Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marek Knitter
|

Kredyty w złotych - raty strzelą w górę

0
Podziel się

RPP będzie podnosić stopy procentowe. Dla kredytobiorców oznacza to wzrost miesięcznych rat nawet o kilkaset złotych.

Kredyty w złotych - raty strzelą w górę
(PAP/Zdzisław Lenkiewicz)
bDKpsSCZ

RPP na jutro planuje posiedzenie, na którym być może zadecyduje o podniesieniu stóp procentowych. Dlatego warto już teraz zastanowić się nad zmianą drożejącego kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach.

Z analizy Money.pl wynika, że praktycznie każdy większy bank w Polsce spodziewa się podniesienia stóp procentowych w Polsce w ciągu najbliższych miesięcy. Jeżeli nie wzrosną one w tym tygodniu to, zapewne dojdzie do tego w marcu i w kolejnych miesiącach. Podobnie uważają sami członkowie Rady Polityki Pieniężnej, a o swojej kolejnej decyzji poinformują w środę.
ZOBACZ TAKŻE:
Filar: Stopy procentowe będą rosłyWiększość ekonomistów uważa, że do końca roku główna stopa referencyjna NBP wzrośnie do 5,75 proc. z 5,25 proc. obecnie obowiązujących. Dla osób spłacających kredyt hipoteczny w złotówkach będzie to oznaczało wzrost miesięcznej raty nawet o kilkaset złotych w zależności od wielkości zadłużenia. Dla budżetów domowych wielu rodzin w Polsce będzie to bardzo poważne wyzwanie.

Instytucja *Wysokość (w proc.) *
BPH 5,50
PKO BP 5,50
Citi Handlowy 5,50
BZ WBK 5,50
Raiffeisen Bank 5,75*
Pekao SA 5,75
ING 5,75
X-Trade Brokers DM 6,00
bDKpsSDb

*bardzo prawdopodobne

Z kolei osoby posiadające kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich mogą w tym roku spać spokojnie. Część analityków sugeruje, że polityka monetarna w Szwajcarii może zostać nawet poluzowana pod koniec roku (obniżka stóp procentowych). Tym samym wielkość spłacanych rat mogą się zmniejszyć. Poza tym, wzrost stóp procentowych w Polsce będzie powodował dalsze umacnianie się złotego co również pozytywnie zostanie odebrane przez tych kredytobiorców.

Informacja ta zapewne ucieszy również osoby, które dopiero zamierzają ubiegać się kredyt hipoteczny. Różnica pomiędzy oprocentowaniem zadłużeniem w złotówkach, a frankiem szwajcarskim będzie się zwiększać. Ewentualne wahania walut nie będą miały aż tak dużego wpływu na wysokość spłacanych rat, gdyż w dłuższym terminie złoty i tak będzie się umacniał wobec franka i innych walut. Taki stan ma trwać, aż do wprowadzania w Polsce euro.

ZOBACZ TAKŻE:

bDKpsSDh

Kiedy rata wzrośnie?

Banki reagują z pewnym opóźnieniem na rosnące stawki WIBOR czy LIBOR, które wyprzedzają ewentualny ruch stóp procentowych. Najczęściej aktualizacja oprocentowania następuje już po decyzji banku centralnego o zacieśnieniu polityki monetarnej (podwyżki stóp). Jeżeli, więc zamierzamy podjąć decyzje o zamianie kredytu na inny, to obecnie jest to najlepszy okres. Dotyczy to także osób, które zakupiły nieruchomość na kredyt przed 2003 rokiem, kiedy stopy procentowe znajdowały się na dużo wyższych poziomach niż obecnie. Warto sprawdzić czy bank zmniejszył nam wartość raty od kiedy RPP dokonała wielu obniżek.

