Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Trudna sytuacja Azotów. Koncern zwrócił się do banków

30
Podziel się:

Narodowy gigant wciąż zmaga się z wieloma problemami. W ostatnim czasie Grupa Azoty wystąpiła do banków z wnioskiem, by te zawiesiły na półtora roku stosowanie niektórych zapisów z umów kredytowych – pisze "Rzeczpospolita".

Trudna sytuacja Azotów. Koncern zwrócił się do banków
Grupa Azoty Tarnów w trudnej sytuacji. Koncern wystąpił do banków o zawieszenie niektórych zapisów kredytowych (Adobe Stock, Timon)

Dziennik zauważa, że w spółkach grupy kapitałowej Azoty rośnie ryzyko przekroczenia wymaganego przez banki poziomu wskaźnika dług netto/EBITDA. Sytuacja ta może wystąpić już pod koniec czerwca.

Grupa Azoty zwróciła się do banków

Dlatego też tarnowskie Azoty i zależne od nich Zakłady Chemiczne Police wspólnie wystąpiły do banków z wnioskiem o czasowe zawieszenie stosowania niektórych zapisów w umowach. Spółka chce, by nie obowiązywały one w okresie od końca czerwca do końca grudnia 2024 r.

W rozmowie z dziennikiem Marek Wadowski, wiceprezes Azotów, zapewnił, że Grupa "na bieżąco wypełnia wszystkie zobowiązania" związane z obsługą i spłatą zadłużenia. W jego ocenie obecne limity zapewniają płynność i bezpieczeństwo finansowania grupy, a także nie zagrażają jej działalności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź
Obecna poprawa sytuacji – z uwagi na stosowaną formułę – oddziałuje na wskaźnik stosowany w umowach finansowania grupy z opóźnieniem, stąd decyzja o złożeniu wniosku do instytucji finansowych o czasowe zawieszenie jego stosowania do końca przyszłego roku – stwierdził Marek Wadowski, cytowany przez "Rz".

Z najnowszych danych wynika, że grupa kapitałowa Azoty z tytułu kredytów i pożyczek na koniec marca miała 5,7 mld zł zobowiązań długoterminowych i ponad 1 mld zł krótkoterminowych.

Trudna sytuacja narodowego czempiona

Jak pisaliśmy w money.pl, na początku marca Azoty Puławy poinformowały, że od 10 marca wstrzymują produkcję kaprolaktamu i melaminy do odwołania. Spółka tłumaczyła, że wstrzymanie produkcji nawozów związane jest z sytuacją "podażowo-popytową" na rynku europejskim.

Cała Grupa Azoty, na którą składają się m.in. zakłady w Tarnowie, Policach i Puławach, zanotowała w pierwszym kwartale tego roku stratę netto w wysokości ponad 555 mln zł. Jednak tylko w Zakładach Azotowych Puławy, które odpowiadają za blisko połowę przychodów całej grupy, wstrzymano niemal całą produkcję.

To, że zakład nie pracuje na pełnych obrotach, mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy. We wtorek, 30 maja, w okolicy puławskich zakładów panowała cisza. Na niebie nie było widać charakterystycznych smug, które zazwyczaj wydobywały się z ogromnych kominów. – Takiej sytuacji nie było od 60 lat. Zwykle panował tu hałas. Teraz wiele instalacji jest wyłączonych, a te, które działają, pracują na około 10 proc. mocy. To doprowadzanie polskiego przemysłu nawozowego do ruiny – powiedzieli nam pracownicy.

Wniosek do NIK

Dlatego też wniosek o kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli złożył poseł Michał Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej. "Azoty stoją na krawędzi. Mają historyczną stratę finansową, pracownikom grożą zwolnienia, chodzą plotki o zakupie Azotów przez Orlen. Kłopoty Azotów to kłopoty Puław i całego regionu. Nie odpuszczę!" – napisał na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Tęczowy Pstrą...
4 miesiące temu
Nie zniszczył ich kryzys z początku wieku, dopiero PiSowi się udało.
Ewela
4 miesiące temu
Nie bardzo rozumiem to robienie polityki na Azotach. Sytuację jest jaka jest nie ma zbytu na produkcję i nikt nie wyczaruje cudu.
Dzięki PiSowi...
4 miesiące temu
Syndrom stajni w Janowie rozlewa się na całą Polskę.
Krótko
4 miesiące temu
Morawiecki jako szef WBZ załatwiał Rosjanom pakiet 20% akcji Azotów, więc teraz trzeba będzie postawić go przed jego własną komisją do badania wpływów rosyjskich.
Zibi nie tryb...
4 miesiące temu
A co na to Kotecek?
...
Następna strona