Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

UOKiK i RPO nie pomogą bitcoinowcom. Konta mogą być zamykane

12
Podziel się:

Czołowe instytucje strzegące praw konsumentów nie będą interweniować w sprawie zamykania kont bankowych firmom z rynku kryptowalut. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin nie otrzymało spodziewanego wsparcia.

Państwowe instytucje nie pomogą społeczności kryptowalutowej.
Państwowe instytucje nie pomogą społeczności kryptowalutowej. (PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews)

Zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie widzą podstaw do podjęcia jakichkolwiek działań przeciwko bankom, które odmawiają prowadzenia konta firmom osobom profesjonalnie zajmującym się handlem kryptowalutami - wynika z odpowiedzi tych instytucji na list Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin (PSB).

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu organizacja reprezentująca interesy społeczności kryptowalutowej napisała do RPO i UOKiK z prośbą o interwencję. Chodziło o działania kilkunastu banków, które zaczęły zamykać rachunki podmiotom zarabiającym na obrocie kryptowalutami takimi jak bitcoin. Mowa m.in. o giełdach, kantorach czy platformach obrotu.

PSB liczyło na poparcie i zmuszenie banków do zaprzestania wypowiadania umów i odmowy zawierania nowych z takimi firmami. Dotyczy to czołówki największych banków działających w Polsce. Pierwszym głośnym przypadkiem tego typu był - opisywany także w money.pl - przykład BZ WBK z końcówki ubiegłego roku.

"Wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut również do nielegalnej lub nieetycznej działalności, bank opierając się na określonej w kodeksie cywilnym zasadzie swobody umów podjął decyzję o nienawiązywaniu, co do zasady, relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, gdy współpraca została już podjęta" - wskazywał wtedy BZ WBK.

Zobacz także: Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami

Decyzje banków odbijają się m.in. na wszystkich klientach firm obracających kryptowalutami, bo mogą nie być w takiej sytuacji obsługiwani w zakresie wypłat w złotych. Rośnie też pole do popisu dla zagranicznych pośredników, którzy mogą nie podlegać polskim przepisom.

Jak wskazuje PSB, "RPO w swojej odpowiedzi skupił się jedynie na poruszanej w piśmie kampanii informacyjnej NBP i KNF, ignorując całkowicie wątek zamykania rachunków bankowych i praktyczne uniemożliwienie działania podmiotów z branży kryptowalutowej".

Natomiast "w ocenie UOKiKu, 15 banków wypowiadających umowy rachunku bankowego nie posiada tzw. „kolektywnej pozycji dominującej”, a ich działania UOKIK uznaje za uzasadnione przez brak szczególnych regulacji rynku kryptowalut". Jednocześnie UOKiK podziękował za "cenny sygnał rynkowy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Różowa Panter...
6 lat temu
Ale Rydzyka to wiedzą jak i za ile dotować. Trzeba założyć sobie konto w banku w Irlandii, która jest rajem podatkowym, kryptowaluty zamieniać na EURO, a później transferować te pieniądze do Polski na rachunek EURO w kantorze walutowym. Dookoła można ich ominąć. Co? Zablokują przelew z Irlandii?
Różowa Panter...
6 lat temu
Ale Rydzyka to wiedzą jak i za ile dotować. Trzeba założyć sobie konto w banku w Irlandii, która jest rajem podatkowym, kryptowaluty zamieniać na EURO, a później transferować te pieniądze do Polski na rachunek EURO w kantorze walutowym. Dookoła można ich ominąć. Co? Zablokują przelew z Irlandii?
Kret
6 lat temu
Wobec przypadków wykorzystywania Dolarów, Euro, Peso, Riali itd. również do nielegalnej lub nieetycznej działalności, banki powinny w ogóle zaniechać działalności.
Jay M
6 lat temu
Pracuje, żyje z tego rynku od 3 lat, nie narzekam, owszem ten rok był ciężki, trzeba było ostrożniej, nie być zachlannym tak jak do połowy grudnia 2017 ale kto chce ten ma.
Juliusz
6 lat temu
Ponieważ kryptowaluty stają się coraz szerzej używanie i akceptowane na świecie i np. w Japonii są już normalną walutą, warto przestrzec, z jakimi bankami możemy mieć kłopoty. Zwłaszcza, że banki te mogą mieć poważne problemy w przyszłości z dostosowaniem się do realiów nadchodzącej Ekonomii 2.0. 1) PKO Bank Polski SA 2) Raiffeisen Polbank SA 3) Bank Polska Kasa Opieki SA 4) mBank SA 5) Idea Bank SA 6) Bank Zachodni WBK SA 7) Bank BPH SA 8) Bank Ochrony Środowiska SA 9) Alior Bank SA 10) Credit Agricole Bank Polska SA 11) Deutsche Bank Polska SA 12) ING Bank Śląski SA 13) Bank Millenium SA 14) Krakowski bank Spółdzielczy 15) Bank Pocztowy SA