Notowania

ekspert
09.09.2012 08:10

Eksperci dla Money.pl: Planuj i inwestuj w internecie

Jak zaplanować inwestycje korzystając z narzędzi dostępnych przez internet radzi Radosław Butryn z Money Makers.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money Makers)

Klienci przyzwyczaili się już, że zakupy przez internet są tańsze i bardziej wygodne. Dotyczy to także rynku usług finansowych. Bez wychodzenia z domu, z pomocą internetowych kalkulatorów, można zaplanować cel oszczędzania i wybrać najlepszą strategię inwestycyjną. On-line można także kupić wszystkie produkty inwestycyjne - pisze dla Money.pl Radosław Butryn z Money Makers (na zdjęciu).

W tej sferze pierwszą rewolucją była wprowadzona kilka lat temu przez mBank platforma funduszy. Kolejną jest zaoferowanie indywidualnego zarządzania inwestycjami z dostępem on-line. Jak planować inwestycje korzystając z narzędzi dostępnych przez Internet?

W inwestycjach polegamy na doradztwie

Przeszkodą w bardziej dynamicznym rozwoju sprzedaży produktów inwestycyjnych przez Internet jest potrzeba doradztwa. Aż 38% inwestorów przy wyborze funduszu polega na doradcy finansowym, a tylko 11% wybierze ten z najniższymi opłatami (badanie Deutsche Bank PBC przeprowadzone przez Instytut Homo Homini). Dokonanie wyboru utrudnia też brak celu oszczędzania - według danych zgromadzonych przez Money Makers blisko 48% osób inwestujących on-line nie określa żadnego celu inwestycji. Brak precyzyjnego określenia celu w inwestowaniu powoduje trudności w zbudowaniu właściwej strategii inwestycyjnej, a tym samym konieczności posiłkowania się doradcami finansowymi.

*Określanie celu inwestycji *

Jeśli dotychczas nie określiliśmy celu inwestycji i nie mamy w planach większego zakupu, na który chcemy zgromadzić środki, powinniśmy sprawdzić potrzeby w obszarach, o których zawsze warto pamiętać.

  • Emerytura – czy wiesz, ile wyniesie twoja emerytura? To łatwo oszacować. W Internecie jest wiele kalkulatorów emerytalnych, które pozwolą sprawdzić na jak wysokie świadczenia możemy liczyć oraz stworzyć plan inwestowania na emeryturę. Ciekawe kalkulatory możemy znaleźć na stronach: Emerytura.gov.pl –np. kampania prowadzona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej http://emerytura.gov.pl/oblicz-swoja-emeryture.php.
  • Wychowanie dzieci – czy wiesz, że koszt wychowania dzieci liczy się w setkach tysięcy złotych? Szkoła, studia, pomoce naukowe – to w skali wielu lat wychowywania nie są wydatki jednorazowe. Warto o tym pomyśleć i właściwie zaplanować inwestowanie, żeby dać dzieciom szansę na lepsze wykształcenie. W Internecie dostępne są specjalne kalkulatory, które pozwalają ustalić kilka celów i terminów wypłaty zgromadzonych środków: np. studia za 19 lat, mieszkanie za 26 lat.

Budowanie właściwej strategii inwestycyjnej

Gdy już wiemy co chcemy osiągnąć będzie nam łatwiej określić swój profil inwestycyjny. Odpowiedź na pytanie jakimi jesteśmy inwestorami jest istotna z punktu widzenia doboru właściwej strategii inwestycyjnej. Proste narzędzia do sprawdzenia profilu inwestycyjnego oferują na swoich stronach banki i portale o tematyce finansowej -pozwalają one w sposób przybliżony określić jaki przyjąć podział portfela pomiędzy aktywa bezpieczne i agresywne.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/134/41094.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/koniec;lokat;antybelkowych;co;w;zamian,82,0,1057874.html) *Koniec lokat antybelkowych. Co w zamian * Jak Polacy mogą ochronić 100 mld złotych oszczędności. Są sposoby.

Jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi jest ankieta do tworzenie strategii inwestycyjnej w firmie Money Makers, zajmującej się zarządzaniem inwestycjami. Ankieta pozwala wygenerować rekomendację strategii inwestycyjnej. Ankieta składa się z 26 pytań i została stworzona przez zespół doradców inwestycyjnych oraz specjalistów od konstrukcji produktów inwestycyjnych. Narzędzie to jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich internautów w ramach konta demo.

Wcielenie strategii w życie

Gdy wiemy jak inwestować, pozostaje nam już tylko uzupełnić portfel inwestycyjny. Dobór instrumentów do portfela możemy oprzeć o jedną platformę, np. ułożyć portfel składający się z lokat i funduszy inwestycyjnych w ramach bankowości internetowej naszego banku – w większości banków nie powinno to stanowić problemu. Alternatywnie dla części depozytowej portfela możemy zdecydować się na „polowanie na okazje” - stale obserwować bieżące promocje oprocentowania lokat oraz rachunków oszczędnościowych i żonglować pieniędzmi pomiędzy różnymi bankami.

Część inwestycyjną również możemy ulokować poprzez Internet. Po pierwsze możemy sami zarządzać tymi środkami, decydując się na otwarcie internetowego rachunku maklerskiego - róbmy to jednak tylko wtedy, gdy mamy pewność, że znamy się na giełdzie. Jeśli chcemy inwestować w akcje, ale nie interesuje nas to, co się będzie działo z naszymi pieniędzmi, a chcemy jedynie obserwować wynik, możemy zdecydować się na fundusze inwestycyjne – także bez problemu kupimy je przez Internet. Jednak, gdy jesteśmy zainteresowani informacjami w jakie spółki są inwestowane nasze środki, jak wygląda historia transakcji, a ponadto chcemy znać aktualną wartość portfela, wówczas powinniśmy zdecydować się na indywidualne zarządzanie inwestycjami z dostępem do internetowego konta inwestycyjnego.

Obserwowanie i zarządzanie

Inwestowanie nie jest procesem skończonym. Warunki rynkowe i możliwe do osiągnięcia wyniki cały czas się zmieniają, dlatego pozostawienie portfela samemu sobie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ponadto przynajmniej raz w roku powinniśmy dokonać kompleksowego przeglądu strategii inwestycyjnej - najlepiej ponownie skorzystać z narzędzi do rekomendacji strategii, by sprawdzić, czy nasz wybór jest nadal aktualny i czy zmiany w naszej sytuacji finansowej nie spowodowały zmiany tzw. profilu inwestycyjnego. Stworzenie strategii inwestycyjnej najlepiej dopasowanej do tego profilu, czyli do naszych celów, horyzontu czasowego i akceptowanego poziomu ryzyka możliwe jest przy indywidualnym zarządzaniu inwestycjami.

Jedynym ograniczeniem w korzystaniu z usługi indywidualnego zarządzania inwestycjami jest minimalna kwota wejścia. W przypadku większości domów maklerskich usługa asset management dostępna jest od kwot przekraczających 1 mln zł, tylko w Domu Maklerskim BOŚ i BDM kwota ta jest dużo niższa i wynosi 50 000 zł, natomiast w domu maklerskim Money Makers – 40 000 zł.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
Tam mogą wydać ponad 250 ml zł na internet Na projekt związany z budową sieci szerokopasmowego internetu Podlaskie ma z programu 252,3 mln zł.
Na Wall Street tak nie było od maja 2008 roku Dane z rynku pracy oraz zapowiedź szefa ECB, to były najważniejsze impulsy dla inwestorów za Oceanem.
W tym kraju internet działa najlepiej Autorzy badania wzięli pod lupę 61 krajów. Są takie gdzie szerokopasmowe łącze to koszt połowy miesięcznego zarobku.
Tagi: ekspert, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, porady bankowe, najważniejsze, Eksperci dla Money.pl, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz