Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKO BP w Europejskiej Inicjatywie Płatniczej. Powstanie zupełnie nowy system płatności

7
Podziel się

PKO Bank Polski - jako pierwszy bank w Polsce - przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej. Dzięki niej powstanie zupełnie nowy model płatności kartami oraz cyfrowych płatności natychmiastowych. Inicjatywa łączy 16 europejskich banków, do życia powołano już spółkę, która zajmie się realizacją projektu.

PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej
PKO BP przystąpił do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (Materiały prasowe)
bDAYAYPV

"PKO Bank Polski przystępuje do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (European Payments Initiative - EPI), którą utworzyło 16 wiodących europejskich banków. Dołącza tym samym do grona instytucji, których celem jest zbudowanie europejskiego systemu płatniczego z własnymi kartami dla konsumentów i firm, cyfrowym portfelem, natychmiastowymi płatnościami i przelewami na telefon" - czytamy w komunikacie.

By projekt w ogóle mógł zostać zrealizowany, konieczne było powołanie spółki EPI Interim. Jej zadaniem będzie realizacja wymienionych w komunikacie celów, ale też stworzenie szczegółowego modelu biznesowego EPI, czyli nowego, ogólnoeuropejskiego systemu płatności.

- Głównym celem Europejskiej Inicjatywy Płatniczej jest uruchomienie alternatywnego modelu płatności kartowych i cyfrowych. Stanie się to zgodnie z przepisami prawa konkurencji oraz w porozumieniu z Komisją Europejską, równoważąc interesy zarówno wydawców, jak i akceptantów płatności - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

bDAYAYPX
Zobacz także: Obejrzyj: Szpitale zasypane śmieciami. "Problem jest ogromny"

- W praktyce oznacza to, że w przyszłości zyskają dzięki temu konsumenci i firmy w całej Europie. Usprawnione zostaną transgraniczne i lokalne płatności na obszarze europejskim, ich koszty staną się dla Europejczyków, w tym oczywiście także Polaków, bardziej konkurencyjne niż obecnie. Wnosimy do EPI nasze doświadczenia z BLIK-iem i mocno wierzymy, że oba rozwiązania będą komplementarne w przyszłości - dodał.

Inicjatywa zyskała wsparcie Europejskiego Banku Centralnego, który od dawna promuje pomysł powstania autonomicznego rozwiązania w dziedzinie płatności na Starym Kontynencie. EBC zwracał uwagę, że dziesiątka krajów europejskich wciąż posiada lokalne systemy, które nie akceptują kart płatniczych wydanych u innych członków Unii Europejskiej.

bDAYAYQd

EPI zastąpi te lokalne systemy płatności: kartami, online oraz mobilne za pomocą zunifikowanego systemu kartowego oraz cyfrowego portfela, które będą dostępne w Europie - wskazano w materiale.

"Dzięki EPI i stworzeniu europejskiego systemu płatności korzyści będą mieli klienci banku oraz polscy obywatele i przedsiębiorstwa. Będą mogli dokonywać transakcji i przelewać pieniądze za pomocą rozwiązania, które będzie miało ogólnoeuropejski zasięg, będzie przyjazne dla użytkowników, konkurencyjne kosztowo i bezpieczne" - czytamy dalej w komunikacie.

Europejska Inicjatywa Płatnicza została zapoczątkowana 2 lipca 2020 roku przez 16 wiodących europejskich banków: BBVA, BNP Paribas, Groupe BPCE, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutsche Bank, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, DZ Bank Group, ING, KBC Group, La Banque Postale, Banco Santander, Société Générale, UniCredit.

bDAYAYQe

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDAYAYQy
Źródło:
KOMENTARZE
(7)
zamordyzm
2 miesiące temu
likwidaca gotowki przymusowe podatki sciagane bezposrednio z konta inwigilacja kolejny etap przymus dzialania np szczepien a jak nie to odetniemy cie od systemu
Moi
2 miesiące temu
Prawdziwy cel sciemopandemii, wycofanie gotowki, zrobienie z nas numerkow, zeby jedna sluszna nacja mogla wreszcie cieszyc sie pelnia wladzy. Do tego zabojcze szczepionki o ktorych pinokio mowi, ze sa bezpieeczne, brak pracy, niedlugo pewnie problemy w lancuch dostaw zywnosci. Wszystko juz zaplanowane i zorganizowane. Oj Polacy, ty naiwny, pozytwnie patrzaćy w przyszłość narodzie czas na pobudkę bo jak założa ci petle na szyje to już bedzie za późno. Trzeba być naprawde slepcem, żeby wierzyc w ten caly cyrk covidowy!
Kanis
2 miesiące temu
Polak, jak zwykle straci na tym kolejnym przekręcie bankowym.
bDAYAYQz
Hańba
2 miesiące temu
Czyli wchłonął go Europejski Bank Centralny !!! Czyli polskiego banku już niema !!
bynek
2 miesiące temu
Cholera, to czym będę cygara przypalał, przecież nie kartą czy smartfonem ...