Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy powstanie bank hipoteczny Bud-Banku i PKO BP SA?

0
Podziel się:

Do końca roku może zostać zakończona procedura utworzenia banku hipotecznego na bazie Bud-Banku i PKO BP

- poinformował w środę wiceminister finansów Jacek Bartkiewicz.

'Rząd zamierza utworzyć na bazie Bud-Banku wspólny bank hipoteczny z bankiem PKO BP' - powiedział Bartkiewicz na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

'Na bazie licencji, którą ma Bud-Bank zamierzamy utworzyć bank hipoteczny z bankiem PKO BP. Proces licencyjny jest dwustopniowy i liczę na to, że tę procedurę jesteśmy w stanie do końca roku zakończyć' - dodał.

Zdaniem wiceministra finansów zainteresowanych rozpoczęciem działalności hipotecznej jest kilka zagranicznych banków hipotecznych, m.in duński i kanadyjski. Na polskim rynku działają obecnie trzy banki hipoteczne: HypoVereinsbank Bank Hipoteczny SA, Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny SA oraz Śląski Bank Hipoteczny SA, który w ostatnim czasie uzyskał zezwolenia Komisji Nadzoru Bankowego na rozpoczęcie działalności operacyjnej.

W środę podczas obrad sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Obowiązująca ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych została uchwalona 29 sierpnia 1997 roku i jest podstawowym aktem prawnym regulującym działalność banków hipotecznych w Polsce.

Komisja Finansów Publicznych zadecydowała w środę o powołaniu podkomisji, która zajmie się dalszymi pracami nad projektem. Projekt nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych ma usprawnić funkcjonowanie bankowości hipotecznej oraz wzmocnić rolę banków hipotecznych w finansowaniu zadań wynikających z programu gospodarczego rządu. Według rządu zmiany w ustawie mają przyczynić się do intensywniejszego wzrostu rynku budownictwa, rozwoju rynku kapitałowego, inwestowania na poziomie jednostek samorządu terytorialnego przez inwestycje infrastrukturalne czy zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Zasadnicze różnice między dotychczasowymi a proponowanymi uregulowaniami w ustawie dotyczą między innymi rozszerzenia podstawy emisji publicznych listów zastawnych oraz zwiększenia możliwości kredytowania przez banki hipoteczne.

W myśl proponowanych zmian włączeniu do podstawy emisji publicznych listów zastawnych uległyby listy zastawne nabyte przez bank hipoteczny i wierzytelności innych banków z tytułu udzielanych przez nie kredytów. Ponadto banki hipoteczne mogłyby emitować listy zastawne w oparciu o kredyty udzielone jednostkom samorządu terytorialnego bez wymogu zabezpieczenia hipotecznego. Poza tym projekt nowelizacji zwiększa limit wysokości pojedynczego kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia do 100 proc. bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości z obowiązującego obecnie limitu 80 proc.

Zgodnie z projektem w ciągu pierwszych trzech lat działalności wysokość środków pozyskanych z emisji obligacji, kredytów i pożyczek oraz lokat bankowych nie może przekroczyć 10-krotności kapitałów własnych. Obecnie limit ten wynosi 2-krotność kapitałów własnych. Ponadto nowela ma rozszerzyć zakres czynności banku hipotecznego m.in. o przyjmowanie lokat terminowych, emitowanie obligacji, prowadzenie rachunków bankowych obsługujących projekty inwestycyjne. Wprowadzenie projektowanych przepisów ustawy nie spowoduje zwiększenia wydatków, jak również zmniejszenia dochodów sektora finansów publicznych. W dłuższym okresie czasu może przynieść korzyści zarówno na rynku pracy, jak i dla budżetu państwa.

Publiczny list zastawny jest papierem wartościowym wyemitowanych na podstawie wierzytelności banku hipotecznego z tytułu udzielonych kredytów lub kredytów zabezpieczonych do pełnej wysokości wraz z odsetkami, gwarancją lub poręczeniem przez NBP, Europejski Bank Centralny, rządy lub banki centralne państw Unii Europejskiej.

Dwa banki hipoteczne HypoVereinsbank Bank Hipoteczny oraz Rheinhyp- BRE Bank Hipoteczny udzieliły do końca 2001 roku kredytów hipotecznych na sumę 557 mln zł i wyemitowały listy zastawne na sumę ponad 21 mln euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)