Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Pocztowy negocjuje z Raiffeisenem dokapitalizowanie

0
Podziel się:

Bank Pocztowy rozpoczął negocjacje z Raiffeisen Zentralbankiem w sprawie emisji nowych akcji.

W kwietniu Raiffeisen ma przedstawić ostateczną ofertę. 'Zarząd Banku prowadzi negocjacje z Raiffeisen Zentralbank Oesterreich AG w sprawie dokapitalizowania banku, z uwzględnieniem uprzywilejowanej pozycji Poczty Polskiej' - powiedział PAP Mariusz Krupa, rzecznik prasowy Banku Pocztowego.

'W kwietniu Raiffeisen ma przedstawić ostateczną ofertę' - dodał.

Austriacka grupa bankowa Raiffeisen Zentralbank (RZB) potwierdziła w czwartek, że prowadzi wyłączne negocjacje na temat strategicznej współpracy z polskim Bankiem Pocztowym SA. RZB powinien teraz do 6 kwietnia złożyć wiążącą ofertę, która następnie zostanie oceniona przez akcjonariuszy banku.

'Nasz proces badania banku pokazał, że Bank Pocztowy byłby dla nas idealnym partnerem i dzięki niemu moglibyśmy umocnić naszą pozycję w sektorze bankowości detalicznej' - powiedział Jeff Millikan, prezes Raiffeisen Bank Polska.

'Poszukujemy strategicznej współpracy, która umożliwiłaby nam umocnienie naszej pozycję na polskim rynku, który jest jednym z sześciu najważniejszych obszarów działania RZB' - dodał Millikan. Bank Pocztowy planuje w tym roku promocję swoich usług bankowych dla klientów indywidualnych. 'W tym roku będziemy mieli system informatyczny, dzięki któremu będziemy mogli wyjść z szeroką ofertą reklamową. Jeszcze w tym roku planujemy promocję usług bankowych' - powiedział Krupa.

Bank dysponuje siecią 53 oddziałów, 35 filii. Usługi indywidualne są realizowane w 7800 urzędach pocztowych. Na wszystkich można założyć konto indywidualne, dokonać wpłat na ZUS, większość z nich oferuje też lokaty i kredyty.

'Jesteśmy narzędziem finansowym Poczty Poskiej, ale mamy też ofertę dla indywidualnych klientów, którzy mieszkają szczególnie w takich rejonach mało ubankowionych. Z drugiej strony interesuje nas rynek masowych płatności. Od 1999 roku jesteśmy liderem płatności ZUS-owskich, mamy 25 proc. rynku tych płatności' - powiedział Krupa.

Bank Pocztowy powstał w 1990 roku. Początkowo w całości należał do Polskiej Poczty, Telegrafu i Telefonu. Po podziale firmy na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską, 51 proc. udziałów w Banku Pocztowym przypadło Telekomunikacji, a 49 proc. Poczcie. W 1997 roku w ramach dokapitalizowania banku doszedł jeszcze jeden udziałowiec: Prokom Investment.

W 2000 roku Poczta Polska zaczęło się szykować do otwarcia rynku usług pocztowych, co ma nastąpić w 2003 roku i postanowiła zwiększyć swoje udziały w Banku Pocztowym i rozszerzyć jego działalność o obsługę klientów indywidualnych. Wtedy Poczta odkupiła od TPSA jej akcje Banku Pocztowego oraz część akcji od Prokom Investment i ukształtowała się obecna struktura własności: 66,6 proc. akcji i 74,2 proc. głosów na WZA należy do Poczty Polskiej SA, 33 proc. akcji i 25,8 proc. głosów na WZA do Prokom Investment SA, kilka pojedynczych akcji należy do osób prywatnych.

Aktywa Banku Pocztowego wynoszą 280 mln euro. W 1999 roku bank wypracował zysk netto w wysokości 7 mln 807,42 tys. zł. Rok 1999 zamknął się sumą bilansową w wysokości 822 mln 786,21 tys. zł

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)