Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
02.10.2020 15:43

Polacy wycofują pieniądze z banków. Od lutego już ponad 64 mld zł

Pieniądze zdeponowane w bankach szybko się kurczą. Od początku pandemii warunki na lokatach jeszcze bardziej się pogorszyły. Dlatego wzrosło zainteresowanie rachunkami inwestycyjnymi. Tu jednak brakuje nam odwagi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Wyliczenia NBP robią duże wrażenie. (Fot: Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0))

Jak donosi "Interia Biznes", ten odpływ depozytów w bankach w oczywisty sposób związany jest z pandemią. Tuż po jej wybuchu obcięto stopy procentowe, a lokaty stały się wyjątkowo mało opłacalną formą inwestowania.

Część naszych rodaków zainteresowała się rachunkami inwestycyjnymi. Jednak, jak przekonuje na łamach serwisu dr hab. Konrad Raczkowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, świadomość Polaków dotycząca instrumentów finansowych jest bardzo niewielka.

Zobacz także: Tarcza finansowa. "Zbliża się moment, w którym firmy będą musiały zwrócić subwencję"

Dlatego skala tego zainteresowania nie jest duża. To powoduje , że mocno obawiamy się jakiegokolwiek ryzyka. Potwierdza to raport "Save & Invest. Prawo chroniące pieniądze Polaków".

Wynika z niego, że w większości nie lubimy ryzyka i najchętniej oszczędzalibyśmy w bezpiecznych instrumentach, które jednak przynoszą niskie zyski. Co nas zniechęca, by jednak spróbować? Głównie głośne afery z ostatnich lat, takie jak Amber Gold i GetBack.

Jednak po obniżce stóp przez NBP do poziomu 0,1 proc. oszczędzający zrozumieli, że zaczynają tracić na lokatach. Wszystko dlatego, że inflacja oscyluje już wokół 3 proc.

62 proc. Polaków deklaruje, że przejdzie na emeryturę tak szybko, jak będzie to możliwe
Emerytura tak szybko, jak się da. Badanie dla money.pl pokazuje nastawienie Polaków

To spowodowało, że miedzy lutym a sierpniem tego roku, jak wylicza NBP, Polacy wycofali z depozytów terminowych ponad 64 mld zł. To więcej niż 1/5 wszystkich zgromadzonych tam środków.

Jak przekonuje prof. Raczkowski, pobudziło to nieco rynek finansowy w naszym kraju: - Zaobserwowano dużą liczbę otwieranych rachunków maklerskich, zakładanych także przez osoby, które nigdy nie były uczestnikami rynków finansowych.

pieniądze
Niemal 50 proc. w dół. Pandemia zjadła zyski banków

Najlepiej wyglądało to w marcu, kiedy uruchomiono ich aż blisko 30 tys. Potem dynamika już nieco przygasła, bo w kwietniu przybyło ich już tylko 18 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus, lokaty, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2020

SkarpetaCiekawe jak duża część tych pieniędzy trafiła z banków do skarpet i materacy. Mam szczerą nadzieję że jak największa i że Polacy zmądrzeli i wolą … Czytaj całość

02-10-2020

zxcvbrawo pis

02-10-2020

skarpetka domowaza 20 tys. dostajesz 0,11 zł minus 0,02 zł. za wzbogacenie - kpina! Za 20 tys. pożyczki około 14 % pobiera bank - super oferta! Skarpetka jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (147)