Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fuzja PKO BP i BZ WBK: "Mam poważne wątpliwości"

0
Podziel się:

Minister finansów ocenia, że rząd będzie musiał przemyśleć pomysł.

Fuzja PKO BP i BZ WBK: "Mam poważne wątpliwości"
(urbanlegend/CC/Flickr)

Minister finansów Jacek Rostowski ocenia, że rząd będzie musiał dokładnie przeanalizować sprawę ewentualnej fuzji PKO BP z BZ WBK.

_ - Mam poważne wątpliwości odnośnie ewentualnej fuzji PKO BP i BZ WBK, musimy mieć pewność, że taka fuzja będzie korzystna dla akcjonariuszy mniejszościowych i Skarbu Państwa, nie doprowadzi do osłabienia samego banku _ - powiedział Rostowski.

_ - Bank w ubiegłym roku wyemitował akcje o wartości 5 mld zł dla zwiększenia akcji kredytowej. Siła kapitałowa PKO BP jest kluczowa bo jest kluczowa dla stabilności całego systemy bankowego, jest także kluczowa dla całej gospodarki, gdyż może się przyczynić do zwiększenia akcji kredytowej. To nie znaczy że fuzja jest zła, ale rząd będzie musiał dokładnie przeanalizować tę sprawę. W tej chwili pomysł jest na tyle niejasny, że trudno konkretnie w tej sprawie wyrokować _ - dodał.

Zdaniem Rostowskiego przejęcie BZ WBK przez PKO BP mogłoby osłabić pozycję BGK.

_ - Przez jakiś czas mogłaby być tak, że Bank Gospodarstwa Krajowego byłby poważnie niedokapitalizowany, nie mógłby dawać gwarancji i poręczeń i wspierać w ten sposób gospodarki gdyby na przykład kryzys europejski miał uderzyć w Polskę. Nie mógłby pełnić tej funkcji stabilizacyjnej _ - powiedział Rostowski.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP informował wcześniej, że bank chce być liderem polskiej bankowości i uznaje za słuszne wszelkie działania akcjonariuszy, które wspierają zarząd w realizacji tego celu

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)