Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bank BPH mniej wiarygodny. Tak ocenili analitycy

EuroRating zwraca uwagę na wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia niekorzystnych dla banków regulacji dotyczących przymusowego przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

EuroRating obniżył ocenę wiarygodności kredytowej Banku BPH o dwa stopnie do BB- z BB+. Utrzymana została dotychczasowa negatywna perspektywa ratingu. Weryfikacja oceny jest związana m.in. z przejęciem podmiotu przez Alior Bank.

"Obniżenie oceny wiarygodności kredytowej banku związane jest z uzgodnionym przejęciem przez Alior Bank S.A. od grupy General Electric zorganizowanej części Banku BPH S.A., obejmującej cały podstawowy obszar działalności banku, z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz spółki zależnej - BPH TFI, która również ma w najbliższym czasie zostać sprzedana podmiotowi zewnętrznemu" - czytamy w komunikacie.

Ponieważ Alior Bank przeprowadził już emisję nowych akcji na sfinalizowanie transakcji oraz uzyskał w ostatnich dniach zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie wydzielonej części Banku BPH, EuroRating nie spodziewa się sprzeciwu Komisji Nadzoru Finansowego oraz oczekuje, że transakcja zostanie przeprowadzona w ciągu najbliższych miesięcy.

"Agencja wskazuje, że po wydzieleniu podstawowej działalności bankowej oraz sprzedaży towarzystwa funduszy inwestycyjnych, aktywa Banku BPH będą składały się praktycznie wyłącznie z należności z tytułu udzielonych kredytów hipotecznych, którymi zgodnie z ustaleniami administrować ma Alior Bank. EuroRating podkreśla, że przytłaczająca większość (ponad 80 proc.) kredytów hipotecznych znajdujących się w portfelu Banku BPH stanowią kredyty denominowane we franku szwajcarskim. Jakość aktywów banku będzie więc w bardzo wysokim stopniu uzależniona od wahań kursów walut" - czytamy dalej.

Ponadto EuroRating zwraca uwagę na wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia niekorzystnych dla banków regulacji dotyczących przymusowego przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych. Jakkolwiek ostateczna ich forma i termin wejścia życie nie są jeszcze znane, to według agencji należy spodziewać się, że banki najmocniej zaangażowane w kredyty walutowe mogą ponieść z tego tytułu bardzo wysokie straty, które mogą skutkować problemami ze spełnieniem wymogów kapitałowych i tym samym wystąpieniem konieczności znacznego dokapitalizowania, podsumowano w komunikacie.

Tagi: przewalutowanie kredytów frankowych, bph, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2016

Tak pytam...Przez bezmyślne, masowe udzielanie kredytów denominowanych banki i kredytobiorcy dostają po d... Klienci ponoszą konsekwencje, płaczą i płacą a czy … Czytaj całość

07-07-2016

witTak banksterskie szczury z GE przygotowują się do nieuchronnie zbliżającej się ustawy "frankowej".

07-07-2016

MirekDla szarego Polskiego obywatela to znaczy tylko tyle że zachodnie Banki robią sztuczki żeby uniknąć za wszelką cenę polskich podatków i zmieniają … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)