Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

BZ WBK wypowiada umowy firmom handlującym bitcoinami. Zwykli klienci mogą spać spokojnie

24
Podziel się:

To efekt polityki banku przyjętej wobec kryptowalut, które mogą - jego zdaniem - służyć m.in. "praniu pieniędzy".

BZ WBK nie wszystkim klientom pozwoli handować bitcoinami.
BZ WBK nie wszystkim klientom pozwoli handować bitcoinami. (REPORTER)
bEKSJdfV

Firmy zajmujące się handlem bitcoinami nie założą konta w BZ WBK. Te, które są klientami banku, za chwilę mogą się spodziewać wypowiedzenia umowy. To efekt polityki banku przyjętej wobec kryptowalut, które mogą - jego zdaniem - służyć m.in. praniu pieniędzy. Jak podkreśla, zwykły Kowalski bez problemu może z konta płacić za bitcoiny.

"Nie wypowiadamy umów osobom fizycznym , które w sposób standardowy kupują/sprzedają kryptowaluty" - wynika z oświadczenia BZ WBK.

To odpowiedź banku na publikację money.pl, w której opisaliśmy sytuację klienta jednego z oddziałów banku, który dostał wypowiedzenie umowy dotyczącej prowadzenia konta w związku z dokonywanymi przez niego transakcjami na bitcoinach.

bEKSJdfX

Oddział BZ WBK ze Zduńskiej Woli powołał się na regulamin, w którym jest mowa o tym, że w przypadku wykorzystywania rachunku bankowego dla celów niezgodnych z przepisami prawa może taką umowę wypowiedzieć. W uzasadnieniu wskazano, że obrót bitcoinami nie jest jednoznacznie objęty przepisami polskiego prawa.

Bank przyznaje, że taka polityka w stosunku do kryptowalut została przyjęta, ale dotyczy to tylko i wyłącznie podmiotów, dla których handel bitcoinami jest działalnością stricte zarobkową.

Zobacz także: Prezes ING ostrzega przed kryptowalutami. "To niebezpieczne"

"Wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut również do nielegalnej lub nieetycznej działalności, bank opierając się na określonej w kodeksie cywilnym zasadzie swobody umów podjął decyzję o nienawiązywaniu, co do zasady, relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, gdy współpraca została już podjęta" - czytamy w komunikacie BZ WBK.

bEKSJdgd

Jak precyzuje, dotyczy to przykładowo giełd kryptowalut, kantorów handlujących w przewadze kryptowalutami lub innych klientów, dla których taki handel jest głównym przedmiotem działalności.

BZ WBK uzasadnia swoje decyzje m.in. stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego, która wskazuje na bardzo wysokie ryzyko inwestowania w bitcoiny i inne tego typu waluty wirtualne. Do tego powołuje się na prawo bankowe, które nakłada na banki obowiązek dołożenia szczególnej staranności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych środków i przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

W odniesieniu do konkretnego pisma, dotyczącego wypowiedzenia umowy klientowi, BZ WBK odmawia komentarza. Wskazuje przy tym na obowiązek zachowania tajemnicy bankowej.

"Bank nie może się wypowiadać na temat poszczególnych klientów" - podkreśla.

bEKSJdge

Poniżej przypominamy treść pisma, które trafiło do internetu.

źródło: wykop.pl

bEKSJdgy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
anty
4 lata temu
nielegalne? a ja sądzę,że banksterka wie, ze nie ma nad bitcoinami żądnej kontroli i dlatego się tego boi....
darko
4 lata temu
walic ten bank
powodzenia
4 lata temu
a pluje na ten bank, poczta pantoflowa zadziała
bEKSJdgz
strzał w kola...
4 lata temu
Jak można blokować rachunki kiedy Klient nie robi nic złego? Inwestuje srodki na własną odpowiedzialność. Z tego co się orientuję kryptowaluty nie są w Polsce zakazane. BZ WBK stracił w moich oczach wiarygodność jako partner biznesowy. Nie mam u nich żadnych produktów i po tym co przeczytałem mieć nie będę.
qwert
4 lata temu
"Wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut również do nielegalnej lub nieetycznej działalności,..." Zwykłe pieniądze też mogą być tak wykorzystywane, a nikomu z definicji nie zamykają kont.
...
Następna strona