Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kiedy rata staje się problemem. Kredyt konsolidacyjny w kilku krokach

15
Podziel się:

Już co 9. Polak nie jest w stanie na bieżąco spłacać zobowiązań finansowych. Zalegamy ze wszystkim: rachunkami za media, alimentami, a także spłatą kredytów i pożyczek. Łączna suma zaległości finansowych przekracza już 73,4 mld zł. Podpowiadamy, jak obniżyć raty zaciągniętych kredytów.

Komu opłaca się wziąć kredyt refinansowy?
Komu opłaca się wziąć kredyt refinansowy? (Piotr Kamionka/REPORTER/EastNews)
bEBZNHzF

Informacje Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor są bezlitosne. Ponad 2,7 mln Polaków to dłużnicy, którzy zalegają z różnego rodzaju opłatami o co najmniej miesiąc. 27 procent z nas, co najmniej raz na kilka miesięcy zastanawia się, jak znaleźć pieniądze na opłacenie kredytów, czy innych zobowiązań finansowych. Jeśli twój domowy budżet bezlitośnie drenują raty zobowiązań finansowych, jest na to sprawdzona metoda.

Kredyt konsolidacyjny pozwoli łączyć kredyty w jedną ratę

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj kredytu konsumpcyjnego, dzięki któremu możliwe jest połączenie kilku zaciągniętych w przeszłości zobowiązań finansowych w jeden dług. Konsolidacja zobowiązań ma na celu zmniejszenie wysokości płaconych rat. W jaki sposób? Spłacając osobno kilka rodzajów zadłużeń, np. kredyt hipoteczny, kartę kredytową czy kredyt gotówkowy, za każdym razem trzeba spłacać również odrębne oprocentowanie, prowizje i pozostałe koszty związane z udzieleniem wymienionych zobowiązań.

bEBZNHzH

Totalmoney

Kredyt konsolidacyjny łączy wszystkie zobowiązania w jedno. Co za tym idzie, poza czystym długiem, spłacana jest jednakowa stopa procentowa i wszelkie pozostałe koszty. W ramach kredytu konsolidacyjnego możliwe jest również ustalenie jednego okresu spłaty dla wszystkich zadłużeń. Zazwyczaj kredytobiorcy posiadający problemy z regularną spłatą bieżących długów mogą wydłużyć ich okres spłaty, dzięki czemu automatycznie zmniejsza się wysokość comiesięcznej raty.

W ramach kredytu hipotecznego można łączyć różne produkty finansowe: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, pożyczki, czy karty kredytowe. Kredyty konsolidacyjne są udzielane przez wiele banków, stąd osoby poszukujące obniżenia comiesięcznych rat, będą mogły sprawdzić co najmniej kilka ofert.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Należy pamiętać, że wybór kredytu konsolidacyjnego ma sprawić, że łączna suma spłacanych rat będzie niższa. Najlepszą ofertą będzie ta, która pozwoli uzyskać ujednoliconą ratę w optymalnej wysokości przy jednoczesnym najniższym całkowitym koszcie zobowiązania.

bEBZNHzN

Totalmoney

Jak porównywać oferty kredytu konsolidacyjnego? Pożytecznym miernikiem poszczególnych ofert jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To parametr uwzględniający wszystkie koszty związane z zaciągnięciem konkretnego zobowiązania.

bEBZNHzO

RRSO uwzględnia oprocentowanie, prowizje, ewentualne ubezpieczenie i pozostałe opłaty, które trzeba będzie ponieść w ramach kredytu konsolidacyjnego. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania za każdym razem podawana jest w ujęciu rocznym. Im niższe RRSO, tym koszty całego zobowiązania będą bardziej przyjazne dla twojego portfela.

Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny niewiele różni się od zaciągania innych kredytów czy pożyczek. Podstawowymi dokumentami, które są wymagane przez banki jest zazwyczaj dowód osobisty, zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości otrzymywanych dochodów, a także umowy kredytowe wszystkich zobowiązań, które chcesz połączyć.

Niektóre z banków oferują konsolidacje zobowiązań kredytowych małżonków, co może znacznie poprawić domowy budżet. Często można spotkać również promocyjne warunki finansowania. Przykładowo, eurobank oferuje osobom zainteresowanym kredytem konsolidacyjnym obniżenie oprocentowania o nawet 1,5 punktu procentowego. Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć często również na dodatkową gotówkę na dowolny cel, która jest udzielana w ramach konkretnego kredytu konsolidacyjnego.

bEBZNHzP

Zobacz także: Ekspert ostrzega przed rekordowo niskimi stopami procentowymi. "Polecam poduszkę finansową"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEBZNHAi
KOMENTARZE
(15)
kolod
3 lata temu
Wszystkie długi trzeba oddać, tak to jest jak się pożyczy. Lepiej nie nadużywać kredytów itp. żeby większych problemów sobie nie robić
arek
3 lata temu
ludziska nie dajcie nabrac sie na konsolidacje zobowiazan okradac was beda na bezczelnego
Marcus
3 lata temu
Fura, skóra i komóra, a w lodówce tylko światło dopóki nie wyłączą, życie na kredyt. Kiedyś do drzwi zapuka komornik, a wtedy już nie będzie tak pięknie.
bEBZNHAj
!@#$%^&*(
3 lata temu
Jak najdalej od kredytów!! A jak już zadłużyłeś się i nie możesz spłacać to staraj sie o upadłość.Nigdy nie ufaj negocjacjom z bankami-to oszuści!
podróżnik
3 lata temu
Lepiej jeść suchy chleb z solą jak brać lichwiarskie kredyty ,lub najlepiej wyjechać za granicę i tam spokojnie uskładać bo jest z czego odłorzyć