Notowania

kredyt w euro
12.12.2011 19:30

Coraz trudniej o kredyt w euro. Banki się wycofują

Analitycy radzą składać jednocześnie wnioski o kredyt w euro oraz w złotych, lecz przestrzegają przed ryzykiem kursowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Koniec roku przyniósł zwiększone zainteresowanie kredytami w euro, tymczasem banki ograniczają ich dostępność. Analitycy radzą składać jednocześnie wnioski o kredyt w euro oraz w złotych, lecz przestrzegają przed ryzykiem kursowym.

Jak podał Home Broker, kredyty w euro oferuje 13 banków. Jednak PKO BP zapowiedział wycofanie się z kredytowania w euro, mBank i Multibank zaostrzyły wymagania dotyczące wkładu własnego przy dużych kredytach, oczekując wkładu własnego w wysokości 15 proc.

_ - Wnioski o kredyt w euro leżą w bankach w długich kolejkach i zapewne wiele z nich nie zostanie rozpatrzonych przed końcem roku. Gdyby z jakiegoś powodu bank odmówił finansowania, możemy nie zdążyć złożyć kolejnego wniosku o kredyt przed wejściem w życie tzw. rekomendacji S, która utrudni wzięcie kredytu _ - powiedział analityk Home Brokera Arkadiusz Rojek.

Dodał, że radzi osobom, które starają się o kredyt w euro, aby asekuracyjnie złożyły też wniosek o finansowanie w złotych. Może się bowiem okazać, że kredytu w euro po prostu nie dostaną._ - Muszą wtedy tylko pamiętać, aby ten drugi wniosek złożyć w innym banku, bo nie można w jednym banku ubiegać się o dwa kredyty _ - powiedział Rojek.

Od 1 stycznia, zgodnie z rekomendacją S, banki będą musiały liczyć zdolność kredytową przy założeniu, że okres kredytowania jest nie dłuższy niż 25 lat, a rata kredytowa nie będzie mogła stanowić więcej niż 42 proc. dochodu netto. Według szacunków Home Brokera, dla kredytu na 35 lat zmniejszy to zdolność kredytową o 26 proc. dla zarabiających poniżej średniej krajowej (dziś w ich przypadku rata nie może stanowić więcej niż 50 proc. dochodu netto) oraz nawet o 43 proc. w przypadku zarabiających powyżej średniej (obecnie obowiązuje ich ograniczenie wysokości raty do 65 proc. dochodu).

Analitycy przypominają też o ryzyku kursowym. _ Kursy walutowe podlegają istotnym wahaniom i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będą się kształtowały w przyszłości _ - powiedział główny analityk Expandera Paweł Majtkowski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kredyt;w;euro;-;nizsza;rata;ale;,108,0,984940.html) Kredyt w euro - niższa rata, ale... Wysoki kurs i niskie oprocentowanie kuszą do zaciągania kredytów w euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t85979.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gigantyczne;roznice;w;marzach;kredytow;hipotecznych;w;euro,27,0,969499.html) Kredyt w euro? Uwaga na gigantyczne marże Eksperci radzą, aby zwrócić uwagę na wysokość marż, gdyż różnice bywają trzykrotne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/zaskakujaca;decyzja;dla;kredytobiorcow;w;euro,222,0,957150.html) Zaskakująca decyzja dla kredytobiorców w euro Europejski Bank Centralny zmienił stopy procentowe w eurolandzie.
Tagi: kredyt w euro, kredyt, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz