Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Polacy wycofują pieniądze z banków. Od lutego już ponad 64 mld zł

147
Podziel się:

Pieniądze zdeponowane w bankach szybko się kurczą. Od początku pandemii warunki na lokatach jeszcze bardziej się pogorszyły. Dlatego wzrosło zainteresowanie rachunkami inwestycyjnymi. Tu jednak brakuje nam odwagi.

Polacy wycofują pieniądze z banków. Od lutego już ponad 64 mld zł
Wyliczenia NBP robią duże wrażenie. (Flickr, Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0))

Jak donosi "Interia Biznes", ten odpływ depozytów w bankach w oczywisty sposób związany jest z pandemią. Tuż po jej wybuchu obcięto stopy procentowe, a lokaty stały się wyjątkowo mało opłacalną formą inwestowania.

Część naszych rodaków zainteresowała się rachunkami inwestycyjnymi. Jednak, jak przekonuje na łamach serwisu dr hab. Konrad Raczkowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, świadomość Polaków dotycząca instrumentów finansowych jest bardzo niewielka.

Zobacz także: Zobacz także: Tarcza finansowa. "Zbliża się moment, w którym firmy będą musiały zwrócić subwencję"

Dlatego skala tego zainteresowania nie jest duża. To powoduje , że mocno obawiamy się jakiegokolwiek ryzyka. Potwierdza to raport "Save & Invest. Prawo chroniące pieniądze Polaków".

Wynika z niego, że w większości nie lubimy ryzyka i najchętniej oszczędzalibyśmy w bezpiecznych instrumentach, które jednak przynoszą niskie zyski. Co nas zniechęca, by jednak spróbować? Głównie głośne afery z ostatnich lat, takie jak Amber Gold i GetBack.

Jednak po obniżce stóp przez NBP do poziomu 0,1 proc. oszczędzający zrozumieli, że zaczynają tracić na lokatach. Wszystko dlatego, że inflacja oscyluje już wokół 3 proc.

To spowodowało, że miedzy lutym a sierpniem tego roku, jak wylicza NBP, Polacy wycofali z depozytów terminowych ponad 64 mld zł. To więcej niż 1/5 wszystkich zgromadzonych tam środków.

Jak przekonuje prof. Raczkowski, pobudziło to nieco rynek finansowy w naszym kraju: - Zaobserwowano dużą liczbę otwieranych rachunków maklerskich, zakładanych także przez osoby, które nigdy nie były uczestnikami rynków finansowych.

Najlepiej wyglądało to w marcu, kiedy uruchomiono ich aż blisko 30 tys. Potem dynamika już nieco przygasła, bo w kwietniu przybyło ich już tylko 18 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
krolgolisza
4 lata temu
Hahaha jacy musimy być ciency skoro Jarek "Kaczor" Kaczyński już czynił to 10 lat temu!!!!
Inwestor II
4 lata temu
Ja kupiłem ziemię nad Bugiem 30 km od W-wy i buduję domki całoroczne pod agroturystykę. Inwestycja sprawdzona. W ubiegłym roku podobna inwestycja nad zalewem zegrzyńskim zrobiona. Banki mam w głębokim poważaniu. Dodam, że od stycznia 2021r. będzie można otrzymać dofinansowanie 50 % inwestycji ( budowę domków)z unii na agroturystykę !!!
Maria
4 lata temu
Lokaty bankowe w Polskich bankach mnie nie dotyczą. Po powrocie z USA a mieszkałam tam 24 lata w ubiegłym roku zainwestowałam w nieruchomości kupiłam okazałą działkę pod Warszawą nad wodą z linią brzegową. W przyszłym roku ruszam z budową Zakładu Opieki Medycznej tzw. Dom Seniora. Do banku nie wpłaciłam ani jednego dolara.
wies.
4 lata temu
Jeszcze przyjdzie czas ,że banki będą prosić aby lokować u nich pieniądze bo zabraknie na kredyty. Wycofywać kasę do zera.
Obserwator
4 lata temu
he he milirdy to wycofują ci co je ukradli i boja sie ze teraz PIS i Ziobro znajda winnych i będą musieli oddać co nakradli ot cala prawda
...
Następna strona