Notowania

banki
12.12.2018 09:08

BGŻ znikł z nazwy banku. Klamka zapadła

Marka BGŻ przetrwała 43 lata. Francuski właściciel zdecydował we wtorek, że nie będzie mu już potrzebna - uchwalono na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk/East News)
Z przedrostkiem BGŻ Francuzi wytrzymali trzy lata

Kontrolę na Bankiem Gospodarki Żywnościowej drugi największy bank w Europie, francuski BNP Paribas przejął trzy lata temu. I długo zastanawiał się czy zrezygnować z liczącej wiele lat na rynku nazwy.

Ostateczną decyzję podjęto na walnym zgromadzeniu 11 grudnia. Bank będzie funkcjonował pod szyldem BNP Paribas Bank Polska - wynika z uchwały akcjonariuszy.

Oznacza to, że będzie działał teraz pod wspólną nazwą francuskiego właściciela - tak jak na większości rynków, gdzie bank prowadzi działalność. BNP Paribas to zbyt duża instytucja, żeby dodawać sobie przedrostek w nazwie.

Koniec gospodarczego boomu. Czas na spowolnienie:

Poza tym bank od dawna nie jest skoncentrowany na rolnictwie, czy branży żywnościowej a rozwija się w Polsce już jako normalny bank detaliczny, konkurujący o masowego klienta. Utrzymywanie nazwy "Bank Gospodarki Żywnościowej" straciło sens.

Jak na pozycję BNP Paribas na europejskim rynku - drugie miejsce po brytyjskim HSBC - i tak można powiedzieć, że obecnie bank może nie spełniać ambicji francuskiego właściciela. BNP Paribas Bank Polska zajmuje dopiero ósme miejsce pod względem aktywów w Polsce, za Alior Bankiem. Kto wie, czy wkrótce nie poznamy jakichś planów przejęcia? Na celowniku może być teoretycznie grupa Czarneckiego (Getin Noble i Idea Bank), która pilnie potrzebuje kapitału, ale niewykluczone, że i Alior, który konkuruje w ramach grupy PZU z Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, bnp, bgz, zmiana nazwy, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2018

MonikaPolacy powinni mieć konta tylko w Polskim Banku ! Nigdy w zagranicznym ! Trzeba rozwijać Polską gospodarkę u siebie w kraju !

12-12-2018

pikusNo to trzeba rozwinac zagle i plynac do innego banku bo BGZ jest niepewny.

12-12-2018

Obecny klientJako klient mogę podziękować temu bankowi !!!!

Rozwiń komentarze (84)