Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

KNF zaatakuje karty kredytowe. Będzie nowa rekomendacja

0
Podziel się

Nasze zadłużenie na kartach to już niemal 13 mld zł. Przez rok urosło o 40 proc. Czy to bomba z opóźnionym zapłonem?

KNF zaatakuje karty kredytowe. Będzie nowa rekomendacja
(PAP/Paweł Supernak)
bEscaFDp

Polacy mają w portfelach ponad 10 mln kart kredytowych. Zadłużenie z tego tytułu wzrosło przez ostatni rok o blisko 40 proc., z 9,25 mld zł w lutym 2008 roku do 12,82 mld zł obecnie. Tę falę chce ograniczyć KNF kierowana przez Stanisława Kluzę, wprowadzając kolejną rekomendację. Ma ona sprawić, by banki rzetelniej informowały o ryzyku związanym z ich używaniem.

Karty kredytowe są w czołówce najgorzej spłacanego zadłużenia. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) w lutym 2009 roku zaległe zobowiązania (powyżej 60 dni) stanowiły około 6 proc. całego zadłużenia na kartach. Gorzej było jedynie w przypadku kredytów za zakup towarów (9,2 proc.).

Bankom zależy na dynamicznym wzroście liczby kart w kieszeniach Polaków, bo dobrze na nich zarabiają. Jednocześnie wielu klientów nie ma świadomości, że w odróżnieniu od zwykłych kart płatniczych związanych z ROR-em, ten _ plastik _trzeba spłacać jak najszybciej żeby uniknąć wysokich odsetek.

bEscaFDr

Karta kredytowa jako łatwo dostępna forma kredytu może być łakomym kąskiem dla osób, które popadły w problemy finansowe i szukają sposobów na _ łatanie dziury _ w domowym budżecie. Tymczasem karty kredytowe są jednymi z najwyżej oprocentowanych dłużnych produktów finansowych. W efekcie łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia.

Dostrzega to Komisja Nadzoru Finansowego i szykuje rekomendację. Ma ona wymóc poprawę jakości i przejrzystości polityki informacyjnej banków o zasadach działania kart kredytowych i opłatach z tym związanych.

- _ Obecnie rekomendacja jest w fazie konsultacji. Prace nad nią powinny zakończyć się w połowie bieżącego roku _ - mówi Money.pl Katarzyna Biela z KNF.

bEscaFDx

Łatwy dostęp, szybki wzrost

Według danych Narodowego Banku Polskiego zadłużenie na kartach kredytowych to już 12,82 mld zł. Jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się produktów bankowych. W połowie ubiegłego roku było 8 mln kart kredytowych (30 proc. wszystkich wydanych kart płatniczych).

źródło: NBP

bEscaFDy

Na koniec 2008 roku banki wydały łącznie już ponad 10 mln kart (ok. 33 procent wszystkich). Zaledwie przez pół roku ich liczba w portfelach Polaków wzrosła o 25 proc. Karty kredytowe mają w ofercie niemal wszystkie banki nastawione na pożyczki konsumpcyjne dla klientów detalicznych.

źródło: banki

Na koniec ubiegłego roku najwięcej kart wydały: Cetelem Bank, GE Money Bank, Lukas, PKO BP i CitiHandlowy. Jedynie ta piątka instytucji obsługuje ponad 60 proc. wszystkich kart kredytowych na rynku (około 6,2 mln kart).

bEscaFDz

Systematycznie spada próg zarobków umożliwiających uzyskanie plastikowego pieniądza. Może się o niego starać już nawet osoba z zarobkami nieprzekraczającymi 700 zł netto miesięcznie.

Karta może być elastycznym sposobem płacenia dla klienta, który jednak szybko spłaca swoje zadłużenie. Okres kiedy bank nie nalicza odsetek (tzw. _ grace period _) wynosi zwykle około 25 dni (od wygenerowania miesięcznego wyciągu aktywności na karcie). Jeśli jednak klient przekroczy ten termin musi liczyć się z naprawdę dużym oprocentowaniem.

Zgodnie z prawem maksymalna wysokość odsetek przy kredytach konsumpcyjnych nie może przekraczać równowartości czterokrotności stopy lombardowej NBP. Obecnie maksymalne oprocentowanie wynosi 21 proc.

bEscaFDA
Stosunek niespłacanych kredytów i pożyczek do wszystkich długów w podziale na typy transakcji - 02 2009 rok
typ transakcji ilościowo wartościowo
Kredyt na zakup towarów, usług i papierów wartościowych 9,55 proc. 9,20 proc.
Kredyty niecelowe oraz studencki 8,99 proc. 5,81 proc.
Karta kredytowa 3,23 proc. 5,62 proc.
Kredyt odnawialny 2,70 proc. 5,44 proc.
Limit debetowy w ROR 1,44 proc. 4,86 proc.
Kredyty mieszkaniowe 0,90 proc. 0,35 proc.

źródło: BIK

Należy pamiętać również o szeregu dodatkowych opłatach związanych chociażby z wydaniem i korzystaniem z takiej karty. Banki naliczają wysokie odsetki już po około 25 dniach od wygenerowania miesięcznego wyciągu. To wszystko składa się na to, że kredyt na karcie kredytowej jest z reguły bardzo drogi.

| Komentarz |
| --- |
|

Sebastian Gawłowski Money.pl Karta kredytowa jest przydatna i pomaga w elastycznym zarządzaniu swoim budżetem. Jednak wielu jej użytkowników albo zapomina, że w końcu należy ją spłacić albo co gorsza o tym nie wie. Jednocześnie można wpaść w pułapkę _ pozornej beztroski _związanej z łatwym płaceniem kartą. Przekonał się o tym chyba każdy użytkownik kredytowego _ plastiku _. Bardzo szybko wydatki wymykają się spod kontroli. Rekomendacja KNF pomoże więc edukować klientów, zarówno tych którzy zaczynają przygodę z kartą kredytową, jak i tych którzy już zdążyli się zachłysnąć tą _ wolnością _ finansową. |

bEscaFDS
karty kredytowe
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)