Notowania

banki
07.11.2018 09:27

Rosną zyski Pekao. Przebiły nawet najśmielsze prognozy analityków

Pekao pochwalił się dobrymi wynikami. Bank tylko w trzecim kwartale miał 606 mln zł zysku. Tym samym przebił prognozy analityków i poprawił osiągnięcie sprzed roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
Na czele Pekao stoi prezes Michał Krupiński.

Drugi największy pod względem aktywów bank w Polsce odkrył karty. Z raportu finansowego opublikowanego w środę wynika, że zysk netto wypracowany przez Pekao między lipcem i wrześniem wyniósł dokładnie 605,79 mln zł wobec 536,22 mln zł z analogicznego okresu ubiegłego roku.

"To najwyższy zysk netto trzeciego kwartału od trzech lat, osiągnięty dzięki podtrzymaniu solidnej dynamiki dochodów i dobrej kontroli kosztowej. Bank Pekao znacząco podnosi rentowność i potwierdza silną pozycję kapitałową" - czytamy w komunikacie.

Banku nie docenili analitycy, którzy w większości spodziewali się niższych zysków. Średnia prognoz dwunastu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wynosiła 581 mln zł. Nawet najodważniejsze szacunki (592 mln zł) okazały się zbyt zachowawcze.

Wzrosły zarówno wyniki z tytułu odsetek jak i prowizji oraz opłat. W pierwszym przypadku mowa o 1 mld 258 mln zł wobec 1 mld 152 mln zł rok wcześniej. Na opłatach i prowizjach Pekao wypracował 619 mln zł, a przed rokiem 580 mln zł.

Uwzględniając także zyski z pierwszych dwóch kwartałów wychodzi na to, że Pekao zarobił "na czysto" 1 mld 538 mln zł. To oznacza progres o 8,2 proc. w porównaniu z pierwszymi dziewięcioma miesiącami 2017 roku.

Bank Pekao SA pojawił się w finansowej stolicy świata. To pierwszy polski bank w Londynie

- Nasz bank rośnie dynamicznie, stając się instytucją finansową pierwszego wyboru dla coraz większej liczby klientów. Poprawiamy dochodowość oraz efektywność operacyjną przy zachowaniu konserwatywnego podejścia do ryzyka - komentuje Michał Krupiński, prezes Pekao.

O tym, że środki klientów są coraz bezpieczniejsze może świadczyć m.in. wzrost współczynnika kapitałowego (TCR), który wynosi 17 proc.

Łączne aktywa banku na koniec września miały wartość 183,3 mld zł. To plasuje go na drugim miejscu w rankingu największych instytucji w sektorze bankowym.

Pekao SA jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20. Należy też do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-11-2018

edCóż ten bank wyprodukował ? Podwyższając marże, oprocentowania itp okradał klientów, doprowadzał do ruiny firmy. Jest czym się chwalić?

07-11-2018

JAGNoale Ciemny Lud lubi być okradany przez morawieckich banksterów. I prosi o jeszcze.

07-11-2018

BetaTaka jest prawda - Banki się bogacą a ludzie biednieją - ale czy tak powinno być i o czym to świadczy ?

Rozwiń komentarze (11)