Przy założeniu, że RPP podniesie główną stopę procentową do 5,75 proc. w ciągu najbliższych trzech miesięcy, rata miesięczna dla kredytu w wysokości 300 tys. zł wzrośnie o ponad 100 zł (patrz ramka poniżej). W przypadku Szwajcarii zakładamy niewielki spadek stóp pod koniec roku o 0,25 proc. do 4,0 proc. Różnica w opłacanych ratach jest bardzo duża i sięgnie około 600 zł. Należy jednocześnie zauważyć, że jest to umiarkowane założenie o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia.

bDKpsSDi

| Projekcja wysokości rat kredytu hipotecznego po podwyżce stóp proc. |
| --- |
| *Założenia: Kredyt hipoteczny na kwotę 300 tys zł na 30 lat, raty równe. Podwyżka gł. stopy procentowej do 5,75 proc. * Kredyt w PLN, średnie oprocentowanie (WIBOR plus marża) na poziomie 6,75 proc., po podwyżce stóp - 7,25 proc. Rata dziś: 1945,79 zł, Koniec 2008 roku: 2046,52 zł Różnica 100,73 zł Kredyt w CHF, średnie oprocentowanie na poziomie 4,25 proc., po obniżce stóp o 0,25 proc. do 4,0 proc. przy uwzględnieniu spreadu na poziomie 12 groszy. Rata dziś: 1534,85 zł Koniec 2008: 1489,54 zł Różnica: - 45,32 zł. źródło: Expander |

Stopy w górę

Analitycy nie mają wątpliwości, że stopy procentowe w Polsce będą musiały pójść w górę. Za realizacją takiego scenariusza przemawiają dane makroekonomiczne, a przede wszystkim zagrożenie wynikające z rosnącej inflacji. Nie są jednak już tak solidarni w ocenie o ile rada powinna podnieść stopy w tym roku. Optymiści uważają, że należy oczekiwać tylko jednej decyzji. Większość jednak sądzi, że stopy wzrosną przynajmniej do 5,75 proc. a nawet do 6 proc.

| Zdaniem RPP |
| --- |
| Zacieśnienie polityki pieniężnej powinno być wyważone i następować stopniowo m.in. ze względu na zwiększoną niepewność dotyczącą perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie, a także niepewność co do potencjalnego wpływu podwyższenia stóp procentowych na kurs złotego. źródło: NBP: _ Minutes _ z posiedzenia RPP z 30.01.2008 r. |

bDKpsSDj

Należy więc zwrócić uwagę, że RPP stoi przed bardzo poważnym wyzwaniem. Z jednej strony musi kontrolować poziom inflacji, a z drugiej musi uważać, aby swoim działaniem nie doprowadzić do osłabienia wzrostu gospodarczego. Już teraz większość banków zaostrzyła procedury kredytowe dla firm, podobnie jak miało to miejsce w przypadku klientów indywidualnych. Polska nie jest samotną wyspą, a różnica w poziomach stóp procentowych pomiędzy naszym krajem a UE nie może być zbyt wysoka. Tak czy inaczej stopy w Polsce będą musiały wzrosnąć.

| Komentarz specjalny dla Money.pl |
| --- |
| *Paweł Majtkowski, *

*Analityk produktów finansowych, Expander * Do końca 2008 roku kredyty hipoteczne w złotych dalej będą drożeć, oprocentowanie kredytów we frankach może natomiast minimalnie spaść. Dziś oprocentowanie kredytów w naszej rodzimej walucie wynosi średnio 6,75 proc. W przyszłym roku w wyniku wzrostu stóp, ich oprocentowanie może wzrosnąć do 7,25-7,5 proc. Oznacza to, że osoba spłacając kredyt o wartości 300.000 zł zaciągnięty na 30 lat zapłaci miesięczną ratę o 100 zł wyższą niż obecnie. Inaczej sprawa ma się z kredytami we frankach. Podwyżek stóp w Szwajcarii już raczej nie będzie, a pod koniec roku stopy mogą nawet zacząć już spadać. Poza tym kredytobiorcy zadłużeni w walutach obcych zyskują dzięki umacniającemu się złotemu. Ci, którzy wybrali franki jako walutę swojego kredytu powinni być w 2008 roku zadowoleni z dokonanego wyboru. |

bDKpsSDC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)