Notowania

karty kredytowe
24.04.2009 06:26

KNF zaatakuje karty kredytowe. Będzie nowa rekomendacja

Nasze zadłużenie na kartach to już niemal 13 mld zł. Przez rok urosło o 40 proc. Czy to bomba z opóźnionym zapłonem?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Polacy mają w portfelach ponad 10 mln kart kredytowych. Zadłużenie z tego tytułu wzrosło przez ostatni rok o blisko 40 proc., z 9,25 mld zł w lutym 2008 roku do 12,82 mld zł obecnie. Tę falę chce ograniczyć KNF kierowana przez Stanisława Kluzę, wprowadzając kolejną rekomendację. Ma ona sprawić, by banki rzetelniej informowały o ryzyku związanym z ich używaniem. *

Karty kredytowe są w czołówce najgorzej spłacanego zadłużenia. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) w lutym 2009 roku zaległe zobowiązania (powyżej 60 dni) stanowiły około 6 proc. całego zadłużenia na kartach. Gorzej było jedynie w przypadku kredytów za zakup towarów (9,2 proc.).

Bankom zależy na dynamicznym wzroście liczby kart w kieszeniach Polaków, bo dobrze na nich zarabiają. Jednocześnie wielu klientów nie ma świadomości, że w odróżnieniu od zwykłych kart płatniczych związanych z ROR-em, ten _ plastik _trzeba spłacać jak najszybciej żeby uniknąć wysokich odsetek.

Karta kredytowa jako łatwo dostępna forma kredytu może być łakomym kąskiem dla osób, które popadły w problemy finansowe i szukają sposobów na _ łatanie dziury _ w domowym budżecie. Tymczasem karty kredytowe są jednymi z najwyżej oprocentowanych dłużnych produktów finansowych. W efekcie łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Co to jest karta kredytowa? ]( http://direct.money.pl/poradnik_finansowy/co;to;jest;karta;kredytowa,poradnik;finansowy,haslo,137.html )**
* ****[ Karty kredytowe w Money.pl ]( http://karty.money.pl/ )
* [ Oferty banków w DirectMoney ]( http://direct.money.pl/kartykredytowe/ )
* [ Polacy mają ponad 30 mln kart płatniczych ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/polacy;maja;ponad;30;milionow;kart;platniczych,228,0,438500.html )

Dostrzega to Komisja Nadzoru Finansowego i szykuje rekomendację. Ma ona wymóc poprawę jakości i przejrzystości polityki informacyjnej banków o zasadach działania kart kredytowych i opłatach z tym związanych.

- _ Obecnie rekomendacja jest w fazie konsultacji. Prace nad nią powinny zakończyć się w połowie bieżącego roku _ - mówi Money.pl Katarzyna Biela z KNF.

*Łatwy dostęp, szybki wzrost *

Według danych Narodowego Banku Polskiego zadłużenie na kartach kredytowych to już 12,82 mld zł. Jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się produktów bankowych. W połowie ubiegłego roku było 8 mln kart kredytowych (30 proc. wszystkich wydanych kart płatniczych).

źródło: NBP

Na koniec 2008 roku banki wydały łącznie już ponad 10 mln kart (ok. 33 procent wszystkich). Zaledwie przez pół roku ich liczba w portfelach Polaków wzrosła o 25 proc. Karty kredytowe mają w ofercie niemal wszystkie banki nastawione na pożyczki konsumpcyjne dla klientów detalicznych.

źródło: banki

Na koniec ubiegłego roku najwięcej kart wydały: Cetelem Bank, GE Money Bank, Lukas, PKO BP i CitiHandlowy. Jedynie ta piątka instytucji obsługuje ponad 60 proc. wszystkich kart kredytowych na rynku (około 6,2 mln kart).

Systematycznie spada próg zarobków umożliwiających uzyskanie plastikowego pieniądza. Może się o niego starać już nawet osoba z zarobkami nieprzekraczającymi 700 zł netto miesięcznie.

Karta może być elastycznym sposobem płacenia dla klienta, który jednak szybko spłaca swoje zadłużenie. Okres kiedy bank nie nalicza odsetek (tzw. _ grace period _) wynosi zwykle około 25 dni (od wygenerowania miesięcznego wyciągu aktywności na karcie). Jeśli jednak klient przekroczy ten termin musi liczyć się z naprawdę dużym oprocentowaniem.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Czym różni się karta kredytowa od płatniczej ]( http://direct.money.pl/poradnik_finansowy/czym;rozni;sie;karta;kredytowa;od;platniczej,poradnik;finansowy,haslo,153.html )
* [ Gdzie można płacic kartą kredytową ]( http://direct.money.pl/poradnik_finansowy/gdzie;mozna;placic;karta;kredytowa,poradnik;finansowy,haslo,156.html )
* [ Czy kartą kredytową płacic w internecie ]( http://direct.money.pl/poradnik_finansowy/czy;karta;kredytowa;moge;placic;w;internecie,poradnik;finansowy,haslo,232.html )

Zgodnie z prawem maksymalna wysokość odsetek przy kredytach konsumpcyjnych nie może przekraczać równowartości czterokrotności stopy lombardowej NBP. Obecnie maksymalne oprocentowanie wynosi 21 proc.

Stosunek niespłacanych kredytów i pożyczek do wszystkich długów w podziale na typy transakcji - 02 2009 rok
typ transakcji ilościowo wartościowo
Kredyt na zakup towarów, usług i papierów wartościowych 9,55 proc. 9,20 proc.
Kredyty niecelowe oraz studencki 8,99 proc. 5,81 proc.
Karta kredytowa 3,23 proc. 5,62 proc.
Kredyt odnawialny 2,70 proc. 5,44 proc.
Limit debetowy w ROR 1,44 proc. 4,86 proc.
Kredyty mieszkaniowe 0,90 proc. 0,35 proc.

źródło: BIK

Należy pamiętać również o szeregu dodatkowych opłatach związanych chociażby z wydaniem i korzystaniem z takiej karty. Banki naliczają wysokie odsetki już po około 25 dniach od wygenerowania miesięcznego wyciągu. To wszystko składa się na to, że kredyt na karcie kredytowej jest z reguły bardzo drogi.

| Komentarz |
| --- |
|

Sebastian Gawłowski Money.pl Karta kredytowa jest przydatna i pomaga w elastycznym zarządzaniu swoim budżetem. Jednak wielu jej użytkowników albo zapomina, że w końcu należy ją spłacić albo co gorsza o tym nie wie. Jednocześnie można wpaść w pułapkę _ pozornej beztroski _związanej z łatwym płaceniem kartą. Przekonał się o tym chyba każdy użytkownik kredytowego _ plastiku _. Bardzo szybko wydatki wymykają się spod kontroli. Rekomendacja KNF pomoże więc edukować klientów, zarówno tych którzy zaczynają przygodę z kartą kredytową, jak i tych którzy już zdążyli się zachłysnąć tą _ wolnością _ finansową. |

* [ Raty kredytu możesz przeliczyć przy pomocy kalkulatora Money.pl ]( http://www.money.pl/banki/kalkulatory/kredytowy/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: karty kredytowe, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, porady, raporty bankowe, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz