Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Prześwietlą firmowe konta klientów. Banki wyśledzą podejrzane transakcje

23
Podziel się:

Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą mogły przez 3 miesiące monitorować transakcje na firmowych kontach klientów, jeśli te wydadzą się skarbówce podejrzane. Działać będą na polecenie szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zmiany wejdą w życie już za półtora roku.

Prześwietlą firmowe konta klientów. Banki wyśledzą podejrzane transakcje
Wpłaty i wypłaty z konta, przelewy będą mogły być pilnie monitorowane przez banki na polecenie KAS (Adobe Stock, Syda Productions)

Wystarczy podejrzenie skarbówki, że dane konto firmowe może być wykorzystywane do wyłudzeń podatkowych, aby banki wzięły pod lupę wszystkie transakcje klienta - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Na polecenie szefa Krajowej Administracji Skarbowej przez kwartał będą monitorować wszystkie ruchy na podejrzanym koncie. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej. Nowe prawo ma wejść w życie od 2024 r.

Jak wskazuje "DGP", fiskus wraca do zamiarów, które miał już w 2020 r. Ekspertów, z którymi rozmawiał dziennik, bardziej martwi połączenie planowanych reform z inną, która weszła już w życie 1 lipca br. Od tego dnia skarbówka dostała szersze uprawnienia do prześwietlania rachunku bankowego każdej osoby fizycznej.

Jak pisaliśmy w money.pl, Związek Banków Polskich nazywał to bardzo niebezpiecznym wyłomie w prawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rośnie liczba ataków na nasze konta bankowe. I będzie jeszcze gorzej

Nawet prokurator w postępowaniu karnym nie ma dostępu do informacji objętych tajemnicą bankową na etapie wcześniejszym (czyli w postępowaniu przygotowawczym, kiedy nikomu nie są postawione konkretne zarzuty – przyp. red.) – mówił nam Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

Dodał, że z punktu widzenia porządku prawnego i zasad, które dotyczą tajemnicy bankowej, gdzie ściśle uregulowany jest dostęp organów do tajemnicy bankowej, jest to absolutny wyłom od tych zasad.

Resort finansów jednak "uspokaja", że skarbówka prześwietli tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Iga
2 lata temu
zawsze to robili- tylko o tym nie mówili
wyborca
2 lata temu
suweren oczekuje prześwietlenia kont oligarchii rządzącej
emig
2 lata temu
A ja zrezygnowałem z tego państwa. Moja wiedza, praca i podatki ubogacają inny kraj.
Zdzicho
2 lata temu
Ja już dawno wycofałem pieniądze z banku. Mam lepszy sposób niż ich oprocentowanie.
Skipper
2 lata temu
Zrezygnować z konta w banku.Wszelkie nielegalne transakcje wykonywać tylko gotówką i z ręki do ręki.Banki ? Nie dość,że śledzą,badają to jeszcze mogą konto zablokować na wniosek skarbówki.Na co mi takie usługi zafajdane.
...
Następna strona