Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ekspert
17.07.2008 13:50

Ukradli Ci dowód - zgłoś to w najbliższym banku

Co roku oszuści popełniają kilkadziesiąt tysięcy przestępstw posługując się cudzym dokumentem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Fakt kradzieży dowodu będziemy mogli zgłosić w oddziale najbliższego banku. Co roku oszuści popełniają kilkadziesiąt tysięcy przestępstw wyłudzając kredyty lub pożyczki posługując się cudzym dokumentem.

O fakcie kradzieży i zagubienia dokumentu będzie można poinformować w najbliższych oddziale banku. Coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług. Listę banków gdzie można znaleźć na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl. Kampanię edukacyjną organizuje Związek Banków Polskich przy wsparciu policji.

Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Oszuści starają się w ten sposób wyłudzić pożyczkę, wypożyczyć samochód, podpisać umowę z operatorem telefonii, wynająć pokój w hotelu czy założyć fikcyjną firmę.

ZOBACZ TAKŻE:

Dlatego zastrzeżenie dokumentu pozwala uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych. W przypadku, kiedy utrata dokumentów nastąpiła w wyniku kradzieży, powinniśmy także powiadomić policję.

Według danych policji w poprzednich latach dokonywano rocznie kilkudziesięciu tysięcy przestępstw związanych z dokumentami tożsamości.

przestępstwa z użyciem cudzych dokumentów
rok posługiwanie się dokumentem innej osoby podrabianie dokumentów
2007 22.087 33.801
2006 27.322 36.230
2005 30.391 39.870
2004 33.350 43.456

Poprzez system (_ dokumenty zastrzeżone _) informacja trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w systemie. To jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce.

Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim bankom uczestniczącym w systemie, korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych Uczestników. Dokumenty powinni sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.

| System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - ze strony Komendy Głównej Policji |
| --- |
| System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE działa od 1997 roku. Pozwala zidentyfikować ponad 1.800.000 zastrzeżonych dokumentów, wśród których znajdują się m.in. dowody osobiste, dowody tymczasowe i paszporty polskie i zagraniczne. W roku 2007 dokonano ponad 110 tys. zastrzeżeń nowych dokumentów tożsamości. Pierwotnie System DZ był przeznaczony dla banków. Obecnie system jest przeznaczony dla wszystkich podmiotów, które w ramach prowadzonej działalności identyfikują osoby na podstawie przedkładanych dokumentów umożliwiających stwierdzenie tożsamości. Codziennie kilkadziesiąt przypadków różnych prób dokonania wyłudzenia jest blokowanych. Proceder ten oprócz konsumentów i banków coraz częściej dotyka także przedsiębiorców: wypożyczalnie, biura obrotu nieruchomościami, firmy leasingowe, pośredników kredytowych it |

Tagi: ekspert, wiadomości, gospodarka, porady, porady bankowe, prawo, najważniejsze, wiadmości, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz