Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były analityk HSBC oskarżony o szpiegostwo

0
Podziel się:

Informatyk usłyszał zarzut udostępniania tajnych informacji władzom obcych państw. Robił to dla zysku.

Były analityk HSBC oskarżony o szpiegostwo
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bECFUePV

Były analityk komputerowy genewskiego oddziału banku HSBC został w czwartek oskarżony przez władze Szwajcarii o szpiegostwo przemysłowe i udostępnianie tajnych informacji władzom obcych państw. Prokuratura tłumaczy, że robił to dla zysku.

Agencja Reutera przypomina, że oskarżony to Herve Falciani - były analityk działu IT (technologii informacyjnych) genewskiego oddziału bankowości prywatnej HSBC. Prokuratura uważa, że złamał państwowe prawo dotyczące tajemnic informacyjnych. Falciani miał przekazać władzom Francji i Hiszpanii dane na temat tysięcy kont bankowych. Wcześniej oskarżony tłumaczył, że jego działalność miała na celu pomoc Paryżowi i Madrytowi w ściganiu obywateli unikających płacenia podatków.

Jednak szwajcarska prokuratura twierdzi, że analityk czerpał zyski ze swojej działalności. Oskarża go też o chęć sprzedaży tajnych informacji bankom z Libanu.

bECFUePX

_ Traktowany jako bohater za granicą, posiadający korzenie francuskie i włoskie mężczyzna odpowie za przestępstwa przed szwajcarskim sądem. Krajowe procedury nie wykluczają możliwości przeprowadzenia postępowania sądowego pod nieobecność oskarżonego _ - poinformowało biuro prokuratury generalnej odnosząc się do tego, że Falciani uciekł do Francji.

W wywiadzie opublikowanym we wtorek we francuskiej gazecie _ La Croix _ atakował on władze w Bernie w związku ze stawianymi mu zarzutami.

_ - Walka z korupcją przysporzyła mi wielu problemów. Mam jednak satysfakcję, że wraz z innymi udało mi się spełnić obywatelski obowiązek _ - tłumaczył były analityk HSBC.

W styczniu 2009 roku we Francji rozpoczęło się postępowanie ws. genewskiego oddziału bankowości prywatnej HSBC i jego praktyk. Nieuczciwe praktyki instytucji wyszły na jaw w 2008 r., gdy 26 grudnia Falciani dostarczył francuskim władzom podatkowym kilkadziesiąt gigabajtów tajnych informacji zawierających dane francuskich klientów HSBC z lat 2005-2006.

bECFUeQd

Na tej podstawie francuski wymiar sprawiedliwości sporządził listę ok. 3000 nazwisk potencjalnych oszustów podatkowych. Lista ta obejmowała zarówno klientów już rozliczonych z francuskim urzędem podatkowym z tytułu posiadania konta w Szwajcarii, jak i tych, którzy takie konto ukrywali.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowi członkowie zarządu banku HSBC. Kim są? Zarząd banku powiększył się o dwie osoby. Do grona najważniejszych decydentów dołączył dyrektor finansowy oraz dyrektorka operacyjna.
Szpiegostwo na Litwie. Kolejny przypadek Podstawą do otwarcia dochodzenia były materiały przedstawione przez Departament Bezpieczeństwa Państwa - podała litewska prokuratura.
Referendum w Szwajcarii. "Krzyk przeciw kreacji pieniądza" Wygrana inicjatorów referendum spowoduje, że w szwajcarskim banku centralnym _ nie będą mogli drukować pieniędzy od rana do nocy _.
Skandal korupcyjny. Premier w ogniu krytyki Skandale korupcyjne sprawiły, że szybko rośnie poparcie dla utworzonej na początku br. nowej partii lewicowej Podemos. W sondażach zrównuje się ona z PP i PSOE.
bECFUeQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)