Notowania

Polskie banki odporne na kryzys. PKO BP i Pekao SA zaliczyły próbę

Wzrost gospodarczy wyhamował a bezrobocie urosło. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego sprawdził, jak PKO BP i Peako SA poradziłyby sobie przy takim scenariuszu. Okazało się, że nawet w przypadku największego załamania obie instytucje wyszłyby bez szwanku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)
Europejski Urząd Nadzoru sprawdził, jak polskie banki by sobie poradziły, gdyby wyhamował wzrost PKB i urosło bezrobocie.

Tegoroczne badanie przeprowadzono na próbie 48 europejskich banków, obejmujących łącznie około 70 proc. aktywów bankowych w Unii Europejskiej oraz Norwegii. Polskę reprezentowały PKO BP i Peako SA.

Scenariusz niekorzystnych warunków obejmował spadek PKB o 0,2 proc. i bezrobocie na poziomie 9,2 proc. Taki kryzys miałby mieć miejsce w latach 2018-2020. Okazało się, że polskie banki poradziłyby sobie śpiewająco w takich warunkach.

Pekao zaangażował się we wspieranie polskich firm wychodzących za granicę

„Pomimo zastosowania dodatkowego szoku makroekonomicznego dla Polski, zakładającego znaczne osłabienie gospodarcze (spadek PKB Polski w okresie prognozy, tj. w latach 2018- 2020), wyniki stress testów wskazują na wysoką odporność polskich banków" – podała w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego.

KNF twierdzi, że tym co stanowi o sile polskich banków jest możliwość budowania buforów kapitałowych, które nawet w sytuacjach kryzysowych pozwalają na stabilne funkcjonowanie instytucji bankowych.

Testy warunków skrajnych są narzędziem nadzorczym, które służy oszacowaniu wypłacalności banków w przypadku wystąpienia teoretycznego szoku makroekonomicznego (m.in. spowolnienie gospodarcze na świecie, wzrost bezrobocia oraz osłabienie złotego względem euro i franka szwajcarskiego).

Komisja ocenia sytuację sektora jako stabilną. Sprzyja jej zarówno utrzymujące się wysokie tempo wzrostu, dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy, jak i poprawa nastrojów przedsiębiorstw i konsumentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bankowość, dane knf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-11-2018

SlavI dlatego mam konto w PKO a nie jakimś tam Xbanku.

02-11-2018

FranciszekLaurki już rozdane, a teraz poczekamy i zobaczymy jak nasze "narodowe championy" sobie poradzą z rzeczywistym spowolnieniem. Nie jestem optymistą ale … Czytaj całość

02-11-2018

krzysztofja mam w bgż , chwalę sobie konto optymalne. zero za prowadzenie, aplikacja mobilna

Rozwiń komentarze (10)