Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
UOKiK i RPO nie pomogą bitcoinowcom. Konta mogą być zamykane

UOKiK i RPO nie pomogą bitcoinowcom. Konta mogą być zamykane

Państwowe instytucje nie pomogą społeczności kryptowalutowej. Fot. PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews
Państwowe instytucje nie pomogą społeczności kryptowalutowej.

Czołowe instytucje strzegące praw konsumentów nie będą interweniować w sprawie zamykania kont bankowych firmom z rynku kryptowalut. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin nie otrzymało spodziewanego wsparcia.

Zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie widzą podstaw do podjęcia jakichkolwiek działań przeciwko bankom, które odmawiają prowadzenia konta firmom osobom profesjonalnie zajmującym się handlem kryptowalutami - wynika z odpowiedzi tych instytucji na list Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin (PSB).

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu organizacja reprezentująca interesy społeczności kryptowalutowej napisała do RPO i UOKiK z prośbą o interwencję. Chodziło o działania kilkunastu banków, które zaczęły zamykać rachunki podmiotom zarabiającym na obrocie kryptowalutami takimi jak bitcoin. Mowa m.in. o giełdach, kantorach czy platformach obrotu.

Czytaj więcej: Bitcoinowcy krytykują projekt podatkowy MF. "Rozwiązania krzywdzące inwestorów"

PSB liczyło na poparcie i zmuszenie banków do zaprzestania wypowiadania umów i odmowy zawierania nowych z takimi firmami. Dotyczy to czołówki największych banków działających w Polsce. Pierwszym głośnym przypadkiem tego typu był - opisywany także w money.pl - przykład BZ WBK z końcówki ubiegłego roku.

"Wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut również do nielegalnej lub nieetycznej działalności, bank opierając się na określonej w kodeksie cywilnym zasadzie swobody umów podjął decyzję o nienawiązywaniu, co do zasady, relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, gdy współpraca została już podjęta" - wskazywał wtedy BZ WBK.

Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami


Decyzje banków odbijają się m.in. na wszystkich klientach firm obracających kryptowalutami, bo mogą nie być w takiej sytuacji obsługiwani w zakresie wypłat w złotych. Rośnie też pole do popisu dla zagranicznych pośredników, którzy mogą nie podlegać polskim przepisom.

Jak wskazuje PSB, "RPO w swojej odpowiedzi skupił się jedynie na poruszanej w piśmie kampanii informacyjnej NBP i KNF, ignorując całkowicie wątek zamykania rachunków bankowych i praktyczne uniemożliwienie działania podmiotów z branży kryptowalutowej".

Natomiast "w ocenie UOKiKu, 15 banków wypowiadających umowy rachunku bankowego nie posiada tzw. „kolektywnej pozycji dominującej”, a ich działania UOKIK uznaje za uzasadnione przez brak szczególnych regulacji rynku kryptowalut". Jednocześnie UOKiK podziękował za "cenny sygnał rynkowy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

uokik, banki, rpo, list, kryptowaluty, psb
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Różowa Pantera
2018-10-02 00:50
Ale Rydzyka to wiedzą jak i za ile dotować. Trzeba założyć sobie konto w banku w Irlandii, która jest rajem podatkowym, kryptowaluty zamieniać na EURO, a później transferować te pieniądze do Polski na rachunek EURO w kantorze walutowym. Dookoła można ich ominąć. Co? Zablokują przelew z Irlandii?
Różowa Pantera
2018-10-02 00:50
Ale Rydzyka to wiedzą jak i za ile dotować. Trzeba założyć sobie konto w banku w Irlandii, która jest rajem podatkowym, kryptowaluty zamieniać na EURO, a później transferować te pieniądze do Polski na rachunek EURO w kantorze walutowym. Dookoła można ich ominąć. Co? Zablokują przelew z Irlandii?
Kret
2018-09-28 12:18
Wobec przypadków wykorzystywania Dolarów, Euro, Peso, Riali itd. również do nielegalnej lub nieetycznej działalności, banki powinny w ogóle zaniechać działalności.
Pokaż wszystkie komentarze (12)