Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Przejęcie Getin Noble przez bank Solorza. To fantastyka finansowa, twierdzą analitycy

48
Podziel się:

Jeden miliarder za drugiego w roli właściciela Getin Noble Banku? Spekulacje o planowanej podmianie Czarneckiego na Solorza-Żaka snuje "Newsweek" na podstawie kilku przesłanek. Zapytaliśmy analityków, co sądzą o takiej transakcji.

Solorz-Żak miałby planować przejęcie Getin Noble? Analitycy mają duże wątpliwości
Solorz-Żak miałby planować przejęcie Getin Noble? Analitycy mają duże wątpliwości (Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Jeśli rzeczywiście Mateusz Morawiecki na parę dni przed złożeniem przez PiS poprawki, która umożliwiała małym prywatnym bankom przejęcie dużych banków, spotkał się z właścicielem takiego małego banku (panem Solorzem), to będzie głównym świadkiem w katowickiej prokuraturze - zapowiedział Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego.

Do spotkania miało dojść kilkanaście dni przed wybuchem afery KNF. Kilka dni po spotkaniu zaś wpłynęła do Sejmu poprawka do projektu ustawy o KNF, dająca urzędowi możliwość przymusowego przejmowania banków, które znalazły się w tarapatach finansowych. To prawo według gazety zagraża bankom Czarneckiego i sugeruje, że o tym rozmawiano na spotkaniu. Dotąd możliwość przejęcia zagrożonego banku przewidywała ustawa o BFG, ale musiało być spełnionych kilka przesłanek, a m.in. zagrożenie upadłością.

Tygodnik na podstawie tej przesłanki oraz faktu, że prawnik, którego usługi oferował Czarneckiemu szef KNF Marek Chrzanowski, trafił do rady nadzorczej Plus Banku, sugeruje, że może dojść do przymusowego przejęcia Getin Noble przez Plus Bank.

Zobacz także: Zobacz też: KNF ma nowego szefa. Co teraz z bankami Leszka Czarneckiego

Fantastyka finansowa

- Wydaje mi się, że to nierealne, że to plotka puszczona w rynek. Nie widzę powodów, dlaczego Plus miałby przejmować Getina w jego standingu finansowym - mówi money.pl Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities. - Skala Plus Banku też jest niewielka, wiązałoby się to z emisją akcji. Nie, nie widzę żadnego powodu, dlaczego ta transakcja miałaby się odbyć - powtarza.

Inny z analityków, chcący zachować anonimowość, uważa, że mamy do czynienia z fantastyką finansową na tym etapie informacji.

Andrzej Powierża, analityk DM Bank Handlowy (Citigroup), zauważa, że Plus Bank nie znalazł sobie dotąd dobrego miejsca na rynku, mimo podejmowanych prób.

- Plus Bank funkcjonuje w grupie Solorza od dawna. Mimo pomysłów wykorzystania bazy klientów i marki innych spółek grupy, na razie nie odniósł sukcesu i pozostał małym bankiem. Być może wynikało to z tego, że większy nacisk był położony na rozwój ramienia telewizyjno-telefonicznego - ocenia Powierża.

Kto kogo powinien przejąć?

- W bankowości liczą się trzy rzeczy: kapitały, pomysł (know-how) oraz baza klientów. Biznes bankowy jest bardzo trudny ze względu na wymogi regulacyjne, w tym m.in. (ale nie tylko) wymogi kapitałowe. Stopa zwrotu z kapitału wynosi ok. 7-8 proc., a więc jest niższa niż koszt kapitału (czyli stopa zwrotu oczekiwana przez inwestorów) - wskazuje.

W jego opinii Plus Bank z trzech warunków potencjału na duży bank ma tylko bazę potencjalnych klientów, czyli abonentów Cyfrowego Polsatu. Dużego kapitału na razie bank nie miał do dyspozycji.

- Dziś konkurencja jest większa, a zyskowność mniejsza niż w czasie, gdy jeszcze wchodził na rynek Alior Bank. Rozwija się bankowość cyfrowa, która - jak każdy biznes cyfrowy - jest biznesem skali. Wielu bankowców wieszczy, że w Polsce przetrwa tylko pięć-sześć banków uniwersalnych, a kapitały piątego największego banku w Polsce przekraczają 13 mld zł - to pokazuje, o jak dużych kapitałach mówimy w sektorze bankowym - ocenia szanse na inwestycję w GNB przez holding Solorza.

Dane finansowe Plus Banku za ostatnie lata wskazują, że wcale nie stoi mocno na nogach. W ubiegłym roku stracił 110 mln zł, rok wcześniej 12 mln zł. Z wyłożonego przez akcjonariuszy kapitału 332 mln zł zostało 189 mln zł, a bank w ubiegłym roku był dofinansowany 15 mln zł. Trudno właściwie powiedzieć, który bank miałby przejmować który w misji ratunkowej.

- Aby osiągać satysfakcjonujący zwrot na zainwestowanym kapitale, który przewyższałby koszt tego kapitału, potrzebna jest bądź to odpowiednio duża skala działalności - o czym doskonale świadczy wzmożona aktywność banków na polu fuzji i przejęć w ostatnich latach - bądź działanie w niszy, gdzie w ostatnich latach plasował się Plus Bank - zauważa Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Getin Noble nie odnosi się do tematu. - Zgodnie z przyjętą polityką, nie komentujemy tych kwestii - powiedział Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Noble Banku. Plus Bank wskazuje, że główna przesłanka w artykule "Newsweeka", czyli temat spotkania Morawiecki-Solorz, był zupełnie inny niż sugerowany przez autora artykułu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
rybka
6 lat temu
e tam, nie ma co wierzyć we wszystko co się słyszy. ja się interesuję tym co może mi przynieść zysk, czyli lokatami z getinu na 3,9%. a reszta to plotki.
Typek
6 lat temu
Solorz Czarnecmi i Morawiecki to banksterzy marionetki. Właściciele kapitału wszystkim sterują. Wrocław to wieś, bo są oni ze wsi.
Oliwia .
6 lat temu
Analitycy dużo powiedziane kursu dolara na tydzień nie potrafią przewidzieć . Niech chociaż jedno powiedzą " po co Morawiecki spotkał się z Solorzem w Kościele " może to będzie łatwiejsze pytanie .
YU-DAY
6 lat temu
Czy u niego też był prawnik od KNF-u i czy jemu też złożono podobne oferty tyle że wcześniej. Przecież też miał kłopoty. Miał zapłacić gigantyczną karę ale mu ja anulowano. Nie mógł kupić NETI a potem mógł i ja kupił??? cud???
krokupis
6 lat temu
Kobieto!!!Zanim zajdziesz w ciążę ,zastanów się,bo możesz urodzić drugiego morawieckiego.Będzie cię okłamywał na każdym kroku
...
Następna strona