Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bank
04.11.2008 15:06

Banki przykręcają śrubę. O kredyt będzie trudniej

Przez kiepskie perspektywy gospodarki banki mniej chętnie chcą pożyczać pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

*Banki spodziewają się znacznego zaostrzenia polityki kredytowej w IV kwartale 2008 roku. *

Jak wynika z raportu _ Sytuacja na rynku kredytowym _opublikowanego przez Narodowy Bank Polski bankowcy oczekują spadku popytu na kredyty długoterminowe dla przedsiębiorstw oraz na kredyty mieszkaniowe. Wzrosnąć ma natomiast popyt na kredyty konsumpcyjne, mimo, że jednocześnie przewiduje się zaostrzenie polityki kredytowej w tym segmencie.

_ - Banki zaostrzyły w III kwartale kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Utrzymała się trwająca od ponad roku tendencja wzrostu marż kredytowych zarówno dla kredytów o normalnym, jak i podwyższonym ryzyku. Zaostrzenie polityki kredytowej było związanie głownie z ryzykiem dotyczącym przyszłej sytuacji gospodarczej _ - podano w raporcie.

Banki negatywnie oceniają perspektywy przyszłej sytuacji gospodarczej. Ponad 83 proc. banków wskazało na ryzyko związane z przyszłą sytuacją gospodarczą jako przyczynę zaostrzenia polityki kredytowej.

Autorzy raportu zauważają, że nastąpił niewielki wzrost popytu w sektorze biznesowym, który nie dotyczył jedynie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Główną przyczyną wzrostu popytu było zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji oraz na finansowanie kapitału obrotowego i zapasów._ - W IV kwartale 2008 r. banki spodziewają się znacznego zaostrzenia polityki kredytowej wobec obu grup przedsiębiorstw. W opinii banków nastąpi spadek popytu na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw, natomiast popyt na pozostałe rodzaje kredytów będzie rósł _ - napisano w raporcie.

ZOBACZ TAKŻE:

Według ankiety w ostatnich miesiącach nastąpiło zaostrzenie polityki kredytowej względem kredytów mieszkaniowych. Banki ponownie podniosły marże kredytowe, zwiększyły również pozaodsetkowe koszty kredytu i wymagany udział własny w inwestycji. Było to związane z ryzykiem dotyczącym przyszłej sytuacji gospodarczej.

_ - Popyt na kredyty mieszkaniowe nieznacznie spadł, co banki przypisały sytuacji na rynku mieszkaniowym i zaostrzeniu warunków udzielania kredytów mieszkaniowych. W IV kwartale banki spodziewają się dalszego zaostrzenia polityki kredytowej, a także spadku popytu na kredyty mieszkaniowe _ - napisano w raporcie.

Banki zauważają także zaostrzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych. Mimo to miał miejsce wzrost popytu na tego rodzaje kredyty, wynikający, w ocenie banków, z rosnącego zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

| Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. Uzyskane odpowiedzi mogą nie uwzględniać stanowiska innych pionów banku niż pion kredytowy. Ankieta została przeprowadzona na przełomie września i października wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 72,1 proc.. |
| --- |

Tagi: bank, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz