Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dywidendy instytucji finansowych nie powinny być wyższe niż 75 procent zysku

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleca, by instytucje finansowe przeznaczyły na dywidendę maksymalnie 75 procent zysku.

Dywidendy instytucji finansowych nie powinny być wyższe niż 75 procent zysku
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleca, by instytucje finansowe, czyli banki i ubezpieczyciele przeznaczyli na dywidendę maksymalnie 75 procent zysku za ten rok - podała w środę Komisja.

_ - KNF uznała, że w warunkach utrzymującego się podwyższonego ryzyka w otoczeniu zewnętrznym przejawiającego się w szczególności sytuacją międzynarodowych rynków finansowych oraz prognozami wzrostu gospodarczego, należy kontynuować politykę wzmacniania bazy kapitałowej instytucji finansowych działających w Polsce jako podstawy ich stabilności, bezpieczeństwa oraz dalszego rozwoju _ - napisano w komunikacie KNF.

Dodano, że w przypadku banków KNF zaleca, by dywidendę mogły wypłacić wyłącznie te, które spełniają warunki, m.in.: współczynnik wypłacalności (stosunek funduszy własnych banku do sumy aktywów i pozycji pozabilansowych ważonych ryzykiem) musi wynosić ponad 12 procent, współczynnik Tier 1 jest wyższy niż 9 procent.

Prognoza współczynnika wypłacalności na koniec 2013 roku w scenariuszach testów warunków skrajnych wynosi powyżej 12 procent. Prognoza współczynnika Tier 1 na koniec 2013 roku w scenariuszach testów warunków skrajnych jest wyższa niż 9 procent.

_ - Banki nie spełniające jednego lub więcej kryteriów powinny być zobligowane do zatrzymania 100 procent wypracowanego w 2012 roku zysku. Pozostałe banki będą uprawnione do wypłaty dywidend. Jako zasadę zapewniającą ostrożne i stabilne funkcjonowanie banku przyjęto, że maksymalny poziom wypłaconej dywidendy za 2012 roku nie powinien przekroczyć 75 procent zysku, czyli poziom oczekiwanego zatrzymania zysku w ich przypadku to minimum 25 procent zysku wypracowanego w 2012 roku _ - napisano w komunikacie.

Komisja poinformowała też o zaleceniach dotyczących dywidendy zakładów ubezpieczeń i reasekuracji. W ich przypadku też _ powinny ograniczyć wypłatę dywidendy maksymalnie do 75 proc. wypracowanego w 2012 r. zysku, przy czym wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych po wypłacie dywidendy powinien utrzymywać się na poziomie co najmniej 110 proc. _.

Zakłady ubezpieczeń będą mogły wypłacić dywidendę, jeśli m.in.: _ w 2012 roku nie wykazały niedoboru środków własnych na pokrycie marginesu wypłacalności lub kapitału gwarancyjnego, ani niedoboru aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych (w okresach miesięcznych lub kwartalnych). _

_ Ponadto w 2012 roku nie były objęte planem lub programem naprawczym _. Ponadto - wg stanu na 31 grudnia 2012 roku - wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych (rozumiany jako minimum z wielkości środki własne do marginesu wypłacalności oraz środki własne do kapitału gwarancyjnego) wyniesie co najmniej 160 procent _ w przypadku zakładów działu I lub 200 procent w przypadku zakładów działu II. _

_ W wyniku ostatnio przeprowadzonych testów stresu dla wszystkich badanych rodzajów ryzyka wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych wyniósł co najmniej 110 procent a wskaźnik pokrycia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych odpowiednimi aktywami wyniósł co najmniej 100 procent _.

Komisja dopuszcza w przypadku ubezpieczycieli wypłatę dywidendy z całego wypracowanego w 2012 roku zysku. Warunkiem jest m.in., aby pokrycie wymagań kapitałowych, po wypłacie dywidendy, utrzymywało się na poziomie wyższym niż 160 procent _ w przypadku zakładów działu I i 200 procent w przypadku zakładów działu II _.

_ - Ponadto zakłady ubezpieczeń/reasekuracji przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wysokości dywidendy powinny uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2012 roku _ - podkreśliła KNF.

KNF poinformowała też o stanowisku dotyczącym polityki dywidendowej powszechnych towarzystw emerytalnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz domów maklerskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska do Unii: To nie wystarczy Przedstawiciele resortu finansów i KNF przedstawili w czwartek posłom sejmowej komisji finansów publicznych informację na temat kierunków zmian w europejskim systemie nadzoru bankowego.
Będzie łatwiej o kredyt hipoteczny. Znikają limity Banki zyskają więcej swobody w podejmowaniu decyzji kredytowych.
W tej branży notujemy rekordowe zyski Według KNF w zeszłym roku banki zarobiły rekordowe 15 miliardów 700 milionów złotych. To o ponad 4 miliardy więcej niż w 2010.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)