Notowania

banki
27-09-2018 (14:31)

UOKiK i RPO nie pomogą bitcoinowcom. Konta mogą być zamykane

Czołowe instytucje strzegące praw konsumentów nie będą interweniować w sprawie zamykania kont bankowych firmom z rynku kryptowalut. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin nie otrzymało spodziewanego wsparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews)
Państwowe instytucje nie pomogą społeczności kryptowalutowej.

Zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie widzą podstaw do podjęcia jakichkolwiek działań przeciwko bankom, które odmawiają prowadzenia konta firmom osobom profesjonalnie zajmującym się handlem kryptowalutami - wynika z odpowiedzi tych instytucji na list Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin (PSB).

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu organizacja reprezentująca interesy społeczności kryptowalutowej napisała do RPO i UOKiK z prośbą o interwencję. Chodziło o działania kilkunastu banków, które zaczęły zamykać rachunki podmiotom zarabiającym na obrocie kryptowalutami takimi jak bitcoin. Mowa m.in. o giełdach, kantorach czy platformach obrotu.

PSB liczyło na poparcie i zmuszenie banków do zaprzestania wypowiadania umów i odmowy zawierania nowych z takimi firmami. Dotyczy to czołówki największych banków działających w Polsce. Pierwszym głośnym przypadkiem tego typu był - opisywany także w money.pl - przykład BZ WBK z końcówki ubiegłego roku.

"Wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut również do nielegalnej lub nieetycznej działalności, bank opierając się na określonej w kodeksie cywilnym zasadzie swobody umów podjął decyzję o nienawiązywaniu, co do zasady, relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, gdy współpraca została już podjęta" - wskazywał wtedy BZ WBK.

Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami

Decyzje banków odbijają się m.in. na wszystkich klientach firm obracających kryptowalutami, bo mogą nie być w takiej sytuacji obsługiwani w zakresie wypłat w złotych. Rośnie też pole do popisu dla zagranicznych pośredników, którzy mogą nie podlegać polskim przepisom.

Jak wskazuje PSB, "RPO w swojej odpowiedzi skupił się jedynie na poruszanej w piśmie kampanii informacyjnej NBP i KNF, ignorując całkowicie wątek zamykania rachunków bankowych i praktyczne uniemożliwienie działania podmiotów z branży kryptowalutowej".

Natomiast "w ocenie UOKiKu, 15 banków wypowiadających umowy rachunku bankowego nie posiada tzw. „kolektywnej pozycji dominującej”, a ich działania UOKIK uznaje za uzasadnione przez brak szczególnych regulacji rynku kryptowalut". Jednocześnie UOKiK podziękował za "cenny sygnał rynkowy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2018

Mark2Dlatego wszystkie poważniejsze giełdy i firmy wyniosły sie z Polski. Teraz to, co Szwajcarzy nazywają gospodarką 2.0 albo gospodarką opartą na wiedzy, … Czytaj całość

27-09-2018

JuliuszPonieważ kryptowaluty stają się coraz szerzej używanie i akceptowane na świecie i np. w Japonii są już normalną walutą, warto przestrzec, z jakimi … Czytaj całość

27-09-2018

PosejdonKrypto waluty to Chazarska piramida finansowa do okradania medialnie nagonionych naiwniaków.

Rozwiń komentarze (12)