - przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej. Dzięki niej powstanie zupełnie nowy model płatności kartami oraz cyfrowych płatności natychmiastowych. Inicjatywa łączy 16 europejskich banków, do życia powołano już spółkę, która zajmie się realizacją projektu.

PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej
PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (Materiały prasowe)

"PKO Bank Polski przystępuje do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (European Payments Initiative - EPI), którą utworzyło 16 wiodących europejskich banków. Dołącza tym samym do grona instytucji, których celem jest zbudowanie europejskiego systemu płatniczego z własnymi kartami dla konsumentów i firm, cyfrowym portfelem, natychmiastowymi płatnościami i przelewami na telefon" - czytamy w komunikacie.

By projekt w ogóle mógł zostać zrealizowany, konieczne było powołanie spółki EPI Interim. Jej zadaniem będzie realizacja wymienionych w komunikacie celów, ale też stworzenie szczegółowego modelu biznesowego EPI, czyli nowego, ogólnoeuropejskiego systemu płatności.

- Głównym celem Europejskiej Inicjatywy Płatniczej jest uruchomienie alternatywnego modelu płatności kartowych i cyfrowych. Stanie się to zgodnie z przepisami prawa konkurencji oraz w porozumieniu z Komisją Europejską, równoważąc interesy zarówno wydawców, jak i akceptantów płatności - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Zobacz także: Obejrzyj: Szpitale zasypane śmieciami. "Problem jest ogromny"

- W praktyce oznacza to, że w przyszłości zyskają dzięki temu konsumenci i firmy w całej Europie. Usprawnione zostaną transgraniczne i lokalne płatności na obszarze europejskim, ich koszty staną się dla Europejczyków, w tym oczywiście także Polaków, bardziej konkurencyjne niż obecnie. Wnosimy do EPI nasze doświadczenia z BLIK-iem i mocno wierzymy, że oba rozwiązania będą komplementarne w przyszłości - dodał.

Inicjatywa zyskała wsparcie Europejskiego Banku Centralnego, który od dawna promuje pomysł powstania autonomicznego rozwiązania w dziedzinie płatności na Starym Kontynencie. EBC zwracał uwagę, że dziesiątka krajów europejskich wciąż posiada lokalne systemy, które nie akceptują kart płatniczych wydanych u innych członków Unii Europejskiej.

EPI zastąpi te lokalne systemy płatności: kartami, online oraz mobilne za pomocą zunifikowanego systemu kartowego oraz cyfrowego portfela, które będą dostępne w Europie - wskazano w materiale.

"Dzięki EPI i stworzeniu europejskiego systemu płatności korzyści będą mieli klienci banku oraz polscy obywatele i przedsiębiorstwa. Będą mogli dokonywać transakcji i przelewać pieniądze za pomocą rozwiązania, które będzie miało ogólnoeuropejski zasięg, będzie przyjazne dla użytkowników, konkurencyjne kosztowo i bezpieczne" - czytamy dalej w komunikacie.

Europejska Inicjatywa Płatnicza została zapoczątkowana 2 lipca 2020 roku przez 16 wiodących europejskich banków: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, DZ Bank Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale, UniCredit.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
bynek
3 lata temu
Cholera, to czym będę cygara przypalał, przecież nie kartą czy smartfonem ...
Hańba
3 lata temu
Czyli wchłonął go Europejski Bank Centralny !!! Czyli polskiego banku już niema !!
Goha
3 lata temu
kiedy w końcu w Polsce będzie Euro?
Jeden9siedem0
3 lata temu
Nikt nie chce żyć w epoce kamienia łupanego idziemy małymi krokami do przodu RP zmienia się na dobre pod skrzydłami Unii Europejskiej chcąc się rozwijać musimy dostosować się do wszystkich iść razem dalej ku lepszej nowocześniejszej przyszłości tylko z Unią Europejską rozwiniemy się pod każdym względem ......
Kanis
3 lata temu
Polak, jak zwykle straci na tym kolejnym przekręcie bankowym.