Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barroso zapowiada unijny system likwidacji banków

0
Podziel się:

Europejscy ministrowie osiągnęli porozumienie w sprawie tak zwanej unii bankowej.

Barroso zapowiada unijny system likwidacji banków
(AP/Fotolink/East News)

Przewodniczący KE Jose Barroso zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zaproponuje wspólny system kontrolowanej likwidacji banków w UE. Ma ona zakładać m.in. utworzenie agencji, która będzie współdecydować o tym, czy dany bank w UE powinien być zlikwidowany.

Barroso na konferencji prasowej po szczycie UE poświęconym m.in. unii bankowej zaznaczył, że dużym krokiem naprzód w jej tworzeniu są uzgodnienia ministrów w sprawie _ wspólnego podejścia do postępowania z upadającymi bankami bez polegania na podatnikach _. Zapowiedział, że finalne uzgodnienie tej kwestii między Parlamentem Europejskim a ministrami powinno najpóźniej nastąpić do końca roku.

Porozumienie to ministrowie osiągnęli w nocy z środy na czwartek. Zakłada ono m.in., że w pierwszym rzędzie za kłopoty banków mają płacić ich udziałowcy, inni inwestorzy, a na końcu właściciele dużych depozytów. Ma to uchronić podatników przed kosztami wspierania banków przez rządy. Następnym krokiem ma być wspólna, bardziej zcentralizowana naprawa lub likwidacja upadających banków. Decyzja o tym, czy dany bank powinien być zlikwidowany, bo np. zagraża stabilności całego systemu bankowego, ma być w większym stopniu podejmowana przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny.

_ - Komisja Europejska zaprezentuje swoją propozycję mechanizmu wspólnej, uporządkowanej likwidacji banków w ciągu następnych dwóch tygodni. To zapewni skuteczne podejmowanie decyzji wobec banków w trudnościach w ramach wspólnego mechanizmu _ - powiedział Barroso zaznaczając, że zapobiegnie to powtarzaniu błędów z przeszłości w postępowaniu z upadającymi bankami.

Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na tej samej konferencji zaznaczył, że dająca pewność unia bankowa i bardziej skoordynowana naprawa banków pozwolą na przywrócenie kredytowania gospodarki przez banki. _ Porozumienie ministrów jest następnym ważnym krokiem naprzód (w tworzeniu unii bankowej) i jest ważnym pomostem dla wspólnej likwidacji banków _ - powiedział zaznaczając, że wszyscy przywódcy są głęboko do tego kroku przekonani. Wcześniej wątpliwości zgłaszały Niemcy.

_ - Czekamy na propozycję Komisji, która powinna być przyjęta w ciągu roku, pod koniec obecnej kadencji PE _ - powiedział Van Rompuy. Dodał, że drugim _ pomostem _ w kierunku unii bankowej jest uzgodnienie przez eurogrupę warunków bezpośredniej rekapitalizacji banków w kłopotach z funduszu ratunkowego strefy euro EMS.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej ze strefą euro? Ważne decyzje Na szczycie w Brukseli uzgodniono plan na najbliższe lata. Najdalej idące decyzje podjęto w sprawie banków.
Jak przeprowadzić upadłość spółki Wszczęcie postępowania upadłościowego następuje tylko na wniosek dłużnika lub każdego z wierzycieli.
Mają pomysł, co robić z upadającymi bankami Miałby to być pierwszy krok w kierunku tak zwanej unii bankowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)