Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

14 banków na cenzurowanym. KNF zaleca podwyższenie kapitałów

0
Podziel się:

Część banków przez to nie będzie mogło wypłacić dywidendy.

Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF
Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF (Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Komisja Nadzoru Finansowego zleciła 14 bankom, posiadającym mieszkaniowe kredyty walutowe, uzupełnienie dodatkowych wymogów kapitałowych - potwierdził we wtorek przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak. Odniósł się przy tym do tematu podziału zysków banków.

Aktualizacja godz.16:20

KNF nie zdradza o jakie dokładnie banki chodzi, bowiem jest to informacja tylko do wiadomości samych zainteresowanych. Część instytucji "pochwaliła się" jednak sama. Podnieść kapitały muszą: PKO BP, Millennium, mBank, BZ WBK, Getin Noble Bank, BGŻ BNP Paribas, BOŚ i Raiffeisen Polbank.

Występując podczas X Kongresu Ryzyka Bankowego Biura Informacji Kredytowej Jakubiak poinformował też, że 6 banków z tych 14 może wypłacić w całości dywidendę za 2014 rok, a w pięciu KNF zaleciła zatrzymanie dywidendy.

W trzech przypadkach dywidenda może zostać wypłacona w połowie. Z oficjalnych komunikatów banków wynika, że są to: PKO BP, mBank i BZ WBK.

Przedstawiciele komisji już jakiś czas temu zapowiadali, że banki posiadające w swoich portfelach hipoteczne kredyty frankowe, zwłaszcza te o wysokim współczynniku LtV (stosunek kredytu do wartości nieruchomości), otrzymają zalecenia zwiększenia wymogów kapitałowych.

We wtorek Jakubiak mówił o szczegółach decyzji podjętej przez KNF w ostatni piątek. Argumentował, że decyzja została podjęta "według jednolitej metodologii", zgodnej z metodologia unijną. - Różnice wynikały tylko z wielkości i struktury portfela kredytów i jakości zarządzania - zaznaczył szef KNF. - Z punktu widzenia obciążeń bieżących nasze zalecenia nie pogarszają sytuacji banków.

Przekonywał, że "90 procent domiaru kapitałowego pokryte jest już posiadanymi przez banki funduszami". - Tylko w stosunku do 10 procent, do przypadku trzech banków istnieje potrzeba uzupełnienia kapitału - mówił Jakubiak. - Właśnie temu ma służyć zatrzymanie, w niektórych bankach, wypłat dywidendy.

Szef KNF podczas swojego wystąpienia przekonywał też, że "polski sektor bankowy jest sektorem stabilnym, żeby nie powiedzieć, bardzo stabilnym." - Wyraża się to poprzez stabilna bazę kapitałową - oświadczył.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)